1. Новини Закарпаття
  2. >

Не все так добре у валютному королівстві України, як хотілося б

30.01.2019 19:37 Бізнес

Сьогодні долар знову просів, або що пішло не так на вітчизняному валютному ринку.

Сьогодні долар знову просів, або що пішло не так на вітчизняному валютному ринку.

У середу міжбанк майже повторив сценарій попереднього дня, що говорить про те, що незважаючи на бадьорі заяви чиновників НБУ та Міністерства фінансів — насправді не все так добре в нашому валютному королівстві, як хотілося б, пише Мінфін.

Що насторожує:

1) Здавалося би — вчора Мінфін розмістив ОВДП на більш, ніж 18 млрд гривень (в еквіваленті по курсу НБУ), з яких майже половина в гривні. Сьогодні треба було платити за ці папери і дефіцит гривні мала б відчувати більшість іноземних покупців таких паперів, навіть якщо припустити, що частина з них продавала валюту ще вчора. Але вже дуже великого надлишку пропозиції ні вчора, ні сьогодні на торгах не спостерігалося. Він був, але не настільки великий, який мав би сформуватися при такому попиті на українські цінні папери.

2) Фактично весь зріст пропозиції поглинув сам ринок без особливих можливостей для Нацбанку істотно поповнити резерви. І якщо вчора за інформацією деяких учасників торгів Нацбанк ще нібито «світився» на міжбанку з «анонімною» скупкою долара на невеликі суми (що все ж таки не підтверджене поки остаточно), то сьогодні — регулятор не був помічений в ні в публічному форматі скупки валюти на міжбанку, ні практично і в «анонімному».

Це говорить про те, що особливого надлишку не спостерігається і все, що пропонують продавці — викуповується самими покупцями.

Для періоду закінчення місяця при такому здавалося б сприятливому розкладі по розміщенню ОВДП — це дивна поведінка курсу. І це все при тому, що буквально минулого тижня Нацбанк продав банкам двотижневих депсертіфікатов на суму понад 48 млрд гривень, що також знизило тиск на валютний ринок і по ідеї це повинно було  би  грати на зниження валютних котирувань.

Те, що гривня практично не зміцнилася за ці два дні при відсутності великих обсягів скуповування валюти регулятором говорить про те, що без такого відкачування гривні з ринку Нацбанком і продажів валюти іноземцями під купівлю паперів — курс міг би істотно зрости за рахунок збільшення попиту імпортерів в останні дні січня .

Навіть якщо врахувати те, що частина ОВДП була куплена відразу за валюту (покупці мінімізували свої валютні ризики) — при такому загальному розкладі сил на міжбанку курс мав би продемонструвати набагато більше просідання, ніж з 27,785 / 27,81 до 27,725 / 27,755 за період вівторок-среда. А цього не сталося ...

Висновок може бути тільки один — значна частина купівель ОВДП на цьому розміщенні — це фактично перерозміщення попередніх погашень, на які іноземцям вже не треба було особливо добирати нової гривні, продаючи валюту на міжбанку.

А значить — найближчим часом за рахунок заходу відшкодувань ПДВ і «накачування» банківської системи гривнею на фоні майбутніх чергових репатріацій дивідендів «дочками» іноземних компаній на початку лютого — тиск на гривню тільки посилиться.

Хід торгів:

На самому початку торгів курс просів за рахунок зростання пропозиції валюти для розрахунків з Мінфіном по купленим ОВДП. Розпочавшись з вчорашніх вечірніх декларативних 27,77 / 27,80 гривень за долар — курс в перші 15 хвилин сесії знизився до 27,75 / 27,775. Але потенціал просідання швидко видохнувся за рахунок виходу на торги великих покупців валюти, які самі поглинали все пропозицію без особливого втручання Нацбанку.

З 11 години і майже до обіду курс «топтався» в межах 27,75-27,76 / 27,77-27,78 гривень з продовженням поглинання всієї пропозиції самим ринком. Лише біля 13 години курс просів до 27,72 / 27,75 гривень вже майже до самого завершення сесії і тільки до 17-ї години трохи скорегувався до 27,725 / 27,755 гривень за долар.

Головні події 30 січня на міжбанку:

1) Фактично незначне зниження котирувань долара з ранкових 27,75 / 27,775 до 27,725 / 27,755 гривень на момент закінчення сесії;

2) НБУ не виходив на ринок в публічному форматі аукціону і фактично був непомітний на міжбанку;

3) Довідковий курс НБУ на 12:00 зареєстрований на позначці в 27,7594 гривень за долар, а офіційний курс Нацбанку на 31 січня встановлено на рівні 27,755525.

Нагадаємо, прокуратура Закарпаття підбила підсумки 2018 року та визначила основні завдання на 2019-й

Читайте на ГК:В Україні провели опитування: відомо скільки чоловіків не готові мобілізуватися
Читайте на ГК:Україна і Чехія підпишуть безпекову угоду: Президент Чехії озвучив, коли це станеться
Читайте на ГК:В НБУ розповіли, коли курс гривні почнуть рахувати у новій валюті
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська