1. Головна
  2. >
  3. Без кордонів

ТОП важливих нововведень на кордоні: з 1 січня 2025 року змінюються правила виїзду з країни

4999

З 1 січня 2025 року українцям, які планують виїзд за кордон, слід врахувати низку важливих змін.

ТОП важливих нововведень на кордоні: з 1 січня 2025 року змінюються правила виїзду з країни

Зокрема, нові правила обмежують можливість негайного виїзду водіїв транспортних засобів, навіть при наявності поліса за договорами міжнародного страхування “Зелена картка”, інформує UAPL.INFO.

Які зміни очікують українських водіїв на кордоні у 2025 році, чи насправді іноземні страхові поліси вигідніші українських і чому зникнуть паперові “Зелені картки”?

Три нововведення з 2025 року: правила виїзду за кордон зміняться

Плануючи виїзд за кордон у 2025 році на автомобілі українцям слід врахувати нові правила, які можуть відчутно вплинути на заплановану поїздку.

За офіційними даними Моторного (транспортного) страхового бюро України з 1 січня 2025 року доведеться завчасно оформляти договори обов’язкового міжнародного страхування відповідальності водіїв.

Адже з першого дня 2025 року міжнародний страховий поліс “Зелена картка” більше не буде чинним одразу з дати придбання.

Читайте також: Важливо: тепер КОЖНА українка зобов'язана стати на військовий облік - чи буде мобілізація

Оскільки згідно з вимогами нового Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів“:

  • міжнародний договір страхування набирає чинності з 00:00 годин дати початку строку його дії, визначеної таким договором,
  • але не раніше початку доби, наступної після внесення запису про такий договір до Єдиної централізованої бази даних.
Запис до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ вноситься у день укладання страхового  договору, фото freepik.com

З 2025 року усі страхові компанії в Україні більше не матимуть права оформляти страхові сертифікати “Зелена картка”, які б розпочинали свою дію у день його оформлення.

Зважаючи на це, придбання “Зеленої картки” безпосередньо перед перетином державного кордону не даватиме можливість виїзду у той самий календарний день.

Відтак навіть придбавши "страховку" на кордоні доведеться чекати до наступної доби аби виїхати з України.

Адже, якщо інформація про укладений договір страхування не відображається у Єдиній централізованій базі даних:

  • страховий сертифікат “Зелена картка” може бути визнаний недійсним,
  • транспортний засіб не отримує статус забезпеченого страховим захистом,
  • і водій такого автомобіля фактично не зможе на ньому перетнути кордон без чинного страхового сертифіката.
Другим нововведенням для водіїв, що планують виїзд за кордон у 2025 році, стане запровадження електронної “Зеленої картки”.

З початку 2025 року всі 46 країн, які визнають такі поліси міжнародного страхування повинні приймати їх в електронному вигляді.

Для прикладу, у форматі PDF-файлу на смартфоні чи планшеті, фото: kitsoft.ua
Третє оновлення, яке слід врахувати водіям при перетині кордону з 1 січня 2025 року це зміна вартості “Зеленої картки”.

З 2025 року нові правила запускають вільне ціноутворення за договорами міжнародного страхування “Зелена картка”. Саме тому перед придбанням страхового поліса для виїзду за кордон на автомобілі слід дуже уважно вивчити усі пропозиції страхових компаній.

Читайте також: Кардинально нова мобілізація 2025: добровольцям до 25 років виплачуватимуть по 500 тисяч гривень щомісяця - хто зможе підписати "особливий" контракт?

Адже лише до кінця 2024 року розмір страхових платежів за договорами міжнародного страхування “Зелена картка” є регульованим.

Проте з 1 січня 2025 року:

  • страхові компанії отримають право самостійно встановлювати вартість цієї послуги,
  • та самостійно визначати розмір страхової премії за договорами міжнародного страхування “Зелена картка”.

Нові правила оформлення “Зеленої картки”: чутки та хибні висновки

Оновлення у 2025 році українського законодавства про страхове покриття відповідальності водія транспортного засобу у разі настання дорожньо-транспортної пригоди закордоном породило чимало чуток та хибних висновків.

На офіційній сторінці МТСБ України запевняють, що НЕ відповідають дійсності та можуть призвести до хибних висновків, дані про:

  • нібито суттєве зростання у 2025 році вартості “Зеленої картки”
  • що ймовірно спонукатиме українських водіїв до пошуку альтернативних рішень (придбання іноземних страхових полісів) для мінімізації витрат на страхування.

Адже насправді нові правила ціноутворення на “Зелену картку” фактично мають призвести до конкуренції між страховиками. А це відповідно створить нові можливості для водіїв: порівнювати ціни та обирати найбільш вигідні пропозиції.

МСТБУ нагадує, що відповідно до вимог українського законодавства, водій транспортного засобу при виїзді з України завжди повинен мати чинний договір міжнародного страхування “Зелена картка”.

Читайте також: Увага - змінюються правила для водіїв: з 1 січня в Україні набирає чинності новий закон

Безпосередньо на пункті пропуску співробітники Державної прикордонної служби України:

  • при оформленні водія та транспортного засобу на виїзд за кордон перевіряють наявність у водія “Зеленої картки”
  • і заборонять перетин кордону водію транспортного засобу у випадку відсутності української “Зеленої картки”.
  • незалежно від факту наявності поліса іноземного прикордонного страхування.
Щобільше не виключені ситуації, коли відсутність "Зеленої картки" на українське авто для іноземних органів може стати підставою накладення на водія чималого штрафу (близько 1000 євро).

Українська “Зелена картка” чи іноземна страховка: що слід врахувати

У МТСБУ запевняють, що українська “Зелена картка” дозволяє водію транспортного засобу вільно пересуватися між всіма країнами-членами системи.

Офіційно з українською “Зеленою карткою” українські водії можуть пересуватись транспортним засобом на території 46 держав. Відтак не потрібно витрачати кошти та час на укладання іноземних полісів прикордонного страхування.

При цьому слід врахувати й ризик шахрайства при оформленні локального страхового поліса, відмінного від української “Зеленої картки”, оскільки:
  • у багатьох країнах відсутня централізована база даних, подібна до української,
  • зважаючи на це перевірка чинності такого страхового поліса стає фактично неможливою.
А у випадку ДТП за кордоном водій із фейковим полісом фактично залишається без страхового захисту, графіка МТСБУ

Тобто усі витрати на компенсацію завданих збитків та штрафи українським водіям за кордоном доведеться сплачувати з власної кишені.

Щобільше іноземний страховий поліс (складений іноземною мовою) може ускладнити українському водію життя при настанні страхового випадку закордоном.

Зважаючи на потребу чіткого розуміння особливостей врегулювання страхових випадків, процедури отримання страхового відшкодування чи вимог національного законодавства на території держави, де відбулась ДТП.

Натомість з українською “Зеленою карткою” українські водії при ДТП за кордоном:
  • можуть зателефонувати до служби підтримки української страхової компанії, де було придбано поліс,
  • і отримати детальні роз’яснення щодо того, які самі дії слід здійснити та в якій послідовності.

І навіть, якщо дорожній інцидент за кордоном трапився не з вини українського водія, саме українська “Зелена картка” дає право звернутися до Національного бюро країни, де сталася ДТП.

Під час такого звернення власники української “Зеленої картки” за кордоном можуть отримати консультації у подальшому врегулюванні страхового випадку, навіть якщо ДТП сталася з вини незастрахованого або невстановленого транспортного засобу.

Українці можуть оформити українську “Зелену картку” онлайн на сайтах страхових компаній та навіть в окремих українських банках, колаж UAPL.INFO

Одразу після оформлення “Зеленої картки” дані про поліс вносяться до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ. А перевірити чинність страхового сертифіката на сайті МТСБУ можливо як за номером транспортного засобу, так і за номером “Зеленої картки”.

Читайте також: Масові штрафи від ТЦК і повістки під новорічну ялинку: які "сюрпризи" з Нового року уряд підготував для українців?

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber