1. Новини Закарпаття
  2. >

Долар дорожчає: коли курс підніметься до 25 гривень

26.02.2020 15:26 Бізнес

Прогнози експертів про зростання курсів долара і євро починають збуватися.

Прогнози експертів про зростання курсів долара і євро починають збуватися.

З понеділка, 24 лютого, американська валюта подорожчала на 8 копійок, а європейська - на 19 копійок. Так, 26 лютого НБУ встановив курси на рівні 24,53 грн за долар і 26,60 грн за євро. На готівковому ринку також спостерігається девальвація гривні. З початку тижня основні іноземні валюти подорожчали на 10-15 копійок. В обмінниках долари можна здати в середньому по 24,35 грн, а купити - по 24,57 грн, євро - здати по 26,34 грн, купити - по 26,69 грн. Варто відзначити, що зміцнення курсу долара відбувається на тлі різкого падіння котирувань на американських і європейських фондових біржах, пов'язаного з пандемією коронавіруса, пишуть "ФАКТИ".

«У середу гривня знизилася на 12 копійок - до 24,66 грн за долар, - розповів« ФАКТАМ »керівник відділу аналітики компанії Forex Club Андрій Шевчишин. - Ринок відіграє вчорашній аукціон з розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), який показав падіння попиту на українські облігації. Діючі ставки по прибутковості і несприятлива зовнішня кон'юнктура на фінансових ринках призвели до різкого скорочення інтересу інвесторів до українських боргових паперів. А значить, Мінфін буде відчувати суттєві складнощі із залученням коштів для фінансування бюджету.
При цьому основні донори бюджету - експортери і великі промислові компанії - продовжують стагнувати під впливом міцної гривні і високу конкуренцію на зовнішніх ринках. Крім того, обвалилися ціни на сировинних ринках, які критично важливі для експортних надходжень.
Світ занурюється в рецесію, і, ймовірно, перший квартал 2020 роки для світової економіки може виявитися в негативній зоні. У даній ситуації запасу міцності для української економіки не досить, якщо не почати послаблювати гривню для стимулювання економіки, експорту та наповнення бюджету.
В умовах масштабних ризиків і викликів для української економіки, зниження зовнішніх надходжень і ризику зростання дефіциту бюджету очікуємо ослаблення національної валюти до 25 грн за долар і, ймовірно, далі до 25,5 грн за долар ", - прогнозує Шевчишин.

Хоча є і більш оптимістичні прогнози.

«На минулому тижні, з минулої середи, долар виріс до гривні у всіх сегментах валютного ринку на 0,4-0,7%, - розповів« ФАКТАМ »старший аналітик компанії« Альпарі »Вадим Іосуб. - Так, офіційний курс долара США, встановлений НБУ, піднявся з 24,44 до 24,53 грн (+ 0,4%). Курси попиту і пропозиції долара на міжбанку, за даними компанії «Укрділінг», виросли за цей же час з 24,48-24,50 до 24,65-24,68 грн (+ 0,7%). Середні курси покупки і продажу готівкового долара в банках піднялися за тиждень з 24,31-24,52 до 24,42 - 24,65 грн (+ 0,4% - + 0,5%). При цьому різниця між середніми курсами покупки і продажу збереглася на рівні 0,9%.
Прес-служба НБУ на своїй сторінці в Facebook повернулася до дискусії з приводу ревальвації гривні. Регулятор нагадав, що зміцнення національної валюти мало багатостороннє вплив на економіку. Зокрема, ревальвація зменшує доходи бюджету по окремих податках і гривневу виручку експортерів. Однак вона ж сприяє зниженню інфляції до мети в 5%, що, зокрема, є важливим кроком для зменшення процентних ставок і активізації кредитування. Крім того, зміцнення гривні обумовлює економію державного бюджету на обслуговуванні боргу в іноземній валюті.
НБУ нагадав, що торішня ревальвація - це нове явище для української економіки. Воно важливе для відновлення довіри до національної валюти, яка за умови гнучкого курсоутворення може не тільки послаблюватися, але і зміцнюватися під впливом ринкових факторів. У минулому році була сприятлива ситуація на валютному ринку не тільки через інвестиції нерезидентів в ОВДП, але і внаслідок підвищення продуктивності в окремих секторах економіки, зокрема, аграрному, а також зростання експорту послуг, в тому числі IT.
На найближчий тиждень ми очікуємо помірного зростання курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень близько 24,8 грн, а готівковий долар в банках - по 24,5-24,8 грн", - вважає Іосуб.

На думку багатьох економістів, однією з головних полем залишається недоступність кредитів для населення і бізнесу. Навіть прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що іпотечні кредити настільки дороги для українців, що їх погашення під силу хіба що наркоторговцям або ж тим, хто продає зброю. Банкіри вважають, що зростання кредитування економіки стримується жорсткими вимогами Національного банку.

«У банків на даний момент є два напрямки, які розвиваються, - це інвестування в ОВДП і товарне кредитування, - повідомила на засіданні круглого столу" Чи стане 2020 й роком кредитування економіки? "В прес-центрі" Українських Новин "перший заступник голови правління банку "Глобус" Олена Дмитрієва. - Спрямування коштів в ОВДП сьогодні найвигідніше, але зростання економіки від цього не буде. При розрахунку адекватності капіталу ОВДП не враховуються. НБУ міг би пом'якшити політику по відношенню до цільового кредитування. Банківська система перенасичена ресурсами, проте банки не кредитують так активно, як могли б. Притому що споживче кредитування - це автомобілі, мобільні телефони та інша імпортна техніка - також не дає зростання вітчизняної економіки. Вкладаючи кошти в ці кредити, ми кредитуємо інші економіки, а не свою».

На думку експертів, навіть анонсоване урядом зниження в нинішньому році ставок по іпотечних кредитах до 10% fakty.ua/334 558 проблеми економічного зростання і забезпечення громадян житлом не вирішить.

«Іпотека під 10% - це нонсенс, вона просто не живе при такій« процентної температурі », - повідомив на своїй сторінці в Facebook фінансовий аналітик, експерт інституту GROWFORD Олексій Кущ. - Простими словами, іпотека як фінансовий інструмент з'являється в країнах з низькою інфляцією і ставкою кредиту на рівні «інфляція + 1%», тобто ставка по іпотечному кредиту - 2-3% річних. У цьому весь сенс - купити житло з невеликою переплатою у вигляді відсотків, щоб не збирати десятки років, а жити в своєму будинку.
Є штучна іпотека, коли ринковими механізмами знизити ставку кредиту неможливо і держава компенсує відсотки до необхідного мінімуму за рахунок коштів спеціального цільового фонду. Але іпотека зі ставкою 10% - це вже довгостроковий споживчий кредит під заставу нерухомості, а не іпотечний інструмент, адже в залежності від терміну і графіка погашення потрібно буде переплатити 1,5-2-кратну вартість житла, ринкова вартість якого навряд чи настільки збільшиться. Іпотека - це кредит на 20-30 років. І щоб все це час платити 10%, потрібно бути як мінімум ... нинішнім представником влади ", - заявив Кущ.

Нагадаємо, що незабаром держава почне жорсткіше контролювати гроші своїх громадян. Уже з 28 квітня змінюється порядок фінансового моніторингу рахунків як українських компаній, так і громадян.

Читайте на ГК:Волосся стає дибки: вітчим зґвалтував маленьку пасербицю
Читайте на ГК:Гороскоп на 10 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:“Це не займе багато часу”: провидиця розповіла, яка країна допоможе ЗСУ здобути перемогу
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська