<p>Ще працюючи у великій торгівельній компанії безпосередньо з грошима, я відмітила для себе як багато людей беруть товари в кредит. У звичайний день...
Ще працюючи у великій торгівельній компанії безпосередньо з грошима, я відмітила для себе як багато людей беруть товари в кредит. У звичайний день оформлювалося 10-20 кредитів на суму від тисячі до 15 тисяч гривень.
Брали все: мобільні телефони, ноутбуки, плазмові телевізори, пральні машинки, ба навіть сковорідки та каструлі. У вихідні та святкові дні кількість договорів зростала удвічі та і суми ставали значнішими.
Особливих досліджень тоді я не робила, та впадало в очі те, що клієнтами банків часто ставали люди із сільської місцевості, які не мали елементарної «фінансової» грамотності, не читали уважно текст маленьким шрифтом і забували назву банку (а їх було аж 4 на вибір), в якому щойно оформлили кредит. Звичайно, були і городяни, але і вони досить легковажно відносилися до «формальностей» оформлення кредитів.
Ця стаття народилася під час «кухонних» дебатів на одвічну тему: «Чи варто купувати в кредит?». Мова піде про так званий споживчий кредит.
ЕКСПЕРТИ ПРО КРЕДИТУВАННЯ У 2013 РОЦІ
За даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 11 березня 2013 середня реальна ставка по кредитах на покупку споживчих товарів строком на два роки склала 54,92% річних.
А у деяких банків можна легко і просто взяти кредит, але вже під фантастичні 88% річних — така реальна кредитна ставка у лідера найдорожчих кредитів «Дельта Банку».
ТОП-5 найпопулярніших банків, які надають послуги у наших магазинах:
- Дельта Банк: до 3-ох років максимальна реальна ставка річних 87,92% (сума кредиту до 30 000 грн.)
- Альфа-Банк: до 3-ох років максимальна реальна ставка річних 75, 69% (сума кредиту до 5 000 грн.)
- ПриватБанк: до 3-ох років максимальна реальна ставка річних 72% (до 20 000 грн.)
- Банк Русский Стандарт: до 2-ох років максимальна реальна ставка річних до 34,57% (до 20 000 грн.)
- УкрСиббанк: до 3-ох років максимальна реальна ставка річних 36% (до 20 000 грн.)
За матеріалами Prostobank.ua, ціни вказані станом на 4 березня 2013 року
НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПРИ ОФОРМЛЕННІ КРЕДИТУ?
Давайте не будемо схожими на тих бездумних селян і городян та запам’ятаємо кілька простих порад від людей, які знають банки зсередини.
1. Дізнайтеся реальну процентну ставку
Привабливі обіцянки банків дати кредит під 0% річних не те що лише рекламний хід, це навіть протизаконно! Всі знають стару добру приказку про безплатний сир, тому експерти радять починати розмову зі співробітником банку з прохання надати повний розрахунок переплат по кредиту тієї суми, яку ви плануєте отримати. Якщо банкір правдами і неправдами відмовляється надати таку інформацію, знайте, з таким банком співпрацювати ризиковано.
2. Запитайте про додаткові комісії
По кредитах готівкою банки беруть окрім відсотків, як правило, одноразову комісію (до 25% суми кредиту) і щомісячну плату по кредиту (від 1,15 до 3%). Хитрість у тому, що найчастіше щомісячні платежі стягуються не із залишку кредитної заборгованості, а із суми всього кредиту.
Зустрічаються й такі банки, які не включають комісію в щомісячний платіж, а вимагають її заплатити в кінці терміну дії договору, не завжди попереджаючи про це заздалегідь. Тому вимагайте від банку чіткої вказівки всіх комісій, бажано у вигляді документа з печаткою.
3. Уникайте штрафів
Розмір штрафних санкцій навіть за день запізнення з погашенням іноді виявляється рівним сумі неоплаченого внеску
Перед підписанням кредитного договору попросіть банкірів показати, де саме в договорі вказані розміри штрафних санкцій і як їх уникнути.
4. Дізнайтеся про способи погашення кредиту
Ще одне важливе питання, яке потрібно обов'язково з'ясувати до отримання кредиту в банку, — спосіб погашення і ціна за цю операцію.
Наприклад, ряд банків вводять комісію за погашення кредиту через власні каси (10 гривень за кожен платіж додає банку чималі доходи). А безкоштовні способи — через термінали, пошту можуть виявитися потенційно небезпечні штрафами — сума платежу через термінал або пошту зараховується на рахунок не в день внесення, а протягом одного і навіть трьох днів. Якщо у банку немає беззастережної послуги безкоштовного погашення кредиту, а його відділення складно знайти на карті міста, краще вибрати інший банк.
АЛЬТЕРНАТИВИ
Альтернативи кредитам завжди є: якщо покупка - це не питання життя і смерті, спробуйте відкласти грошей. Знаю, легко сказати, але чи не є це підтвердженням розповсюдженої думки про те, що українці не вміють правильно вести сімейний бюджет?
У реальній покупці є один великий плюс – при задоволенні своїх потреб, Вам не доведеться кілька років відганяти чорні думки про борги та спокійно можна насолоджуватися життям. Чого і Вам бажаю.
Читайте також:
- Увага, зміни в правилах перетину кордону: який ДОДАТКОВИЙ документ тепер вимагатимуть від українців
- Атака "ПриватБанку" й "тисяча Вови": що коїться в Україні й куди спішать люди?
- "Одна повістка вам чи дві наступному?" — новий мем із Зеленським підірвав мережу
- "Небесні яйця" впарили жару: в яку ціну дефіцитний продукт й чи беруть українці?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Коштуватиме, як золото?: експерт розповів на скіль...
Українці вже починають відчувати здорожч...
24.09.2024 22:54 1374 0 Бізнес
Ціна вдарить боляче, дефіцит уже є: закарпатцям сл...
В Україні є вагома проблема зі стратегіч...
25.09.2024 00:10 3938 0 Бізнес
Пальне в Україні: несподівані коливання цін 25 вер...
Станом на 25 вересня 2024 року в Україні...
26.09.2024 05:28 487 0 Бізнес
Невже доведеться віддати четвертину зарплати?!:в У...
Наразі вартість цих овочів вдвічі вища, ...
28.09.2024 12:46 642 0 Бізнес
Вже через 3 дні: для кого можуть зрости тарифи на ...
1 жовтня прийматимуть рішення щодо підви...
28.09.2024 20:03 913 0 Бізнес
Заблокують рахунок, якщо...: ПриватБанк звернувся ...
Ті, хто проігнорує повідомлення можуть з...
28.09.2024 21:12 4286 0 Бізнес