1. Головна
  2. >
  3. Культура

Закарпатці долучилися до “Ференц-фесту” у тернопільських Бережанах / ФОТО

256
Культура Новини Берегова

Місцевий замок відомий тим, що саме тут 12 травня 1703 року зустрілись ватажки повстання угорців проти гніту Габсбургів трансільванський князь Ференц Ракоці та граф Міклош Берчені.

Місцевий замок відомий тим, що саме тут 12 травня 1703 року зустрілись ватажки повстання угорців проти гніту Габсбургів трансільванський князь Ференц Ракоці та граф Міклош Берчені (тоді це була територія Польщі. Ред.). Тут вони склали так звану Бережанську відозву, яка стала бойовим знаменом Угорської національно-визвольної боротьби 1703-1711 років. Документ закликав усіх “шляхетних і не шляхетних” жителів країни до руху за повалення панування імператорської Австрії.

Аби відновити славу Бережанського замку, місцеві патріоти вирішили організувати в його стінах видовищний мультикультурний захід “Ференц-фест”, до участі в якому запросили й студентів та викладачів Закарпатського угорського інституту, що носить ім’я ватажка повстанців Ференца Ракоці ІІ, та Шаланківських хранителів традицій.

Викладачі вишу Маріанна Брензович та Єлизавета Барань виступили в Бережанському краєзнавчому музеї з лекціями про сучасну угорську літературу, окремо акцентуючи на внеску до неї поетів та письменників Закарпаття. Відбувся обмін думками про наявні можливості зближення угорської та української літератур, взаємні переклади їх кращих надбань. Студенти з Берегова та ентузіасти з Шаланок у шатах 1700-х років маршем пройшли вулицями Бережан, щоб наочно оживити історію тих часів. Місцеві краєзнавці теж у вбранні ХУІІ століття на чолі із графом Сенявським та його почетом приймали символічних Ференца Ракоці та Міклоша Берчені.

Театралізоване дійство продовжилось у замку. З вітальними промовами до присутніх звернулись ректор інституту, депутат обласної ради Ілдіко Орос та консул угорського консульства в Берегові Ласло Форого. Іштван Часар та Василь Яцканич на двох мовах – угорській та українській, зачитали знамениту Бережанську відозву. Відтак увагою аудиторії заволоділи аматори. Довго аплодували господарі виступам хору дівчат та членам танцювального гуртка ЗУІ, інструментальному ансамблю “Шодро”. А кухарі під пильним наглядом Ілдіки Пушкаш частували учасників фесту національними угорськими стравами. Звичайно, не обійшлося і без дегустації вишуканих закарпатських вин. “Шодрівці” майже до ранку веселили молодь угорськими мелодіями, а місцева юнь вчилася танцювати чардаш.

На завершення свята представники делегації нашого краю, до яких долучились віце-консул угорського консульства в Ужгороді Ласло Віда та керівник відділу громадських зв’язків управління військових поховань Міністерства оборони Угорщини Лайош Горват, поблизу с.Раковець поклали вінки до пам’ятника угорським гонведам, що полягли тут в часи Першої світової війни. Історик Імре Сакал на двох мовах розповів про ті часи, а хор дівчат інституту виконав кілька солдатських пісень.

 

Читайте також: