1. Новини Закарпаття
  2. >

Експерти розповіли, чи варто сьогодні скуповувати долари

08.10.2017 13:34 Бізнес

Вже традиційно осінь зустрічає українців не лише суттєвим похолоданням, а й не менш суттєвим зростанням курсу іноземної валюти. Цей рік не став винятком.

Вже традиційно осінь зустрічає українців не лише суттєвим похолоданням, а й не менш суттєвим зростанням курсу іноземної валюти. Цей рік не став винятком.

Експерти пояснюють такий стан справ підвищеним попитом на валютному ринку з боку населення, іноземних резидентів та аграріїв, повідомило ТВІ.

"В кінці дня банк зводить свої продажі в касах і бачить, яку суму в нього придбали за день клієнти. І, щоб поповнити позицію і забезпечити людей готівковим доларом на наступний день, він докуповує до вечора валюту. Якщо відділення за день продали, скажімо, $ 300-500 тис., то десь стільки до вечора і відкуповуєтья на міжбанку», – пояснив ситуацію виданню «Страна» начальник управління дилінгових операцій «Райффайзен банку Аваль» Юрій Гриненко.

Другою важливою причиною зростання попиту на долар і зростання його курсу експерти називають іноземців. Вони вже кілька днів продовжують вимітати валюту з міжбанку, щоб вивести дивіденди на батьківщину і зафіксувати прибуток. У той же час Юрій Гриненко вважає, що значний вплив на курс чинить і попит на валюту з боку аграріїв. Вони конвертують гривню, отриману від здачі врожаю оптовикам. Не думаю, що такі скупки затягнуться надовго. Швидше за все, вони закінчаться вже через тиждень-півтора», – вважає Гриненко.

На думку НБУ, до зростання курсу валют долучилися і спекуляції в засобах масової інформації. Про це минулого тижня заявив заступник глави банку Олег Чурій.

"Спекуляції в ЗМІ щодо очікуваної восени девальвації гривні впливають на настрої населення, яке у вересні вже збільшило обсяги купівлі іноземної валюти, незважаючи на тенденції, які спостерігалися з початку року", – заявив Чурій.

"Девальваційний тиск на гривню у вересні головним чином носив сезонний характер, викликаний традиційним зростанням попиту на іноземну валюту з боку нафто- і газотрейдерів, який посилювався помірним зростанням цін на нафту на світовому ринку", – говориться в макроекономічному і монетарному огляді Національного банку за вересень.

Крім того, як зазначив НБУ, відбулося зменшення обсягів пропозиції готівкової валюти з боку населення за одночасного зростання попиту на неї, що значною мірою також пояснюється сезонним погіршенням курсових очікувань населення. Підвищений попит на валюту на міжбанківському валютному ринку України з кінця серпня 2017 року змусив НБУ після майже двомісячної перерви виходити на міжбанк з інтервенціями. Економіст Олександр Охріменко у коментарі виданню «ГолосUA» також звернув увагу на сезонні фактори:

"Як правило, восени зростає попит на валюту за рахунок імпортерів, які зараз активно починають закуповувати товари, а при цьому їхня виручка не збільшується. Тобто, вони закуповують товари для того, щоб розпродавати їх ближче до кінця року – починаючи від дитячих іграшок, і закінчуючи побутовою технікою. При цьому не забуваємо, що Україна готується до опалювального сезону, а енергоресурси закуповуються безпосередньо за валюту».

Такої ж позиції дотримується і економіст Іван Нікітченко, який в інтерв'ю виданню «Сегодня» нагадує, що багато експертів ще в липні-серпні прогнозували поступову девальвацію гривні з приходом вересня:

"Зростання було цілком прогнозованим. Традиційно осінній сезон починається з такої реакції гривні. Наближається опалювальний сезон, а значить, валюту витрачають на енергоносії. До того ж зовсім недавно у нас була виплата за боргом Міжнародного валютного фонду, а черговий транш навпаки в МВФ відклали. Це, на мій погляд, основні чинники девальвації".

Старший аналітик ForexClub Андрій Шевчишин згоден, що свою лепту в зростання курсу долара внесла необхідність закуповувати вугілля, газ, бензин і дизель перед опалювальним сезоном. Однак він, в свою чергу, додає, що останнім часом з'явилася глобальна тенденція зміцнення американської валюти на світових ринках.

"Зміцнення долара  - не тільки український, а й світовий тренд. Правда, є один оптимістичний фактор – єврооблігації на суму в 3 млрд. доларів, які Україна розмістила у вересні. Вони стримують девальваційні тенденції в країні і трохи знижують ризики в майбутньому", – сказав Шевчишин.

Що ж стосується найближчих місяців, то, на думку Шевчишина, курс в Україні різких стрибків не продемонструє і поки буде в діапазоні 26,5-27,5 грн. за долар. Однак Нікітченко більш песимістичний.

"У нас буде поступова, я б сказав, повзуча девальвація. Тобто на рівень 27,2, який був на початку року, ми вже вийшли. Швидше за все, до кінця цього і початку наступного року можна чекати курсу на рівні 28-29 грн. за долар, як це і закладено в законі про держбюджет на 2018-й», – резюмує він.

Однак економіст Олександр Охріменко додає, що під кінець року українцям варто чекати ревальвації.

"Як правило, перед самим Новим роком валюту більше продають, і цілком може повернутися курс 26,5-26,7 грн. за долар. При цьому Нацбанк зараз виходить з валютною інтервенцією, і це абсолютно правильне рішення, яке допомагає стримувати девальвацію гривні», – зазначив Охріменко.

У той час на тлі зростання долара почав дешевшати євро. Аналітики прогнозують, що ця тенденція надовго. Головна причина – криза в Іспанії після каталонського референдуму. На думку Шевчишина, зниження буде з 1,17 до 1,15 долар/євро, але може бути 1,13 і 1,1. При курсі готівкової гривні 27 грн./дол. євро буде коштувати 29,7– 31 грн.

Читайте на ГК:Історичний день: закарпатський військовий з позивним "Металіст" розпочав Чемпіонат України з футболу (ФОТО)
Читайте на ГК:Українців теж стосується: відбулися зміни в правилах перетину кордону
Читайте на ГК:Перегляд зарубіжних фільмів з українською озвучкою
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська