1. Головна
  2. >
  3. Без кордонів

Переваги і ризики економічної інтеграції на Захід та Схід

146
Без кордонів Без регіону (не видаляти!)

Незадовго до очікуваного підписання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю України з ЄС на перший план несподівано вийшли економічні аспекти угоди, пише <a...

Незадовго до очікуваного підписання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю України з ЄС на перший план несподівано вийшли економічні аспекти угоди, пише ВВС Україна.

Український уряд пояснює своє рішення призупинити підготовку до підписання угоди з ЄС складною ситуацією в економіці і втратами від погіршення торговельних відносин із Росією.

У ЄС кажуть, що компенсувати збитки від дій третьої сторони не можуть, проте наголошують, що підписання Угоди про асоціацію з ЄС сприяло б такому надходженню інвестицій, втіленню реформ та відновленню економіки, що Україна змогла б сама впоратися із економічними проблемами.

ВВС Україна узагальнює аргументи «за» і «проти» руху у напрямку Європейського та Митного союзу, про які йшлося впродовж останніх півроку.

Європейський Союз
1.Можливість розширення торгівлі з одним із найбільших та найбагатших ринків у світі (500 млн споживачів, п'ята частина світового валового продукту):

  • Ліквідація 99% мит і тарифних обмежень.
  • Імпортні мита на українські товари, що експортуються до ЄС, знизяться у 15 разів.
  • Мита для товарів ЄС знижуватимуться поступово.
  • Українські споживачі отримують доступ до дешевших та якісніших товарів.

«Тільки у перший рік дії Угоди про асоціацію українські експортери могли б зекономити до півмільярда євро на імпортних митах», — заявив комісар ЄС з розширення Штефан Фюле.

Найбільше виграють:

  • АПК
  • торгівля
  • переробна та легка промисловість
  • частково металургія

2. Можливість залучення іноземних інвестицій, а також більш результативні переговори про відновлення кредитування з боку МВФ та інших міжнародних фінансових організацій, що надають позики за найнижчими на світових ринках відсотками.

За роки незалежності Україна отримала левову частку прямих іноземних інвестицій саме із ЄС, — на порядок вище, ніж з Росії чи будь-якої іншої країни СНД.

3. Можливість модернізації економіки за одними з найкращих у світі стандартами.

Навіть один із ініціаторів «паузи» у підготовці угоди з ЄС Валентин Ландик заявляв, що «треба не знаю, ким бути, щоб відмовитися від європейських стандартів і європейського права».

Непідписання угоди з ЄС сприятиме консервації нинішніх стандартів виробництва, що не сприятиме підвищенню конкурентноздатності української продукції.

Росія і Митний союз
1. Збереження обсягів торгівлі із традиційним партнером, на якого припадає від чверті до третини зовнішньої торгівлі України

«Хочу, щоб усі в Україні усвідомили: нам ніхто не запропонував і не запропонує компенсації за втрати цього ринку. А ми не можемо допустити, щоб закривалися підприємства, щоб наші люди залишалися без зарплат», — заявив український прем'єр Микола Азаров, оцінюючи можливі втрати робочих місць у щонайменше 400 тисяч.

Найбільше виграють:

  • машинобудування (особливо енергетичне і транспортне)
  • частково металургія
  • хімічна промисловість

Навіть послідовний прихильник євроінтеграції Петро Порошенко визнав, що від погіршення торговельних відносин з Росією під загрозою можуть опинитися до 1 млн робочих місць, а складності зазнали б близько 600 українських підприємств.

2. Можливість отримання кредитів без «незручних» для української влади соціально-економічних умов.

Урядовий уповноважений зі співпраці з Росією та країнами СНД Валерій Мунтіян заявив, що у разі приєднання України до Митного союзу, вона може отримати від Росії кредитів на 11,4 мільярдів доларів. Втім, урядовець не уточнив джерела та умови надання цих кредитів.

3. Можливість отримання дешевшого російського газу, хоча вже понад два роки переговори про це були безрезультатними.

Спірні оцінки
1. Витратність/Необхідність модернізації

Українська влада твердить, що адаптація до технічних регламентів ЄС і модернізація українських підприємств до конкурентоспроможного рівня, коштуватиме 150-160 млрд євро, які мають бути інвестовані в українську економіку впродовж наступних 10 років.

У ЄС кажуть, що ці оцінки «не викликають довіри». Комісар ЄС з розширення Штефан Фюле заявив, що «розчарований тим, що модернізацію економіки розглядають як витрати, а не як інвестиції».

У ЄС також кажуть, що «не торгуватимуться» за Україну з Росією.

Голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський каже, що підписання Угоди з ЄС було б вирішенням, а не проблемою для України.

«Ми переконані, що підписання Угоди про асоціацію, включно із зоною вільної торгівлі, надає найкращу із можливих підтримок економіці України», — заявили у спільному зверненні президент Європейської Ради Герман ван Ромпей та президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу.

2. Позичати у МВФ/Росії

Експерти відзначають, що виконання «жорстких» умов МВФ дасть змогу не тільки повернути кредит, але й вирішити низку проблем в енергетиці, що призвели до дефіциту коштів державного газового монополіста «Нафтогазу» та вимивання коштів бюджету.

Більшість оглядачів погоджуються, що надання кредитів з боку Росії супроводжуватиметься висуненням політичних умов, зокрема, і приєднання до Митного союзу та інших євразійських інтеграційних проектів.

3. Тактичні вигоди/Стратегічні переваги

За тиждень, що минув від оголошення рішення українського уряду про призупинення підготовки угоди з ЄС, російський президент та представники «Газпрому» зробили низку заяв про те, що можливість перегляду чинних газових контрактів «навіть не розглядалася».

Оглядачі зазначають, що навіть у разі, як Україна отримає якусь знижку у ціні на російський газ, проблеми із енерговитратністю економіки, браком коштів «Нафтогазу» та бюджету нікуди не подінуться.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber