1. Головна
  2. >
  3. Бізнес

Закарпатці, беріть приклад: Як одесити перетворили вино на культуру | ФОТО

233
Бізнес Закарпаття

Журналіст Голосу Карпат побачила, як із руїни з багатою історією можна створити унікальну культурну, туристичну та бізнес-успішну родзинку європейського рівня.

Журналіст Голосу Карпат під час поїздки у рамках проекту "Від Сходу до Заходу" , організованого ЗОО "Ужгородський прес-клуб",  побачила, як із руїни з багатою історією можна створити унікальну культурну, туристичну та бізнес-успішну родзинку європейського рівня.

Мова сьогодні піде про те, у кого закарпатцям варто повчитися багатьом речам. Як би сильно я не любила свою маленьку західну область і як би не намагалася припіднести її як найкращу, найунікальнішу та найперспективнішу, сьогодні говоритиму про зовсім інший регіон та зовсім інші родзинки. Я розповім про Одесу. А, точніше, маленьке одеське містечко Шабо і зовсім немаленьке винне виробництво з тією ж гордою назвою.

Для початку кілька красномовних фактів. Поселення Шабо заснували у двадцятих роках 18 століття кілька десятків переселенців із далекої Швейцарії. Тоді вони привезли із собою сотні саджанців винограду і заснували історію унікального вина, яка триває ось уже кілька сотень років. Нині цю історію продовжує писати грузин-одесит, котрий понад десять років тому викупив напівзруйноване винне виробництво і за цей час перетворив його на лідера вітчизняного виноробства та одне із кращих європейських підприємств подібного зразка.

Виноград тут вирощують на 1200 га землі. Кожного року збирають понад 10 мільярдів ягід, з яких виготовляють 70 мільйонів пляшок вина. Майже все випивають в Україні. Працює на виробництві близько 1000 працівників (в сезон збору урожаю ця кількість збільшується на порядок). А контролює процес виготовлення цього напою єдиний в Україні енолог – експерт по «винній» науці. До речі, також грузин.

Окрім самого виробництва на його базі підприємливі грузини разом з не менш підприємливими українцями створили унікальний Центр культури вина. І до вина тут ставляться не просто як до напою. А саме як до культури. І частини історії. І цій історії в Центрі присвячений справжній музей, подібного якому немає в усій країні. Створений він на найвищому рівні та допомагає подивитися на цей напій так, як ви, скоріш за все, ніколи і не думали на нього дивитись. Десятки і навіть сотні експонатів, фільми, фотографії, світлові інсталяції, статуї та пам’ятки археології: у Центрі культури вина є все.

Окрім історії відвідувачі Центру знайомляться і з сучасним українським виноробством, яке, як виявляється, нічим не гірше за найкращі європейські аналоги. Свідченням тому є визнання шабських вин на найпрестижніших світових та європейських виставках.

До речі, сам Центр культури вина також отримав свою долю визнання: у квітні 2011 його визнали відкриттям десятиліття у сфері туризму. А у вересні того ж року за рекомендацією Ради Європи Центр був названий культурною спадщиною Європи та включений до європейської карти музеїв вина.

Незабаром Центр поповниться ще однією локацією. Недалеко від основного заводу власники зараз завершують створення Будинку ігристих вин. Там зараз виготовляють неймовірно смачне шампанське і вже з червня розповідатимуть та показуватимуть тонкощі цього процесу усім бажаючим.

Тому зараз закарпатцям є чому повчитися у своїх земляків з півдня. Адже вони довели: руїни можна перетворити на справжню перлину. Було б бажання та гроші.

Я ж від себе можу тільки наполегливо порадити усім, хто має таку можливість, відвідати Шабо. Погуляти по цих цехах, музеях, льохах, дегустаційних залах і відчути цю неймовірну атмосферу. Атмосферу місця, в якому такий звичний і буденний напій перетворюється у щось набагато більше і значиміше.

Іванна Бедей, з Одеси для Голосу Карпат

Публікація створена у рамках проекту "Від Сходу до Заходу", організованого ЗОО "Ужгородський прес-клуб".

Читайте також: