1. Головна
  2. >
  3. Бізнес

Її навіть заморожують на зиму: на який продукт на ринку правлять по 100 гривень за кілограм?

1966
Бізнес Новини Ужгорода

На Закарпатті цей продукт особливо популярний, з нього готують перші страви, другі та навіть салати.

Її навіть заморожують на зиму: на який продукт на ринку правлять по 100 гривень за кілограм?

Осінь – період збору врожаю. Хоча свіжою квасолею на Закарпатті торгували ще майже з початку літа, саме зараз її збирають краяни найбільш інтенсивно, бо дозріли навіть пізні сорти. Тож і не дивно, що на ринках активувалася торгівля, як стручковою квасолею, так і зернинами. Ціни різні, вибір широкий. Найбільшим попитом, як кажуть продавці, користується саме зелена «пасуля», або «лопатки».

Про вартість продукту, її користь та страви, які з нього готують пише «Карпатський об’єктив».

Ціни – 70-100 гривень

В Ужгороді кипить торгівля різними продуктами практично на всіх ринках. Квасолю продають не тільки між торговельними рядами на Корятовича, але й на вулиці. Фотографуватися жіночки, які збувають продукцію, не хочуть, але охоче розповідають про урожай.

«Я зі Сторожниці, – каже одна з продавчинь років 65, яка називає себе Марією. – Посадила багато пасулі, але зійшла не вся. Через посушливе літо постійно доводилося поливати, але й так дещо посохло. Лопатки в мене смачні, угорські, м’ясисті, швидко варяться. За кілограм прошу 100 гривень. Сама найчастіше готую підбивані».

Жінка бере в руки целофановий пакет із квасолею, витягає стручок, розламує навпіл, аби продемонструвати якість.

«Я квасолю і заморожую, і готую свіжу для родини, – каже вона і зізнається, що найбільше онуки полюбляють «підбивану» зі сметаною та бужениною. – На пів кілограма «лопаток» беру 4 великі картоплини, 2-3 копчених ребра і трохи шкірки від сала. Додаю моркву і варю хвилин 30-40. Для піджарки використовую приблизно 2 ложки смальцю, в якому підсмажую одну дрібно нарізану цибулину та ложку борошна. Додаю чорний перець, сіль, червону паприку та склянку води. Вливаю в каструлю і разом із 400-500 грамами сметани. Після цього, як закипить, ще притрушую зеленню. Це може бути і петрушка, і кріп. Виходить смакота! Мої рідні наїстися не можуть».

Інша продавчиня зізнається, що вона з Перечинщини. За кілограм квасолі просить 70 гривень.

«Маю і стручкову, і в зернах. Зараз ціни трохи зросли. Ще недавно віддавала по 50, але запаси закінчуються, тож прошу по 70 за «лопатки» і 100 за зерна. Не знаю, чи зараз у когось дешевше можна знайти. «Пасуля» у мене без прожилків, файна. Садила і «пішу», і таку, що в’ється на «тички». Маю різні сорти – і білу, і фіолетову, і «бугойки» (велика квасоля) », – розповідає вона.

Молодиці років 30, представляється Наталією. Переконує, що її товар є найкращим замінником м’яса на період постів.

«У зернятах є і залізо, і багато білків, а ще й вітаміни. Мої вдома дуже люблять «дзьобачку» – це відварені «лопатки» з домашньою олією та часником або цибулею, а також «топтану». Готую її просто. Відварюю, зливаю половину води та доводжу товкачем до стану пюре. Потім роблю «ранташ» (підсмажу). У олії підсмажую 2-3 ложки борошна зі спеціями, заливаю в каструлю і доводжу до кипіння, накриваю кришкою і залишаю на хвилин 10-20, аби суміш загусла. Аби вийшло ще смачніше, можна полити підсмаженим подрібненим часником», – наголошує вона.

На П’яному базарі ціни трохи нижчі. Наприклад, зернята квасолі можна знайти і по 70-90 гривень, а кілограм «лопаток» придбати за 50-70 гривень.

«Я з Берегівщини. Відвідувала чоловіка в лікарні, а заодно вирішила продати трохи «пасулі», – розповідає пані Ілона. Жінці років 45. Наголошує, що товар віддає дешево, бо поспішає додому. – Мушу на маршрутку встигнути, а важкі сумки ще раз тягнути в руках не хочеться, – зізнається вона. – Добре, що на ринку людей багато, усі купують активно, практично не торгуються. Дехто бере й по 3-4 кілограми «лопаток».

За словами продавчині, квасолю вона й маринує, і додає до інших страв, і заморожує (зелену), і висушує (зернята).

«Улюбленою стравою у моїй сім’ї є «чілі боб». На олії підсмажую порізану на шматки телятину та подрібнену цибулю й часник, паприку, перець, сіль, лавровий лист, томатну пасту і трохи води. Квасолю відварюю до напівготовності окремо і коли м’ясо майже готове, всипаю до цієї суміші. Постійно помішую і тушкую ще хвилин 20. Відтак присипаю зеленню петрушки та додаю гострий перець чилі. Можна готувати і зі свининою або курятиною», – ділиться секретами господиня.

Тим часом покупці справді «налягають» на дари городів краян. Пані Ірина бере одразу 5 кілограмів стручкової квасолі.

«Розфасую у пакети і відправлю до морозильної камери. На зиму буде. Хто його знає, що нас чекає, адже в державі війна, – зазначає жінка. – Люблю квасолевий суп готувати, або тушкую «лопатки» з сиром, кунжутом та цибулею на пательні. Страва проста і дуже смачна. Єдина умова – овочі треба використовувати заморожені», – зізнається жінка.

Чим корисна квасоля

Насправді страви з квасолі є не тільки ситними, поживними, але й дуже здоровими.

«Квасоля — неймовірно корисний продукт, просто необхідний у нашому раціоні. У країнах Азії її називають еліксиром життя, адже вона страшенно багата на клітковину, яка сприяє здоровому травленню та знижує рівень холестерину. А ще квасоля містить високоякісний рослинний білок, що робить її чудовою альтернативою м’ясу, особливо для вегетаріанців та веганів. У ній є багато важливих вітамінів, наприклад, B6 та фолат, а також мінералів (залізо, магній, калій), які підтримують здоров’я серцево-судинної системи та нервової системи. Завдяки низькому глікемічному індексу, квасоля повільно підвищує рівень цукру в крові, що важливо для людей з діабетом або тих, хто намагається контролювати вагу. Регулярне вживання квасолі може знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань завдяки її здатності контролювати кров’яний тиск. Ці бобові добре поєднуються з багатьма іншими продуктами і можуть стати основою для салатів, супів, гарнірів або навіть десертів», – каже ужгородська лікарка Тетяна Бовт.

За словами медикині, дорослим рекомендується вживати від половини до однієї склянки квасолі на добу, аби забезпечити організму достатню кількість білка, клітковини та інших поживних речовин.

«Бажано включати цей продукт до раціону 3-5 разів на тиждень. Це дозволяє отримати з нього користь, не перевантажуючи травну систему. При цьому корисно використовувати різні види квасолі (чорну, червону, білу, нут тощо) для забезпечення різноманітних поживних речовин і запобігання можливим алергічним реакціям або непереносимості певних видів. Якщо раніше не доводилося вживати багато бобових, краще починати з невеликих порцій і поступово збільшувати їхню кількість, щоб уникнути дискомфорту в животі, газів або здуття. Також рекомендую поєднувати у стравах цей продукт із цільнозерновими (наприклад, із рисом або квінта). Але якщо у людини є певні захворювання (скажімо, діабет, хвороби нирок) або вона дотримується спеціальної дієти, краще проконсультуватися з лікарем або дієтологом щодо оптимальної кількості квасолі у раціоні», – наголошує фахівчиня.

Як кажуть закарпатські старожили, квасоля – їжа сили. Вона справді додає енергії, яка особливо потрібна тим, хто займається фізичною працею. Тож поки ціна на бобові не є захмарною (а взимку нерідко вони стають «золотими» за вартістю), краяни поволі запасаються продуктами і роблять важливі заготовки на найближчі місяці.

Автор: Марина Алдон

Читайте також: Прогнозують ще більший рекорд: закарпатці вже роблять запаси найактуальнішим овочем 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber