1. Новини Закарпаття
  2. >

Шлях до серця виборця: скільки насправді коштує реклама політиків

21.01.2019 23:58 Бізнес

Охочі позмагатися за президентську булаву намагаються всіляко переконати, що саме вони найкращі. Така боротьба, варто сказати, коштує їм чимало грошей.

Крім офіційної застави в розмірі 2,5 мільйона гривень, кандидат в президенти  оплачує рекламу, виготовлення агітаційних матеріалів, роботу виборчих штабів, - пише газета Експрес.

У 2014-му на це найбільше витратив Петро Порошенко — 96,4 мільйона гривень. Сергій Тігіпко тоді задекларував 75,5 мільйона гривень витрат, Юлія Тимошенко — 67,5 мільйона. Та експерти кажуть: суми, вказані у звітах, явно занижені. Насправді кандидати витрачають у десятки разів більше.

Детальніше — у розмові з гендиректором Комітету виборців України Олексієм Кошелем та аналітиком Громадянської мережі "Опора" Олександром Неберикутом.

— Які суми витрачають учасники президентських перегонів на виборчу кампанію? І що зазвичай декларують?

О. Кошель: — Кандидати, які реально боротимуться за найвищу державну посаду, можуть витратити на вибори від 80 до 100 мільйонів доларів. Ті, що хочуть лише прорекламувати себе напередодні парламентських виборів — менше.

Дві третини витрат — це зазвичай приховані гроші. Так було під час попередніх кампаній, так, вочевидь, буде і під час цієї. "Білі" статті — це замовлення реклами: на телебаченні, радіо, у друкованих ЗМІ та ін.

О. Неберикут: — Однак насправді кандидати декларують не всі витрати на рекламу. Ще задовго до старту виборчої кампанії  з'явилося чимало зовнішньої агітації претендентів на президентську булаву. Сум, заплачених за цю рекламу, ми у їхніх звітах не побачимо. Адже кандидати зобов'язані декларувати витрати від того моменту, коли вони офіційно зареєструвалися в ЦВК. Те саме стосується медійної агітації та поліграфічної продукції з рекламою, оплати роботи виборчих штабів.

— Які ще статті витрат перебувають у "тіні"?

О. Кошель: — Оплата роботи спостерігачів у день виборів, а також агітаторів. Для рейтингових кандидатів ці витрати вимірюються десятками мільйонів доларів.

Із тіньових коштів оплачують агітацію проти конкурентів — йдеться про створення груп та мереж ботів у інтернеті.

О. Неберикут: — З тіньового бюджету оплачують і роботу членів виборчих комісій. Держава платить лише керівному складу. А кандидати зі своєї кишені — решті членів комісій. Це величезні суми — мільйони або й десятки мільйонів гривень! У нас 30 тисяч дільничних і понад 200 окружних виборчих комісій. Якщо кандидат захоче мати свого представника у кожній з них, то це величезна кількість осіб, яких треба фінансово простимулювати.

О. Кошель: — Є також практика тіньових доплат головам і членам комісій. Рейтингові кандидати платять і членам виборчих комісій технічних кандидатів, які працюють на їхню користь.

— Аналітики Комітету виборців заявили, що виявили факти незаконної агітації.  Про що йдеться?

— На бігбордах деяких кандидатів нема вихідних даних. Маю на увазі відомості про установу, що здійснила друк, тираж, відповідальних за випуск осіб, замовників матеріалів. Ігнорування цих правил — порушення ч.3. ст. 59 Закону "Про вибори  Президента України".

— Яке покарання за це може бути?

— Центральна виборча комісія може винести попередження кандидату. А от зняти його з виборчих перегонів не має права. Більше того, кандидата не можуть зняти з виборів, якщо він навіть займатиметься підкупом виборців чи організовуватиме мережі по підкупу.

Нагадаємо, що перший тур голосування відбудеться 31 березня.

Читайте на ГК:У Верховній Раді вже готують правила купівлі-продажу заморатореної землі
Читайте на ГК:НП біля Керчі: названо ймовірну причину пожежі на кораблях
Читайте на ГК:В Україні перерахували всіх мільйонерів, серед них знайшли дітей
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus