1. Головна
  2. >
  3. Без кордонів

Західні ЗМІ: Святкування Хрещення Русі - це примус України до "правильної" орієнтації

276
Без кордонів Без регіону (не видаляти!)

1025-річчя Хрещення Київської Русі дало Кремлю привід привернути православну церкву до вихваляння «слов'янської нації», пишуть західні ЗМІ. Президент Путін і...

1025-річчя Хрещення Київської Русі дало Кремлю привід привернути православну церкву до вихваляння «слов'янської нації», пишуть західні ЗМІ. Президент Путін і патріарх РПЦ Кирило очолили політико-релігійний «хрестовий похід», мета якого — відвернути Україну від загравань з Євросоюзом і закріпити її у сфері впливу Москви.

Пілар Бонет на сторінках El Pais публікує дві статті. У статті «Росія використовує православну церкву для вихваляння „слов'янської нації“ йдеться, що „річниця хрещення Русі дала Москві привід підкреслити зв'язок з Україною і Бєларуссю: урочистості почалися в Москві, продовжилися в Києві, а сьогодні завершаться в Мінську. Російська політична влада і церковні ієрархи наполягають на культурній і духовній єдності трьох країн.

Сьогодні РПЦ — одна з найбагатших в Росії організацій, до того ж їй дозволено займатися комерційною діяльністю, йдеться в статті. Автор наводить цифри, посилаючись на фільм “Друге хрещення Русі», підготовлений Московським патріархатом: у РПЦ майже 33500 церков і 805 монастирів. Коли патріархом став Кирило, РПЦ стала діяти енергійніше і прагнути до лідерства на своїй «канонічній території» — території колишнього СРСР, зазначає автор.

Бонет також вважає, що за урочистостями з нагоди хрещення Русі стоїть «зацікавленість Путіна в реінтеграції пострадянського простору і зміцнення згуртованості російського суспільства». В інтерв'ю для вищезгаданого фільму Путін нагадав, як Сталін закликав до православної церкви, щоб об'єднати країну перед натиском нацистської Німеччини.

Новий елемент, згаданий у зовнішньополітичній концепції Путіна, — активна співпраця церкви і держави, звертає увагу автор.

У другій статті під заголовком «Президент Путін і патріарх Кирило підкорюють Україну» мовиться, що «в суботу в Києві президент Путін і патріарх РПЦ Кирило очолили політико-релігійний „хрестовий похід“, мета якого — закріпити Україну в сфері впливу Москви». Загальна православна віра, а також користь з економічної інтеграції, надто постачання російського газу за зниженими цінами — такі «моральні та матеріальні інструменти, застосовувані Росією, щоб не допустити руху України в бік Заходу і підписання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю з ЄС». Київ планує підписати цю угоду у листопаді, зазначає Бонет.

Виступаючи в Києві, Путін назвав українців і росіян єдиним народом в тому плані, що вони успадкували одні й ті ж цінності, а також заявив, що українська економіка може бути конкурентоспроможною тільки в разі інтеграції з Росією.

«Урочистості під егідою російських православних викликали роздратування у колах націоналістів, а також серед лібералів», — пише Бонет, нагадуючи про демонстрації членів партії «Свобода», а також повідомлення про побиття людей з організації FEMEN.

Трьох активісток FEMEN викрали в суботу в Києві в той час, коли президент Путін, який перебуває на Україні з візитом, закликав сусідів до інтеграції економік двох країн, йдеться в статті агентства AFP, опублікованій у Libération.

Путін скористався заходами, присвяченими 1025-річчю хрещення Русі, щоб зайвий раз нагадати про духовну єдність двох народів і закликати українських партнерів до тіснішої економічної співпраці для підвищення конкурентоспроможності економік обох країн на світових ринках.

«Ми всі духовні спадкоємці того, що тут сталося 1025 років тому, — заявив Путін, маючи на увазі хрещення Київської Русі князем Володимиром. — І в цьому сенсі ми, безумовно, один народ».

До листопадового саміту «Східне партнерство» у Вільнюсі, під час якого ЄС і Україна можуть підписати Угоду про асоціацію, залишається не так багато часу, вказує агентство. Москва вже багато років намагається змусити Україну, яка розривається між Росією і ЄС, відмовитися від європейської орієнтації. Замість цього Кремль пропонує українцям приєднатися до Митного союзу Росії, Бєларусі й Казахстану.

Візит Путіна в Україну у зв'язку з 1025-річчям хрещення Русі кореспондент The New York Times Софія Кишковськи трактує як «спробу використовувати спільну історію двох країн як аргумент на користь зближення» і як «черговий показник того, що у Кремля і РПЦ — спільна генеральна програма і що зв'язки їхні поглиблюються».

Хоча на суботній службі Путін і Янукович стояли пліч-о-пліч, відносини Росії і України не безхмарні, зазначає Кишковськи. Причина цього — «спроби України оформити свої політичні та економічні зв'язки з Євросоюзом» і «боротьба за газопроводи».

Нинішні урочистості з нагоди Хрещення Русі «стали предметом численних обговорень у російських політичних колах і ЗМІ», пише журналістка. На її погляд, російська влада підтримує церкву в плані «критики західної демократії і світської культури, надто ж гомосексуалізму».
newsru.ua


Читайте також:
Президент України: Відзначення 1025-річчя Хрещення Русі — свято торжества Української державності

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber