1. Новини Закарпаття
  2. >

Українські королі контрабанди наживаються на сигаретах: журналісти вимагають зупинити злочинні схеми

21.10.2021 14:33 Без кордонів

Українські бізнесмени-контрабандисти під прикриттям чиновників без остраху відправляють до Угорщини величезні партії сигарет. Цим вони завдають шкоди не тільки репутації України, а й її бюджету.

Українські бізнесмени-контрабандисти під прикриттям чиновників без остраху відправляють до Угорщини величезні партії сигарет. Цим вони завдають шкоди не тільки репутації України, а й її бюджету.

Останній гучний випадок – нелегальна поставка тютюну в Угорщину – може мати серйозні наслідки для країни, якщо влада не втрутиться.

Редакція OBOZREVATEL зібрала всі подробиці події від угорських і українських джерел. Уже відомі обсяги поставок і те, як працює злочинна схема. Серед її ймовірних організаторів – власник тютюнової фабрики, бізнесмен з одіозною репутацією, а також син колишнього заступника міністра транспорту та зв'язку часів Йосипа Вінського та Миколи Рудковського (2006-2009 рр.).

Схему викрили випадково

На початку жовтня 2021 року на причалі Чепель в Угорщині зламався кран. Через це баржу, яка нібито везла з України сіль торгової марки "Артемсіль", відправили на розвантаження в місто Пакш. Під час зняття вантажу пошкодився один із контейнерів, і звідти... посипалися цигарки. Це не могло не привернути увагу.

Почалася повна перевірка вантажу, і вона показала: під упаковки солі була замаскована рекордна для Угорщини партія контрабандних сигарет – за даними угорської сторони 2 375 465 пачок. Якщо продати кожну з них навіть за скромні 3 євро, в сумі вийде близько 7 млн євро (понад 214 млн грн). Утім, в Угорщині сигарети зазвичай продаються ще дорожче – від 5 євро за пачку в роздріб.

Партію контрабанди одразу ж заарештували місцеві правоохоронці. Вони також встановили, що тільки в 2021-му з України було відправлено три таких самих баржі – в квітні, червні та липні. В Угорщині вважають, що це теж була контрабанда.

Як повідомляють джерела, в Угорщині вже почалися розслідування на митниці, адже насправді неможливо непомітно провести сигарети замість солі: ці товари мають різну вагу, що позначається на осадці судна. А її видно неозброєним оком, різниця може досягати 70 см. Для угорських правоохоронців було очевидно: до контрабанди можуть бути причетні й місцеві митники.

Одержувач контрабандних сигарет – польська компанія Crystal Invest з українськими власниками. Її заснував син ексзаступника міністра транспорту і зв'язку Володимира Бадагова – В'ячеслав Бадагов, про що сама компанія повідомляє на своєму сайті та в профілях у соціальних мережах.

За даними YouControl, всього Бадагов заснував 15 компаній, а має стосунок до 42 (працюють у сферах торгівлі, інвестицій, юриспруденції тощо). Більшість із цих компаній зареєстровані в Полтавській області. Батько Бадагова (ексзаступник міністра) входить до наглядової ради Полтавського ГЗК.

Відомий не лише одержувач, а й марка сигарет – Marvel. Їхній виробник – Винниківська тютюнова фабрика у Львівській області. Виробництво розташоване на потужностях колишньої "Львівської тютюнової фабрики" (наразі такої юрособи, за даними YouControl, вже не існує).

Підприємство контролює одіозний бізнесмен і депутат облради Григорій Козловський, якого в ЗМІ вже не раз звинувачували в причетності до контрабанди, хоч він і стверджував, що працює винятково за законом. Торговим домом Marvel володіє ще один львівський депутат (цього разу з міськради) – Олексій Різник, керівник у цій компанії – знову ж Козловський.

Репутація Козловського неодноразово ставилася під сумнів

Депутата звинувачували в створенні власного методу ухилення від акцизів з допомогою "дьюті-фрі". Це коли на пасажирів "записують" по кілька десятків пачок без акцизів, а вони про це навіть не знають. Потім сигарети надходять зі складів у магазини і поширюються без сплати акцизів.

Журналісти та ринкові аналітики повідомляли, що Винниківська тютюнова фабрика виробляє 62% нелегальних сигарет. Крім Marvel, це торгові марки Jin-Ling, Compliment, Strong, Lifa, LS, "Київ".

Козловського також звинувачували у вирубуванні лісу та знищенні озер заради будівництва спортивного комплексу (бізнесмен, крім іншого, володіє футбольним клубом "Рух").

Державна фіскальная служба (ДФС), за даними OBOZREVATEL, у квітні та липні 2021 року зверталася з офіційними листами до регіонального управління Податкової служби по роботі з великими платниками податків, а також до голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. У копіях документів (щоб прочитати повні тексти листів, проскрольте статтю до кінця) згадуються "Винниківська тютюнова фабрика" і ТОВ "Марвел". Йдеться про розслідування ще однієї "тютюнової" схеми – ухилення від податків за допомогою поклейки акцизу для сигарил на сигаретні пачки.

Не виключено, що бізнес Козловського, у якого є підприємства на західній Україні, може бути пов'язаний з нардепом Василем Петьовкою. Останнього часом називають "куратором контрабанди сигарет" на Закарпатті. І Козловський, і Петьовка фігурують у списку депутатів і чиновників, які належать до "тютюнової" групи впливу. Раніше Петьовка просто в парламентській залі листувався про підозрілі поставки сигарет, а також закликав заблокувати Закон щодо захисту громадського здоров'я від шкідливого впливу тютюнового диму. Листування зі смартфона нардепа зафіксували журналісти проєкту "Гроші":

Список можна продовжувати. Але якщо такі дані вдалося отримати з відкритих джерел, уповноважені органи точно мають можливості дізнатися більше.

До речі, в "Артемсолі" вже вимагають провести розслідування у справі про контрабанду в Угорщину і заявляють про свою непричетність. Але з огляду на те, що судно вийшло з українського порту "Ізмаїл", українські правоохоронці легко можуть встановити, чи це дійсно правда. Досить лише визначити, де пакували сіль – безпосередньо на держпідприємстві чи вже пізніше, наприклад, у порту.

Велика проблема

Тільки в 2021 році, як підрахувала компанія TNS Kantar, рівень нелегальної торгівлі сигаретами досяг 12,8% – такого показника в історії України ще не було. У середньому без сплати акцизів у країні продають 6,5 млрд сигарет. Тобто державний бюджет втрачає 12 млрд грн щорічно.

А це гроші, які могли б піти на виплати пенсій і зарплат бюджетникам. І раз влада закриває очі на такі втрати скарбниці, отже серед чиновників є ті, кому це вигідно.

Крім того, під загрозою і репутація України. Недавня поставка сигарет в Угорщину вже викликала грандіозний скандал. За нашими даними, президент Володимир Зеленський уже викликав на розмову голову Митної служби.

Але питання є до всіх правоохоронних органів. ЗМІ неодноразово викривали контрабанду сигарет, було багато скандалів, а схеми й угоди продовжують працювати. Це змушує робити сумні висновки.

Розслідування справи про постачання сигарет в Угорщину може стати "лакмусовим папірцем" і показати, наскільки влада готова боротися з високомаржинальною корупцією. Причому не тільки на словах.

У зв'язку з цим OBOZREVATEL звертається до українських правоохоронців із проханням відреагувати на зазначені факти та притягнути організаторів схеми до відповідальності. Також просимо поінформувати, чи розпочато офіційне розслідування та чи встановлюються причетні до схеми особи.

Нагадаємо, "Прямували у бік Словаччини": на Закарпатті затримали шістьох іноземців.

Читайте на ГК:На Закарпатті відключатимуть електроенергію: не буде світла понад 8 годин
Читайте на ГК:На Закарпатті побільшало прикордонних постів: почали "різати" жорсткі вимоги
Читайте на ГК:Закарпатців попереджають про нову гідрологічну небезпеку: до чого слід бути готовим
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська