1. Головна
  2. >
  3. Бізнес

За порушення - штраф: про що попередили в Нацбанку?

93
Бізнес Україна

Йдеться про правила обміну “старих” доларів.

За порушення - штраф: про що попередили в Нацбанку?

Національний банк у 2023 році провів комплексні заходи щодо врегулювання ситуації з обміном зношених банкнот. Зрештою, кількість звернень громадян зі скаргами на банки та небанківські установи, що здійснюють обмін валют, знизилася щонайменше вп’ятеро.

Про це повідомляє пресслужба регулятора.

Зокрема, у 2024 році відбулося 150 перевірок пунктів обміну 17 небанківських фінустанов, за результатами яких Нацбанк застосував штрафи на загальну суму 5,65 млн грн.

Наразі НБУ отримує в середньому за місяць не більше 10 звернень зі скаргами, пов’язаними з відмовою чи обмеженнями в обміні банкнот іноземної валюти через рік їхньої емісії.

Утім, зазначається, що тема обміну так званих "старих" доларів "знову з’явилася на радарах". Зокрема, обмінники почали вимагати комісію у 10% за обмін доларових купюр до 2006 року випуску.


"Проблема, яка знову з'явилася на шпальтах медіа, може критися в тіньовому секторі, де працюють установи, що не мають ліцензії НБУ. Єдиним методом боротьби з такими нелегальними обмінниками є залучення правоохоронців", – наголошують в регуляторі.

Нацбанк також закликає громадян повідомляти їх про всі факти порушень у сфері обміну валют, зокрема зазначаючи найменування і адресу установи. 

Наголошується, що за фактами порушень до піднаглядних фінансових установ Нацбанк вживатиме заходи впливу, включно з накладенням значних штрафів. У разі виявлення нелегальних пунктів обміну – обмінюватиметься інформацією з правоохоронцями, щоб зупиняти таку протиправну діяльність.

Водночас НБУ нагадує про п’ять правил, які варто знати під час обміну банкнот іноземної валюти:

  • усі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні без винятку прийматися до обміну;
  • банкам та небанківським установам заборонено відмовляти клієнтам у обміні іноземної валюти, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центробанків та справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання;
  • банкам та небанківським установам під час обміну валют заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави;
  • з банкнотами, які мають ознаки значного зношення, мають здійснюватися операції інкасо. Банки та небанківські установи, які проводять такі операції, повинні обов’язково розмістити в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зношення банкнот, тарифи інкасо;
  • у разі відмови приймати на обмін валюту, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків і справжність якої підтверджена з використанням відповідного обладнання, споживачі можуть звернутися зі скаргою до НБУ. 

Читайте також: Банки розіслали повідомлення і почали блокувати рахунки: що відбувається? 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber