Національний банк України замінить копійки на нову грошову одиницю — шаг — без жодних додаткових витрат для державного бюджету чи самого регулятора.
Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний в інтерв’ю NV.
Нові монети замінять зношені копійки
За словами Пишного, щороку НБУ карбує нові монети для оновлення готівкового обігу, і на 2025 рік вже заплановано випуск щонайменше 20 мільйонів одиниць. Цього разу мова йде про перехід на історичну грошову одиницю — шаг.
«Жодних додаткових витрат ні з боку Національного банку, ні з державного бюджету для заміни копійки на шаг не потрібно», — наголосив голова НБУ.
Наразі в обігу перебуває близько 15 мільярдів монет, з яких приблизно 5,5 мільярда — номіналом 10 і 50 копійок. Очікується, що нові монети, які з’являться у 2025 році, можуть бути вже номіновані в шагах.
Шаг і копійка матимуть однаковий платіжний статус
Паралельно із впровадженням нових монет в обігу залишатимуться і копійки. Обидві грошові одиниці — копійка та шаг — матимуть однаковий статус платіжного засобу, тобто прийматимуться до сплати нарівні.
Символічний крок у бік історії
Пишний також прокоментував критику ініціативи в умовах воєнного часу, підкресливши, що вона має символічний і виховний зміст, пов'язаний із відновленням української історичної тяглості.
«В Україні зараз є колосальний запит на відновлення нашої справжньої історії та культури. Ми змінюємо назви вулиць, ми розуміємо, що в нас є власні історичні, культурні, політичні постаті. Ми себе ніби віднаходимо заново. І коли мені кажуть: «Не на часі», запитую: «А коли на часі повертати своє, якщо не зараз, скажіть?», — зазначив Пишний.
Він також запевнив, що українці не відчують жодних фінансових або технічних складнощів у зв’язку з переходом на нову монету, яка виконуватиме не лише розрахункову, а й культурно-виховну функцію.