1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Нездані екзамени виноградівської поліції: тіло Василя Гоблика, мародерство на ДТП, крадіжка медобладнання, наркотики

28.05.2020 19:34 Кримінал Ексклюзив Голос Карпат

Чомусь складається враження, що суспільноважливі справи Виноградівське відділення не цікавлять.

Чомусь складається враження, що суспільноважливі справи Виноградівське відділення не цікавлять.

В світлі гучної справи зникнення і вбивства Василя Гоблика, яку днями з району передали розслідувати обласним слідчим, Голос Карпат вирішив ретельніше придивитись до роботи виноградівської поліції. І, окрім цього розслідування та завжди актуальних для Виноградова «наркотичних» справ, журналістам стало відомо ще про кілька фактів. Всі вони викликають питання про роботу правоохоронців, бо їх кінцевий результат не завжди логічний та зрозумілий для суспільства.

Щоб бути об’єктивними та дати можливість виноградівській поліції висловити свою позицію, ми попросили відділ комунікації ГУНП в Закарпатській області допомогти в організації зустрічі. Сьогодні Голос Карпат поспілкувався з начальником слідчого відділення Виноградівського відділення Нацполіції Миколою Вебером, який на момент запиту інтерв’ю виконував обов’язки начальника замість Юрія Пилипа, котрий знаходився на лікарняному.

Нема тіла – нема діла?

Вбивство Василя Гоблика, який зник в ніч з 9 на 10 травня і тіло якого не знайдено й досі, стало для виноградівської поліції випробовуванням на професійність. І справа не лише в гучному суспільному резонансі та самостійній активній пошуковій роботі містян.

Фото Василя Гоблика зі сторінки в соцмережі Фейсбук

Чомусь на деяких етапах пошуку інформації про події тієї ночі успіхи друзів загиблого випереджували результати оперативників. Так, наприклад, за словами друзів Василя Гоблика, відео з камер, на якому зафіксовані втікаючі підозрювані Артур Міндак і Роберт Антоні, вдалось отримати саме їм.

Зараз підозрювані знаходяться під вартою. 21 травня їм обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб без можливості внесення грошової застави.

Також, не зовсім зрозумілим є раптове «зникнення» Ренати Міндак. Жінка приходиться дружиною Артура Міндака і рідною сестрою Роберта Антоні. У справі проходить як свідок. В той же час, знову таки за словами друзів Василя Гоблика, вона допомагала позбуватись побитого чоловіка і була присутня, коли його добивали викруткою у скроню.

Лише після акції протесту обурених містян, в будинку Артура і Ренати Міндак поліція провела обшук. Вилучили телефон, який, наче, належить жінці. Самої її на той час вдома не було.

Окрім того правоохоронці, чомусь, не попередили про ймовірний конфлікт інтересів. Завідувачкою дитячого садочка, в якому вже згадувана Рената Міндак працює вихователькою, є Наталія Вебер. Жінка приходиться дружиною начальника слідства Виноградівського відділення нацполіції Миколі Веберу.

Ми поцікавились у Миколи Вебера кому, насправді, вдалося отримати ключові записи з відеокамер та чому вдома у підозрюваних не було проведено обшуків, а також чи проробляло слідство інші версії місцезнаходження тіла Василя Гоблика ніж ту, за якою воно було залишене на березі Тиси? Також спитали, чому правоохоронці не повідомили про імовірний конфлікт інтересів, про який громадськості стало відомо з місцевих ЗМІ.

Пославшись на таємницю слідства та зміну підслідності, Микола Вебер питання не прокоментував.

«Будь-що по справі Гоблика я не можу коментувати. По-перше, що не розголошується таємниця слідства, по-друге, що справа вже визначена за підслідністю за слідчим управлінням. Тому я б рекомендував звертатись у наш відділ комунікацій стосовно усього того, що стосується цієї справи», - пояснив Микола Вебер.

В той же час в ГУНП Закарпаття нам повідомили, що підслідність справи Василя Гоблика була змінена за ініціативи керівництва обласної поліції через суспільний резонанс та можливу наявність згаданого конфлікту інтересів.

Мародерство на смертельній ДТП

В ніч на 9 березня у Виноградові трапилась смертельна ДТП. В автотрощі загинула одна людина і травмувались п’ятеро.

Пізніше, постраждалий власник одного з автомобілей-учасників аварії виявить, що з автівки зник його телефон марки «Xiaomi Redmi Note 7» та сабвуфер.

Провівши власне розслідування потерпілий дізнався, що вже наступного дня після аварії телефон «знайшовся» у дружини начальника сектору кримінальної поліції Виноградівського відділення Івана Вереша.

Після невдалих самостійних спроб зв’язатись з поліцейським і повернути телефон, чоловік написав заяву до прокуратури. Перевірку причетності виноградівських правоохоронців до ймовірного викрадення телефону проводить територіальне управління Держбюро розслідувань у Львові. Як ми дізнаємось пізніше, у Виноградові про такий вчинок колеги не чули.

За наявною у нас інформацією, цієї весни Івана Вереша переведено з Виноградівського відділення на службу до Берегівського відділу поліції.

Окрім того в загиблого у ДТП в ту ніч зникли гроші. Їх йому, в іноземній валюті, напередодні аварії позичив вже згаданий потерпілий. Родичам загиблого гроші не повертали.

Голос Карпат поцікавився, чи відомо в поліції про цей випадок зокрема, і чи траплялись випадки неетичної поведінки чи мародерства серед правоохоронців раніше, а також як попереджають можливу тягу до таких порушень серед особового складу?

«Про такий випадок я не чув. І раніше випадків, як Ви кажете, мародерства, серед правоохоронців не помічалось. Некоректну поведінку за працівниками я, особисто, не бачив такого. Якщо людина вважає, що з нею некоректно спілкувались, то, відповідно, до нас можна звернутись із заявою, надати підтвердження.

З приводу цієї інформації я її перевірю. До нас не звертались з приводу зникнення, пропажі цих речей», - каже Микола Вебер.

За отриманою від виноградівських правоохоронців інформацією, сьогодні Іван Вереш перебуває у відпустці.

Зникнення апарату ШВЛ

24 березня з Виноградівського геріатричного панісіонату зник апарат ШВЛ (штучної вентиляції легень – ред.). Підозра пала на завідувача хоспісного відділення геріатричного пансіонату - лікаря Віктора Ісаєва.

За тиждень до того, у зв’язку з карантином усіх пацієнтів, персонал та медичне обладнання з хоспісного відділення було переміщено до геріатричного пансіонату. Сам хоспіс визначили як заклад, що може приймати хворих на коронавірус, якщо інфекційне відділення Виноградівської РЛ буде переповнено, а тому він був звільнений.

Після намагань самостійно розібратись у причинах зникнення медобладнання і повернути його, 30 березня керівництво геріатричного пансіонату заявило в поліцію.

В пансіонаті кажуть, що за ці два місяці кілька спроб дізнатись у правоохоронців як просувається справа, не знайшли відповіді.

Вже за запитом журналістів Голосу Карпат правоохоронці повідомили, що «завідуючий відділенням Виноградівського геріатричного пансіонату забрав окреме медичне обладнання та медикаменти, які відвіз у невідомому напрямку». Також з отриманої відповіді було зрозуміло, що розслідування по факту зникнення правоохоронці чомусь не проводили.

22 квітня лікар Віктор Ісаєв повернув зникле раніше медобладнання в геріатричний пансіонат. Про повернення апарату ШВЛ керівництво закладу повідомило поліцію.

Ми поцікавились у Миколи Вебера, чому відомості про зникнення медобладнання не були внесені до ЄРДР в порядку статті 214 Кримінально (процесуального) кодексу України.

«Згідно пояснень завідувача хоспісу (хоспісного відділення Виноградівського геріатричного пансіонату – ред.), той ШВЛ вже був повернутий. Письмово коментувати свій вчинок лікар відмовився, а от з його слів відомо, що він його брав через особистий стан здоров’я для користування. По зібраним матеріалам під час перевірки ми зробили висновок ознаки кримінального порушення не вбачались, тому відомості в ЄРДР по даному випадку не вносились», - прокоментував випадок зникнення медобладнання правоохоронець.

В той же час правозахистник Віталій Грегор з цього приводу зазначив наступне:

«Згідно КПК всі заяви, в яких є відомості, що можуть свідчити про вчинення злочину, мають бути внесені до ЄРДР. Це пряма, імперативна вимога законодавства. Щодо зникнення апарату ШВЛ, згідно тих обставин про які повідомляє керівництво медзакладу, є очевидні ознаки привласнення чужого майна (ст. 191 КК) або його крадіжки (ст.185 КК). Тому таку заяву повинні були внести до ЄРДР протягом 24 годин і розслідувати саме в порядку КПК, а не Закону України «Про звернення громадян».

Відтак, з приводу лише навіть цього факту, вже має бути призначена службова перевірка керівництвом поліції. Зокрема має бути перевірено і правильність кваліфікації дій лікаря, який вивіз у невідомому напрямку обладнання і повернув його лише після заяви в поліцію. Навіть якщо і не буде доведений умисел, як один із обов'язкових елементів склалу злочину, в його діях вбачаються, як мінімум, ознаки самоправства»

В умовах пандемії коронавірусу та обмеженій кількості апаратів для штучної вентиляції легень в районній лікарні (усього шість одиниць на понад 120 тисяч населення району - ред.), кожна одиниця медобладнання може стати вирішальною для життя хворого. В геріатричному пансіонаті, звідки й зник апарат ШВЛ, проживають люди з найвразливішої до COVID-19 групи населення: пенсіонери з важкими хронічними хворобами.

 

Наркотики у місті

У березні 2020 року Виноградів накрила хвиля наркотичних затримань. 2 березня біля 16 години по вулиці Пушкіна у місті Виноградів був затриманий наркодилер. Місцеві активісти ідентифікували його як раніше судимого на прізвисько «Криса». Від поліції він втік і знаходиться у розшуку.

Після затримання мешканців Виноградова накрила хвиля обурення і в знак протесту вони почали виставляти в соцмережі Фейсбук імена і фото людей, які, на їхню думку, причетні до розповсюдження наркотиків у місті.

За два дні по тому, 4 березня, близько 23 години біля супермаркету «Барва» поліцейська група швидкого реагування затримала ще одного наркодилера з великою партією наркотичних речовин. Цей наркодилер знаходиться під домашнім арештом.

З моменту затримань наркодилерів пройшло майже три місяці. Затримані втекли чи досі не покарані, або, взагалі, знаходяться поза увагою поліції. Нічого не відомо, також, про канали наркотиків, постачальників та власників нарколабораторії, яку викрили в листопаді 2019 року.

Голос Карпат поцікавився, чи здійснювалась перевірка осіб, на яких багато місцевих мешканців вказували у соцмережах як на розповсюджувачів наркотиків, а також попросили пригадати останню «наркотичну» справу, слідство по якій було успішно завершено.

«Була перевірка по кожному з них (особи, на яких вказували місцеві жителі – ред.) щодо причетності. По деяким з них були відкриті справи, які скеровані до суду.

Якщо наше клопотання було погоджене прокурором, то це означає, що робота була пророблена добре і ми скеровуємо матеріали до суду. А там вже суддя приймає рішення на свій розсуд.

Для прикладу? Ті всі останні резонансні затримання, що були. Ми повиловлювали їх (наркодилерів – ред.) за дві-три доби. Там дійсно була проведена колосальна робота, бо то все треба було доводити. Бо, звичайно, кожна людина рахує себе не винною. Зараз справи скеровані до суду», - прокоментував Микола Вебер.

Дослідивши реєстр судових рішень, починаючи з часу затримання згаданих наркодилерів бачимо, що на розгляді виноградівських суддів було п’ять справ з клопотаннями слідчих про запобіжні заходи підозрюваним. Задоволені були лише три з них:

http://reyestr.court.gov.ua/Review/88509152

http://reyestr.court.gov.ua/Review/88870367

http://reyestr.court.gov.ua/Review/89259236

http://reyestr.court.gov.ua/Review/89277431

http://reyestr.court.gov.ua/Review/89298105

 

Останнє наше питання стосувалось взаємовідносин поліції з місцевими політичними колами та наявності впливу останніх на роботу як слідства так і правоохоронців в цілому.

Сценарії тогорічних парламентських виборів з «битвою сіток» і «маски-шоу» та із активним залученням правоохоронної ланки бля боротьби з конкурентами, цілком можуть отримати продовження при підготовці цьогорічних місцевих виборів. Враховуючи «кумівські» зв’язки правлячої політичної еліти Виноградівщини в правоохоронних і силових органах району та області, Виноградівський район залишає в собі небезпеку «сплячого вулкану».

Сьогодні в поліції стверджують, що «поліція поза політикою». А чи дійсно це так, матимемо нагоду побачити вже незабаром.

 

Олена Мудра для Голосу Карпат