Бізнес в Україні під час війни – це абсолютно реально, вважає підприємиця з Києва Яна Матвійчук.
Ще один бізнес під час війни Яна Матвійчук вирішила відкрити у 2023 році. З 2004 року підприємиця володіє креативним агентством ARENA CS, але вирішила спробувати відкрити власну справу у абсолютно новій для себе галузі – харчовій промисловості.
Бізнес в Україні під час війни – чи реально відкрити?
Яна Матвійчук вирішила відкрити під час війни бізнес у
харчовій промисловості. Підприємиця будує завод з виробництва натуральних напоїв
у Закарпатській області. «Я вірю у те, що під час війни можна відкрити
успішний бізнес, але треба враховувати реальний стан справ. Ретельно рахувати
кошти, які треба вкласти, обирати ефективну команду та хорошу локацію» –
зауважує Яна Матвійчук.
Інвестиції сягають десятки мільйонів гривень.
Устаткування для заводу привезли з Австрії. Виробництво напоїв відбуватиметься
за давніми українськими та європейськими рецептами, виключно з української сировини, на
високотехнологічному австрійському обладнанні.
Підприємиця розповіла, що рішення відкривати бізнес в Україні – усвідомлений і виважений крок, вклад у перемогу України.
Вже протягом 20 років Яна Матвійчук успішно керує
бізнесом у креативній сфері – івент-агенцією ARENA CS. У команді працюють 70 людей, протягом року агенція організовує
понад 1800 заходів, у 2023 році сплатила податків на суму більше 50 млн грн.
ARENA CS, за словами підприємиці, вистояла під час революцій, пандемії та пройшла випробування війною. Саме досвід ведення бізнесу у кризових ситуаціях та вдалий менеджмент підштовхнули до відкриття заводу під час повномасштабного вторгнення рф.
Благодійність під час війни
«Завдяки тому, що мій бізнес ARENA CS вистояв під
час повномасштабного вторгнення, я змогла активно долучитися до благодійної
діяльності. Ми з колежанками заснували Благодійний фонд «Women’s Aid International», який
надавав допомогу постраждалим від війни, літнім людям та вимушеним переселенцям
у Дніпровському та Дарницькому районах Києва. Також, як активна учасниця
бізнес-спільнот, я змогла зібрати понад 100 млн грн на потреби військових. Надавала
допомогу Запорізькому військовому госпіталю та парамедикам на передовій» – зазначає
Яна Матвійчук.
Підприємиця каже, що досвід у веденні бізнесу та специфіка сфери діяльності – організація івентів – дуже позитивно вплинули на процес благодійної діяльності. У перші тижні повномасштабного вторгнення компанія Яни Матвійчук була вимушена призупинити діяльність, але вся команда працювала на оборону, допомагала ТРО та ЗСУ, знаходила неможливе по всьому світові та доставляла в Україну.
Жіноче лідерство
Яна Матвійчук є учасницею бізнес-спільнот, активно виступає за ширше включення жінок у економічну активність, займається створенням освітніх можливостей для жінок з метою подальшого працевлаштування.
Благодійний фонд «Women’s Aid International» досі веде активну діяльність у Києві – вже протягом двох років реалізується проєкт «Школа соціального робітника», де вимушені переселенці здобувають фах «соціальний робітник». Це освітня можливість для жінок, які вимушено покинули свої домівки через російське вторгнення.
«До нас на навчання приходять різні жінки. Були і дружини полеглих військових, і бойові медикині, і представниці навчальних та соціальних закладів. Значна частина учасниць мають близьких родичів, за якими необхідний догляд. Ми цьому їх вчимо. Після навчання Фонд рекомендує випускниць до роботи. Декілька людей вже самостійно знайшли клієнтів і працюють».
Окрім того, в ARENA CS у 2024 році розпочалася менторська програма для жінок 40+. Через повномасштабне вторгнення жінки стали рушіями економіки. Яна Матвійчук зазначає, що бізнес має розуміти, що залучення жінок до роботи, які довго не працювали, вели домашнє господарство, були в декреті, але зараз хочуть працювати, – це вклад у перемогу. Таким чином, у ARENA CS вже дві співробітниці у віці 40+ розпочали роботу як менеджерки організації подій. Це жінки, які тривалий час були домогосподарками, але вирішили повернутися до роботи. Від ARENA CS вони отримали працевлаштування з навчання терміном на 6 місяців, яке передбачає введення у професію «івент-менеджер» та постійну менторську підтримку.
Просвітництво під час війни
Яна Матвійчук називає себе економічною правозахисницею.
Як підприємиця, Яна добре розуміє всі складнощі, через які проходить малий та
середній бізнес в Україні. А тому активно просуває ідеї вільної економіки,
дерегуляції, зменшення держави у економіці. Цим темам присвячений її YouTube-канал «Бізнес
Арена», який підприємиця веде вже протягом 10 років.
Матвійчук відкрито критикує чиновників та законодавчі
ініціативи, які шкодять бізнесу та економіці. Зокрема, мова йде про податкове
навантаження в Україні, що постійно зростає, та інші економічні питання.
Також підприємиця регулярно виступає з лекціями про економіку на заходах для молоді, які влаштовує організація «Українські Студенти за Свободу». Саме у просвітницькій діяльності підприємиця вбачає можливість для України досягнути економічного процвітання у майбутньому.
«Якщо молодь, яка приходить на лекції, почне сповідувати ідеї вільної економіки та підприємництва, то у майбутньому ми зможемо побачити, що вони змінять актуальний соціалістичний підхід. Якщо чиновників вже не змінити, то ми можемо посіяти знання тим, хто буде чиновниками чи підприємцями у майбутньому. Бо зараз ми бачимо лише те, що малий та середній бізнес знищують – багато закриваються або йдуть в тінь. Так не має бути, бо через це бідніє кожна українська родина» – каже Яна Матвійчук.
Малий та середній бізнес під час війни
Малий та середній бізнес є основою економіки в усіх заможних країнах, але наші чиновники цього не розуміють та погіршують умови ведення бізнесу. Посилення податкового навантаження, корумповані перевірки бізнесів, «маски-шоу» - це чи не найбільші проблеми зараз, з якими мають справи підприємці, вважає Яна Матвійчук. Малий та середній бізнес є сталим та потребує менше інвестицій, порівняно з великим бізнесом. Чим більше українців могли би відкрити власну справу, тим більше податків би надходило у казну. Але чиновники обирають батіг та «закручування гайок», а така політика відлякує більшість українців від відкриття бізнесу.
Поради для тих, хто хоче відкрити малий чи середній бізнес під час війни – Яна Матвійчук
1.
Оберіть правильно нішу.
Під час війни деякі сфери бізнесу постраждали, а на інші з’явився тренд. Наприклад, я вбачаю дуже перспективним напрямок внутрішнього туризму. Все що українське і натуральне зараз в тренді. Відкрийте еко садибу, натуральне виробництво сирів чи вина, прокладіть туристичний маршрут – точно не прогадаєте. Для власної справи не завжди потрібні мільйони гривень. Розпочніть з малого і зростайте.
2.
Ведіть «білий бізнес».
Обов’язково зареєструйте свою діяльність офіційно та сплачуйте податки. Так, навантаження велике, але краще сплатити податки і спокійно працювати, аніж мати проблеми з податковою. Та і пам’ятайте, що сплачені податки – це гроші для ЗСУ. Зараз важливо генерувати гроші та підтримувати таким чином армію.
3.
Надавайте сервіс якісно.
Тут нічого нового. Треба якісно надавати послуги чи виробляти товари. Любіть та поважайте своїх клієнтів і ви однозначно матимете успіх.
Відкрити бізнес під час війни – можливо. Але податкова політика надто сильно тисне. Яна Матвійчук каже: «Я маю сподівання, що чиновники таки схаменуться і перестануть тиснути на малий та середній бізнес. Без бізнесу ми приречені на поразку і економічну, і військову. Відкривайте бізнеси та підтримуйте ЗСУ!»
Автор: Іван Кіщук
Читайте також:
- Мобілізація й випадки порушень у Закарпатській області: що відбувалось у регіоні й чому люди виходили з вилами?
- З 19 грудня діє новий закон: в Україні каратимуть за слова, жести й рухи тіла /ВІДЕО
- Увага, зміни в правилах перетину кордону: який ДОДАТКОВИЙ документ тепер вимагатимуть від українців
- Атака "ПриватБанку" й "тисяча Вови": що коїться в Україні й куди спішать люди?