1. Новини Закарпаття
  2. >

Податкова слідкує за онлайн-торгівлею: інтернет-магазини повинні офіційно зареєструвати свій бізнес інакше - штраф!

06.10.2023 16:38 Бізнес Актуально

Мова йде про бізнес в Instagram та Facebook та інших соцмережаж.

Мова йде про бізнес в Instagram та Facebook та інших соцмережаж.

Про це пише Times of Ukraine.

Приймати платежі на банківські картки фізичних осіб заборонено. Реалізація товарів без введення підприємницької діяльності — штраф до 85 000 грн.

Що говорять з цього приводу адвокати

Загальновідомо, що метою здійснення підприємницької діяльності є отримання прибутку. Втім в погоні за його здобуттям не варто забувати про необхідність дотримання двох основних правил:

  • займатися підприємницькою діяльністю можна лише після відповідної державної реєстрації;
  • із отриманого прибутку потрібно сплачувати податки.

Рішення суду та ситуація, яка лягла в основу його прийняття, є яскравим прикладом того, що нехтування вказаними правилами може коштувати дорого.

Трохи історій з судових процесів

Винахідливий громадянин вирішив підзаробити грошей і, за правилом «податки платять лише боягузи», здійснював це без реєстрації підприємницької діяльності та без декларування доходу. Ділок розміщував об’яву про продаж запчастин на сайтах «Avto Rynok» та «OLX» і надсилав товар покупцям Новою Поштою, отримуючи оплату через сервіс Нова Пей.

Розвиток подій: податкова зробила запит до Нової Пошти та з’ясувала, що протягом 2015-2018 років громадянин отримав грошові перекази за відправлені товари в розмірі 4 млн. грн.

Надалі фіскальний орган звернувся до громадянина із письмовим запитом, в якому просив надати письмове пояснення та документальне підтвердження щодо придбання товарів та їх реалізації у зазначеному періоді. Однак громадянин не отримав письмовий запит податківців (або не перевіряв поштову скриньку, або не мешкав за адресою реєстрації, або слідував розповсюдженому міфу, що листи податкової краще не отримувати, мовляв «немає листа, немає проблеми»).

Не отримавши відповіді на свій запит, контролюючий орган на підставі п.п. 78.1.1, 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 ПК України наказав провести документальну позапланову виїзну перевірку. Однак за наслідками виїзду за адресою реєстрації громадянина, податківці не знайшли ні самого громадянина, ні його представників. А отже не змогли вручити копію наказу про перевірку і не змогли провести перевірку за місцем реєстрації платника податків. За таких обставин перевірка була проведена у приміщенні фіскального органу за наявними матеріалами (тобто на підставі інформації, отриманої від Нової Пошти).

Не важко здогадатись, що перевіркою були встановлені порушення, а саме:

  • несплата податку на доходи фізичних осіб в розмірі 700 тис. грн. (тобто 18% від 4 млн. грн.);
  • несплата військового збору в розмірі 60 тис. грн. (тобто 1,5% від 4 млн. грн.);
  • неподача декларацій про майновий стан і доходи за 2015-2017 роки.
  • Додатково до податкових зобов’язань, фіскали виписали громадянину штраф в загальному розмірі 200 тис. грн.

Громадянин звернувся до адвоката та оскаржив в судовому порядку нараховані податкові зобов’язання і штраф.

Судовий розгляд спору тривав з лютого 2019 року по серпень 2022 року. За цей час суди неодноразово змінювали свою точку зору: то скасовували податкові повідомлення-рішення, то сходились на думці, що дії фіскалів правомірні. При цьому, суди «жонглювали» різними доводами: від відсутності посилання на джерело інформації в запиті податківців, і, як наслідок, відсутніст підстав для проведення перевірки, до недоведеності зв’язку між отриманими через Нова Пей коштами і торгівлею товарами.

Висновки суду

Крапку в цьому питання поставив Верховний Суд в постанові від 25.08.2022 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105899629), де зазначив, що ключовим питанням для дослідження судом було: чи прийнятна інформація, надана Новою Поштою про обсяги отриманих грошових переказів, як доказ, що доводить факт отримання платником податків доходу, з якого підлягають сплаті податки?

В результаті вивчення всіх доказів по справі, Верховний Суд дійшов наступних висновків:

кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом;

кожна особа, яка отримує дохід, зобов`язана сплачувати податок на доходи фізичних осіб, військовий збір та подавати у зв`язку з цим до податкового органу податкову звітність;

податкові органи вправі звертатись до небанківських фінансових установ (примітка автора: мова йде про ТОВ «Нова Пей») із запитами щодо отримання інформації про рух коштів на рахунках платника податків. Надана такою установою інформація відноситься до податкової та є підставою для врахування при формуванні висновків про дотримання чи порушення платником податків норм податкового законодавства;

фіскальний орган обґрунтовано використав інформацію від ТОВ «Нова Пей» під час здійснення контрольного заходу.

Таким чином Верховний Суд фактично висловив позицію, що інформація, отримана фіскалами від Нової Пошти, була правомірно покладена в основу акту податкової перевірки.

І це сигнал, що має спрацювати для всіх «бізнесменів», які продають товари без реєстрації підприємницької діяльності. Адже рано чи пізно такий запит контролюючий орган може надіслати до Нової Пошти щодо кожного.

Читайте також: Людству загрожує найстрашніша лихоманка у світі: вона вже поширюється абсолютно повсюди

Читайте на ГК:Гороскоп на 5 березня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:Скоро і воздух буде платний?: Мінфін пропонує запровадити акциз на газовану воду
Читайте на ГК:Сексуальне насильство над дітьми: в Україні запустили портал StopCrime