1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна

В Україні «Нафтогаз» заганяє абонентів у борги, за які переслідують колектори

21.10.2021 21:33 ВАЖЛИВО

Українці з різних частин країни почали скаржитися на вимушені борги, за якими приходять колектори.

Останнім часом у Мережі почастішали дописи від громадян із різних кінців країни, які скаржаться, що їх стали переслідувати колектори, вимагаючи сплати боргу. Причому багато людей ні слухом, ні духом не підозрювали ні про які борги і не можуть зрозуміти, про що йдеться. Кредитів вони зроду не брали, комунальні платежі теж начебто сплачують вчасно. І при цьому, звідки не візьмись - борг. У деяких навіть дуже великий - у кілька тисяч гривень, пише Главком.

Як з'ясувалося, вони просто стали, самі того не знаючи, клієнтом ПОНа Нафтогазу, і тариф на газ, яким вони користуються, автоматично зріс для них у півтора-два рази.

Система на ринку газу побудована так, що не всі компанії-постачальники газу знаходяться в однакових умовах. Одні з них, включаючи, звичайно, Нафтогаз, мають доступ до дешевого ресурсу. Інші повинні його купувати через десяті руки. Природно, ті, що змушені купувати ресурс за спекулятивними цінами, поступово сходять із дистанції. Таким чином, з моменту відкриття ринку газу в Україні вже залишилося лише півсотні постачальників замість 400, які були попервах.

Клієнти, в яких сьогодні є вибір, йдуть до них неохоче. І вони розоряються, згортаючи свою детальність. Тоді споживачі, які залишались їм вірними "до останнього кубометра газу", автоматично потрапляють під заступництво ПОНа.

Людей зобов'язані попередити про зміну постачальника, проте не завжди це роблять

Звісно, компанія-постачальник, яка "наказала довго жити", повинна сповістити про це своїх споживачів. Однак не всі це роблять. Принцип "після нас хоч потоп" міцно прижився в усіх сферах української дійсності.

Отак і виходить, що клієнт може вже місяць або навіть більше (закон дозволяє до двох місяців) перебувати "під заступництвом" ПОНа і про це не знати. А потім замість очікуваних 8-9 гривень за кубометр такому клієнтові виставляють рахунок, які вдвічі вище. Зараз у ПОНа газ вже дорожче за 16 гривень.

Причому в цю тарифну пастку потрапляють не тільки люди, далекі від енергетики взагалі, а й ті, хто, здавалося б, набив руку в таких справах і добре орієнтується в лабіринті вітчизняного енергоринку.

Заручником ситуації з колекторами навіть став відомий експерт з питань комунального господарства Олег Попенко. В нього у володінні є приватний будинок на Полтавщині. Попенко завжди справно сплачував за його утримання комунальні платежі і був упевнений, що перед постачальниками газу він чистий, "немов сльоза піонерки". Проте все виявилося не так.

"Мені зателефонували "колектори" і, погрожуючи, вимагали повернути якийсь борг за газ. Я їм у відповідь: хлопці, дорогі, а ви нічого не переплутали, борг, який Нафтогаз? І вони пояснили: телефонуйте в Нафтогаз, вас перевели в "постачальника останньої надії". Але у мене не було боргів за газ перед моїм постачальником газу - компанією Кременчукгаз-Трейдинг? У Нафтогазі мені пояснили, що мій постачальник газу повинен повідомити про те, що більше не може постачати газ, тому я повинен вибрати іншого постачальника. Я здивувався, але в Нафтогазі надалі відмовилися відповідати на всі мої запитання ", - розповів Попенко одному з українських видань.

Що вже говорити про людей, які взагалі далекі від питань формування комунальних тарифів і досі купують паперову абонкнижку, щоб оплачувати комуналку?

Загалом, сьогодні в заручниках у ПОНа опинилися сотні тисяч українців, які "осиротіли" після того, як від них відмовився "рідний" постачальник. Згідно із законом вони повинні бути на поставках у ПОНа не більше 60 днів і за цей час придивитись собі нового постачальника. Багато хто так і робить. А багатьох Нафтогаз, всупереч правилам, тримає "у пасинках" і по півроку, не кваплячи з переходом. Все-таки брати з "приймаків" за той самий газ по 16 - це набагато крутіше, ніж зі своїх законних клієнтів по 8. І при цьому можна й нацькувати колекторів на тих, хто з власної волі чи мимоволі заборгував.

Звичайно, в такій ситуації, дізнавшись про свій борг, клієнти охоче погоджуються на пропозицію Нафтогазу переходити до нього на правах вже законного клієнта. Таким чином Нафтогаз із кожним днем нарощує ряди своїх законних споживачів. Причому компанія навіть не приховує своїх амбітних планів. Мовляв, зараз у неї на обслуговуванні близько 1,2 мільйона домогосподарств, а до 2025 року буде 2,8 мільйона.

Все йде до того, що на так званому ринку газу залишиться тільки два гравці - Нафтогаз і група компаній, об'єднаних брендом Твій Газзбут, що належать Дмитру Фірташу. Втім, із Фірташем, це не точно.

Читайте на ГК:Стане спекотніше: якою буде температура  в Україні 7 квітня
Читайте на ГК:Гороскоп на 7 квітня для всіх знаків Зодіаку: кому потрібно тримати себе в руках
Читайте на ГК:В Україні знову може подорожчати електроенергія, — Галущенко