1. Новини Закарпаття
  2. >

До відома заробітчан: які є перспективи у Польщі та у яких сферах найбільше платять

01.02.2021 19:23 Без кордонів ВАЖЛИВО Голос Карпат

За рівнем економіки, Польща є однією із популярних іноземних країн, куди із року у рік поспішають заробітчани із України, у тому числі, й закарпатці.

За рівнем економіки, Польща є однією із популярних іноземних країн, куди із року у рік поспішають заробітчани із України, у тому числі, й закарпатці.

В останні роки у Польщі простежуються доволі успішне зростання заробітної плати.

За даними Головного статистичного управління країни (GUS), у 2019 році середня заробітна плата в Польщі становила 4 785 злотих брутто на місяць. У той же час, розмір мінімалки становив 2250 злотих брутто (до оподаткування), а розмір мінімальної ставки за годину було встановлено на рівні 14,70 злотих брутто. У 2020 році законодавством закладений розмір мінімальної зарплати в Польщі в сумі 2600 злотих на місяць і 17 злотих на годину. Наразі мінімальна зарплата у Польщі становить 2 800 золотих.

За офіційними даними, мінімалка у Польщі у 3,5 рази більша за українську. За даними Національного банку України, у 2019 році у Польщі працювало близько 1 мільйона українців. У 2020 році консульські установи Польщі в Україні видали українцям 512 339 віз. Певною мірою, кількість заробітчан скоротилася внаслідок епідемії корона вірусу.

На початку локдауну, у другій половині березня 2020 року і з Польщі виїхали понад 150 тис. українських трудових мігрантів. Уже влітку наші заробітчани почали масово повертатися на роботу до цієї країни. В середньому у Польщі наші співвітчизники заробляють 13-15 злотих за годину. Здебільшого, виконують важку фізичну роботу.

Як відзначають заробітчани із Закарпаття, оформитись на роботу у цій країні можна і за біометричним паспортом, робочою візою та картою побиту. За даними Центру східноєвропейських студій Варшавського університету, найнижчі зарплати отримують трудові мігранти, які працюють від 3 до 6 місяців: майже половина з них заробляють до 13 злотих (81 гривня) за годину.

Зазвичай, роботу заробітчани шукають насамперед через родичів та знайомих. У нагоді є польські сайти і, звісно, компанії-посередники.

Популярними сайтами для пошуку роботи у Польщі є насутпні: olx.pl/praca, eurabota.ua, yavp.pl, pracuj.pl, Jobs.pl, isivi.pl, adzuna.pl. Що стосується оренди житла, то у Польщі, як наголошують, вона є дорожчою, ніж в Україні. Те саме стосується і проїзду в громадському транспорті та послуг мобільного зв’язку. Звісно їжа тут є дешевшою і це уже плюс.

Найбільш оплачуваною у Польщі є робота у сфері ІТ-технологій, логістики, будівництва та транспортної галузі, медицині, електроніки й математики. Бажаючим отримувати зарплату більше ніж 8 500, актуальною буде професія ІТ- архітектора.

Енергетики можуть розраховувати навіть на 5000 злотих на місяць, але заробітна плата в деяких регіонах може бути вищою. Середня зарплата лікаря у Польщі становить біля 4600 злотих на місяць. Зарплата вченого-медика –5400 злотих. Оскільки у нашій державі – безвізовий режим з ЄС, то одним зі способів потрапити у Польщу є наявність біометричного паспорту.

Більш оптимальним варіантом легального працевлаштування у цій країні є виготовлення робочої візи. І хоч вона безкоштовна для українців, потрібно сплатити 15 євро за послуги візового центру. Візу відкривають на пів року для звичайної роботи, а для сезонної – на 9 місяців.

Документи, які необхідні, аби оформити робочу візу:

- Український паспорт та ідентифікаційний код

-Закордонний паспорт

-Медична страховка

- Фотографія 4,5×3,5

-Анкета

- Квитанція з банку про оплату сервісного збору - Запрошення на роботу від роботодавця Можна поїхати працювати і за біометричним паспортом, але він обмежує в часі – не більше 90 днів, після яких потрібно виїхати з країни на 90 днів. За таких умов ускладнюється пошук роботи. Однак, за статистичними даними, у людей, які працюють у Польщі за біометричним паспортом, зарплати є нижчими, аніж при оформленій робочій візі.

Як уже було зазначено вище, у Польщі ціни на їжу дешевші, аніж в Україні. Тут нижчі ціни на чай, каву, олію, овочі, рис, молоко, сметану, хліб, твердий сир. Майже однаковими є ціни на масло, картоплю й свинину.

У Польщі користуються попитом мережі супермаркетів Carrefour, Lidl, Auchan, Tescо (де є і відділи із харчовими продуктами й одягом), Kaufland, Biedronka і Zabka.

Ще один важливий нюанс легального працевлаштування у Польщі: працівник захищений місцевим законодавством у цьому випадку. Якщо людина сплачувала внески в місцевий фонд соціального страхування, то вона отримуватиме допомогу, яку отримують місцеві жителі, пояснюють у Всеукраїнській асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

Увага: З 1 грудня 2020-го року в Польщі набула чинності низка змін в законі про іноземців. Наразі терміни видачі рішень по робочих візах триватимуть до 15 днів або в особливих випадках максимально 60 днів. Документи на національну візу в Польщу можна подавати незалежно від місця прописки. Водночас визнаватимуть лише поліси організацій, список яких опублікований Міністерством закордонних справ Польщі.

Нагадаємо, «Без кордонів»: де найчастіше є затребуваними заробітчани із Закарпаття й куди є нагода поїхати у відпустку у 2021-му

Читайте на ГК:Курс валют на 17 вересня: долар дорожчає, євро дешевшає
Читайте на ГК:Милиці президента. Чому група "Довіра" допомагає Зеленському
Читайте на ГК:Уряд збільшив видатки на пільги і субсидії у проекті бюджету на 2022 рік

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...