У зв’язку з інфляцією валютні позичальники опинилися в кредитному зашморгу. Чимало іршавчан під заставу житла, комерційної нерухомості, обладнання чи устаткування, оформили кредити у доларах чи євро.
Курс гривні до них під час оформлення кредиту складав біля 4,5-6 грн. Зараз же, при офіційному курсі більше 16 грн. за долар, чимало валютних позичальників виявилися неспроможними вносити щомісячні платежі.
- Банки лише «де юре» йдуть на поступки валютним позичальникам, прийнявши за участі Нацбанку меморандум про врегулювання питання реструктуризації споживих кредитів в іноземній валюті. За ним значна частина валютних позичальників мала би змогу погашати валютні кредити по курсу НБУ станом на 01.01.2014 року (7.993 грн за 1 долар). Але «де факто» такої можливості наразі немає, як мені пояснили в банку, через відсутність механізму проведення таких реструктуризацій, – зазначила валютний позичальник одного з банків, мешканка с. Ільниця Мар’яна Бандурович.
Місцеві ж відділення банків поки не поспішають реагувати на меморандум та полегшувати життя своїм клієнтам.
- Наразі банк робить все можливе для того, щоб втілити даний меморандум в життя і таким чином знизити тиск на валютних позичальників, – розповів працівник одного з банків, який забажав залишитися «інкогніто».
Чи буде даний меморандум втілений в життя, а відтак чи є він інструментом реального врегулювання валютних кредитних відносин між банками та позичальниками із зняттям валютного тиску чи простим «замилюванням» їх очей – покаже час. Але наразі факт залишається фактом – «неспроможність погашати валютні кредити через девальвацію гривні - проблема самих позичальників».