1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Угорці Виноградівщини відреставрували мавзолей баронеси Перені та Ласло Оцила

24.04.2013 16:12 Без кордонів

Чергову історичну пам’ятку та цікаву туристичну атракцію відновили у Виноградові. Товариство угорської культури Закарпаття KMKSZ відреставрувало склеп Ласло...

<p>Чергову історичну пам’ятку та цікаву туристичну атракцію відновили у Виноградові. Товариство угорської культури Закарпаття KMKSZ відреставрувало склеп Ласло...

Без кордонів: Мавзолей Ласло Оцила у ВиноградовіЧергову історичну пам’ятку та цікаву туристичну атракцію відновили у Виноградові. Товариство угорської культури Закарпаття KMKSZ відреставрувало склеп Ласло Оцила — королівського інспектора з питань освіти, що жив у дорадянському Севлюші та був одружений на баронесі Луізі Перені.


З нагоди реставрації мавзолею, у Виноградові пройшла конференція, присвячена життю і діяльності королівського інспектора з питань освіти ХІХ століття в Угочі Ласла Оцила. В її роботі взяв участь генконсул Берегівського консульства Іштван Товт, гості з м. Кунсентміклоша – батьківщини Л. Оцила на чолі з мером міста Саболча Беді, етнограф, колишній директор педагогічної бібліотеки та музею Угорщини Мігаль Балог, голова КМКС Міклош Ковач, голова «КМПС» Ільдія Орос, депутат обласної ради Шандор Мілован та представники духовенства.

Як пишуть «Новини Виноградівщини», про інспектора з питань освіти розповідав Шандор Мілован, презентуючи книжку Ласло Оцила про стан народної освіти комітату Угоча 1882 року. Приймаючи призначення на посаду у 1880 році, Л. Оцил усвідомлював, що Севлюш — мале, відстале містечко, а навколишні села бідні, люди неграмотні і працювати інтелігентному, високоосвіченому інспектору доведеться важко. Але навіть не думав, що тут на нього чекає неабияке визнання та кохання з баронесою Луізою Перені. У своїй праці Ласло Оцил детально описує бідність, в якій живе місцеве населення.

Відвідуючи сільські школи, він знайомився зі звичаями і традиціями, бачив причини економічної відсталості, по мірі можливостей намагався змінити плачевну ситуацію. За свою 23-річну діяльність в Угочі побудував 30 шкіл, метеорологічну станцію, 1883 році організував перший спортивний клуб, при школах розсадники, сприяв розвитку мануфактур, релігійні школи було взято під контроль держави.

Без кордонів: Угорці Виноградівщини відреставрували мавзолей баронеси Перені та Ласло ОцилаГолова районної організації КМКС розповів як вдалося впорядкувати вкрай занедбаний, по-варварськи знищений склеп Ласло Оцила. Учасники конференції піднялися на схил Чорної гори до впорядкованої гробниці Л. Оцила, яка була зведена  баронесою Луізою Перені після його смерті і поклали квіти шани. Біля місця вічного покою видатного земляка виступили Чобо Бевді – мер міста Кунсентміклоша та Міклош Ковач. 

Мавзолей, зведений баронесою Луізою Перені, знаходиться на схилі Чорної гори у мальовничому куточку при в’їзді у Виноградів. Пам’ятка може стати неабиякою туристично атракцією, однак внаслідок приватних забудов історичний шлях до мармурового склепу перекритий людськими городами. До кріпти можна піднятися лише з території колишньої біолабораторії. Якщо ж в мерії візьмуться навести лад із земельними наділами, то пам’ятка стане місцем паломництва багатьох туристів, адже, крім всього, тут відкривається захоплююча панорама на місто.

Без кордонів: Угорці Виноградівщини відреставрували мавзолей баронеси Перені та Ласло ОцилаБез кордонів: Меморіальна дошка Ласло ОцилуБез кордонів: Угорці Виноградівщини відреставрували мавзолей баронеси Перені та Ласло Оцила

загрузка...