1. Головна
  2. >
  3. Бізнес

Коронавірус і кредити: закарпатські експерти пояснили, як сплачувати кредити і що змінюється у відносинах банків з позичальниками

110
Бізнес Закарпаття

Коронавірус і кредити: закарпатські експерти пояснили, як сплачувати кредити і що змінюється у відносинах банків з позичальниками

Юридична клініка УжНУ за підтримки Міжнародний фонд "Відродження" в рамках проекту «Правова допомога, як ключовий інструмент, спрямований на сприяння громадянами у вирішенні життєвих кризових питань, захист їх прав та інтересів, під час пандемії Covid-19» торкнулася питання що стосуються кредитів, а саме погашення кредитів в особливих умовах:

Як сплачуються кредити і що змінюється у відносинах банків з позичальниками?

Як і в будь-якій іншій сфері, в банківській вплив карантинних обмежень вніс значні зміни. У зв`язку з тимчасовою забороною/обмеженням роботи окремих типів закладів, установ, організацій, підприємств тощо, обтяжує можливість як фізичних так і юридичних осіб вчасно та в повній мірі сплачувати борг за кредитними зобов`язаннями. Саме тому Національний банк передбачив введення «кредитних канікул» – особливого пільгового періоду обслуговування кредитів для населення та бізнесу в період дії карантину та після його завершення. НБУ рекомендував всім банкам здійснити ці заходи з метою допомогти тим позичальникам чий бізнес та/або доходи постраждали внаслідок карантинних обмежень через COVID.

Ці пільгові умови можна поділити на 2 частини:

Перша частина – це надання можливості відстрочення платежів за кредитами. Але тут важливо розуміти, що мова йде не про скасування платежів, але їх відстрочення (тобто за прострочення сплати кредиту та похідних платежів в період карантину не накладається штраф чи пеня). Мається на увазі, що відсотки продовжують нараховуватися протягом карантину, а вже після карантину їх треба буде сплатити.

Друга частина – це заходи, спрямовані на полегшення процедури погашення та обслуговування боргу вже після завершення карантину (свого роду схема виходу з карантинних обмежень для банківської сфери). Розуміючи, що бізнесу і простим громадянам буде складно одразу виплатити всі платежі, які накопилися за період карантину, НБУ. Надав банкам рекомендацію провести для клієнтів реструктуризацію кредитів.

Громадянам, ФОПам та малому бізнесу банки можуть запропонувати зміну графіка платежів, звільнення від сплати тіла кредиту на час карантину з відповідним подовженням кредиту, капіталізацію відсоткових платежів тощо. Головне – реструктуризація не може передбачати погіршення умов кредиту. Для середнього та великого бізнесу банки застосовують індивідуальні підходи залежно від фінансового стану компанії та того, наскільки суттєво компанія постраждала від карантину.

Однак, найважливіше розуміти, що самі банки не будуть пропонувати реструктуризацію кредитного боргу. Якщо така необхідність існує, потрібно звернутися до банку з відповідною заявою (це можливо зробити як особисто, так по телефону та електронною поштою).

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду "Відродження" у межах проекту «Правова допомога, як ключовий інструмент, спрямований на сприяння громадянами у вирішенні життєвих кризових питань, захист їх прав та інтересів, під час пандемії Covid-19». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного Фонду "Відродження"

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber