Лише у державних навчальних закладах Угорщини навчання розпочали понад 2,5 тисячі україномовних дітей біженців.
Як інформує karpat.in.ua., в одній зі шкіл міста Мішкольц українські діти саме вивчають найпростіші угорські слова. 13-річний Андрій Шпелове разом із батьками втік від війни до Угорщини. Він ходить до школи в Мішкольці, а його батьки влаштувалися працювати на завод.
«Я доволі багато вчуся, також намагаюся вивчити угорську, найбільше мені подобається біологія, вдома ми вчимося так само, як і тут», – каже українець.
Вчительку із Закарпаття взяли на роботу в школу минулого навчального року навесні. Крістіна Молнар розповідає, що українським дітям – окрім навчальної програми – треба подолати ще й мовні труднощі.
«Вони потрапили в інше мовне середовище, вони повинні це пережити і психологічно, я часто спілкуюся з ними українською, щоб зрозуміти, що з ними відбувається», – пояснює Крістіна Молнар, вчителька англійської мови школи ім. Ференца Казінці міста Мішкольц.
Мішкольцький заклад – не єдиний, де навчаються й українські діти. В одній зі шкіл прикордоння, наприклад, заняття ведуться двома мовами.
«Є діти, які вже мали базовий словниковий запас, є такі, хто приїхав із Закарпаття – вони більш сприйнятливі до угорської мови. Але є діти, які приїхали зі Сходу України і лише тут уперше почули угорську», – розповідає Єва Імре, вчителька угорської мови в одній з таких шкіл.
У школі навчаються і корінні українці, й закарпатські угорці. Біженці прибули сюди після початку війни.
«Я приїхав із міста Запоріжжя. Там бувають ракетні обстріли міста, але, слава Богу, нечасто. Але область повністю окупована російськими військами», – розповів український хлопець.
Церковний загальноосвітній заклад у місті Естергом також прийняв учнів-біженців і разом з ними розпочав новий навчальний рік.
«Наразі в нас навчається четверо біженців. Усі – закарпатці угорського походження. Із міста Мукачево прибула родина з трьома дітьми: з дошкільням, а також із першо- та третьокласниками. Ще одну більш старшу дівчинку прийняли в Дунабогдані, вона теж із Закарпаття, навчається в 9 класі», – пояснює Міклош Валко, директор НВК ім. Святої Єлізавети.
В один із гуртожитків міста Капошвар у травні заселили команду дзюдоїстів Харківської дитячо-юнацької спортивної школи. Засобами для навчання їх забезпечила Екуменічна служба допомоги.
Оскільки серед них є студенти вишів, вони дуже зраділи отриманим ноутбукам.
«Ми привезли чотирнадцять планшетів, адже тут стільки дітей, а також три ноутбуки, завдяки яким ми сприяємо їхньому навчанню. Вони беруть участь у навчанні онлайн, у співпраці з Харківським управлінням освіти. Тому їм необхідно мати відповідну техніку», – зазначила Барбара Баца, представниця Екуменічної служби допомоги.
Загалом навчальний рік у навчальних закладах Угорщини, які утримуються районними центрами, розпочали 2611 учнів з України. Для дітей-біженців, які не володіють угорською мовою, більшість шкіл організували мовні курси та інші заходи для інтеграції, витрати на котрі покриває уряд країни зі своїх ресурсів.