1. Головна
  2. >
  3. Культура

Виставку живопису "Закарпаття" представили у Музеї сучасного мистецтва України

772
Культура Закарпаття

Творчість кількох поколінь майстрів закарпатської школи живопису уперше зібрали разом.

Виставку живопису "Закарпаття" представили у Музеї сучасного мистецтва України

Виставка вмістила роботи як засновників закарпатської школи – Адальберта Ерделі (1891–1955 рр.) і  Йосипа Бокшая (1981–1975 рр.), так і сучасних художників 2000-х років, пише видання День.

Не випадково на виставці переважає пейзажний живопис, оскільки пейзаж є найбільш поширеним жанром у творчості закарпатських майстрів.

Своєрідна краса природи цього краю надихала живописців минулого століття на створення панорамних краєвидів гір і лісів. Ці сюжети відображені на картинах таких відомих майстрів, як  Андрія Коцки (1911-1987, Ужгород) «Гірська річка», Адальберта Борецького (1910-1990. Словаччина) «Гірський пейзаж», Йосипа Бокшая-молодшого (1930, Ужгород–2002, Угорщина) «Синєвірська зима», Гаврила Глюка (1912, Румунія – 1983, Ужгород) «Рання тепла осінь». Перераховані роботи були створені протягом 1960-1970 рр.

 
 

Проте, незважаючи на те, що багато живописних творів, презентованих на виставці, належать до радянського періоду, ви не побачите тут прикладів соцреалізму. У цьому і полягає особливість закарпатської школи. До Другої світової війни цей регіон входив (по черзі) до складу Австро-Угорщини, Чехословаччини і Угорщини. Талановиті вихідці із Закарпаття здобували освіту в європейських художніх осередках, перебували в модному  художньому середовищі, тоді як в 1930-ті роки в СРСР вже щосили «будували» нову модель мистецтва. Та й пізніше соцреалізм так і не зміг цілком «перебратися» через Карпати і оволодіти художнім середовищем цього краю.

Пейзажний живопис закарпатських художників має свої авторські нюанси. Це можуть бути спокійні, тихі краєвиди природи з неспішним рухом річечки або динамічні завіяні снігом вершини гір, але переважно виконані насиченими яскравими барвами.

Окрім пейзажів на виставці представлені натюрморти,  портрети, абстрактний живопис і невелика добірка скульптурних творів закарпатських художників (Ганна Ландовська «Глек і сливи» (2008), Юрій Шелевицький «Зима» (2014), Володимир Павлишин «Метелик» (2008), Михайло Ходанич «Осіннє» (2014). Едуард Приходько «Двоє в човні» (2008).

Експозицію  «Мистецька мапа України: Закарпаття» можна побачити до 30 січня.

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber