1. Головна
  2. >
  3. Кримінал

Закарпатська митниця попереджає: з 1 липня за популярне порушення настає вже кримінальна відповідальність

4684
Кримінал Закарпаття

З 1 липня запроваджується кримінальна відповідальність за контрабанду усіх товарів.

Закарпатська митниця попереджає: з 1 липня за популярне порушення настає вже кримінальна відповідальність

З 1 липня настає кримінальна відповідальність за контрабанду товарів.
Нагадуємо, що з 01 липня 2024 року відповідно до Закону України від 09.12.2023 Nº 3513-IX «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально процесуального кодексів України щодо криміналізації контрабанди товарів» набирає чинності стаття 201-3 Кримінального кодексу України, яка встановлює кримінальну відповідальність за контрабанду товарів.
Відтак, переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів (крім підакцизних товарів та електричної енергії), вчинене у значному розмірі, - карається штрафом від десяти тисяч до двадцяти пʼяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Контрабанда товарів, вчинена за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за контрабанду, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі, - карається штрафом від пʼятдесяти тисяч до сімдесяти пʼяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від 5 до 10 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
А контрабанда товарів, вчинена організованою групою, загрожує позбавленням волі на строк від 7 до 11 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Товарна контрабанда вважається вчиненою у значному розмірі, якщо загальна вартість предметів контрабанди в пʼять тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (7 570 000 грн. і більше), у великому розмірі - якщо загальна вартість предметів контрабанди у десять тисяч і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (15 140 000 грн. і більше).
Зворотної дії в часі зазначена норма не має. Розслідування даної категорії злочинів перебуває в підслідності Бюро економічної безпеки України.

Які штрафи передбачені

В ЄБА нагадують, що з 1 липня 2024 року Законом 5313-ІХ запроваджено кримінальну відповідальність за товарну контрабанду для всіх товарів:

  • вартістю від 7,57 до 15,14 млн грн – відповідальність у вигляді штрафу від 170 до 425 тис. грн;
  • вартістю понад 15,14 млн грн – від 850 тис. грн штрафу до позбавлення волі на 11 років з конфіскацією майна.

Як зауважують в ЄБА, для підакцизних товарів закон набрав чинності ще з 1 січня 2024 року. Зокрема, відповідальність передбачена за контрабанду товарів:

  • вартістю від 1,136 до 2,271 млн грн – у вигляді штрафу від 340 тис. грн до 6 років позбавлення волі;
  • вартістю понад 2,271 млн грн – від 1,275 млн грн штрафу до 12 років в’язниці з конфіскацією майна.

"Закон було прийнято у редакції з деякими правками, на яких наполягав бізнес. Основним досягненням у процесі роботи над цією ініціативою було скасування кримінальної відповідальності за “недостовірне декларування” (ненавмисні помилки при декларуванні)", - підкреслюють в ЄБА.

Там додають, що також були значно підвищені порогові значення вартості порушень для застосування саме кримінальної відповідальності.

Контролюючу функцію щодо згаданих правопорушень буде покладено на Держмитслужбу та Бюро економічної безпеки (БЕБ).

"Результати першого півріччя щодо ситуації з криміналізацією контрабанди підакцизних товарів свідчать про необхідність реальних реформ в Держмитслужбі, підвищення мотивації та фінансового забезпечення митників, підвищення їхнього професіоналізму, а також про необхідність  розвитку взаємодії з митними органами суміжних держав в рамках міжнародного митного співробітництва", - констатують в ЄБА.

Там сподіваються, що незабаром бізнес побачить реальну реформу БЕБ та ефективну роботу нового органу, який зокрема має здійснювати досудове розслідування правопорушень, пов’язаних з товарною контрабандою. Це надзвичайно важливо для економіки України.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber