Коронавірусна пандемія жорстко вдарила по закарпатським заробітчанам, більшість яких працює в Європі як тимчасові працівники.
З анонсованим закриттям кордонів між країнами люди масово почали вертатись додому. Дехто зовсім без грошей.
Однією з європейських країн, де працює найбільше заробітчан, є сусідня Угорщина. Ситуація тут складна: скорочують виробництво заводи, закриваються малі підприємтсва, звільняють тимчасових працівників. Журналісти видання Еuronews дослідили, як справи йдуть зараз і що очікувати людям.
Відчули коронавірусну кризу на собі також заробітчани з Виноградівщини. Лише згідно даних з 13-ти сільрад району (Шаланки, Неветленфолу, Дюла, Велика Падаль, Великі Ком’яти, Чорнотисово, Хижа, Нове село, Букове, Боржавське, Сасово, Онок, Широке) та селищної ради Королева, станом на кінець цього тижня додому повернулись понад біля 1150 заробітчан.
Жителі згаданих сіл повернулись із заробітків в Угорщині, Словаччині, Чехії, Польщі, Німеччини, Австрії, Нідерландів, Англії.
Найгірша ситуація в Шаланках, де додому повернулось біля 300 людей. В Неветленфолу – 150. В Дюлі, Великій Паладі, Великих Ком’ятах, Чорнотисові повернулись біля 100 чоловік у кожному селі. Загалом в цих селах кількість заробітчан варіюється від 10 до 20% від працездатного населення.
Голови сіл також зазначають, що додому повернулись не всі. В основному без роботи залишились ті хто працював через фірми-посередники, які не змогли забезпечити людей іншою роботою після звільнення.
Журналісти Голосу Карпат дослідили ситуацію лише на території половини місцевих рад району, 14-ти з 32-ох. Тому можна зробити припущення, що в цілому по району кількість заробітчан буде більшою в два рази.
Разом з тим згідно даних з Виноградівської РДА, станом на четвер в районі було зареєстровано 1100 людей, які повернулись із заробітків у зв’язку з втратою роботи через пандемію коронавірусу.
В коментарі Голосу Карпат заробітчанка із села Шаланки, яка працює на одному із заводів на півночі Угорщини розповіла, що на її підприємстві в п’ятницю звільнили працівників, яких найняли три тижні тому.
«Люди приїхати на роботу три тижні тому і перебували на 21-денному карантині. Завтра мали виходити на роботу, але в п’ятницю завод відмовився від їхніх послуг. Перекладач заводу відмовився озвучувати цю новину людям. В понеділок, коли вони вийдуть на роботу, їм про це скаже представник фірми, від якої вони працюють.
Дехто з цих людей немали коштів щоб жити ці три тижні. Вони позичали тут або їм пересилали гроші з України», - розповідає жінка.
Заробітчанка додає, що зараз на роботі залишаються лише ті, хто працює не через посередника. Цій жінці пощастило, вона працевлаштована «на пряму».
«Ми цей тиждень були дома за рахунок відпустки. Завтра виходимо на роботу. В Україну поїхати не могли, хоча перевізники їздять (через обов’язкови для всіх приїжджих карантин в обох країнах – ред.). Навіть сьогодні біля нашого гуртожитку був український «бус»».
Ще один заробітчанин з Королева (через етичні мотиви цю люди попросили не називати їх імена – ред.), який працював на заводі в Чехії через фірму посередника, повернувся додому ще 26 березня.
Чоловік розповідає, що спочатку їм оголосили про перерву виробництва до 6 квітня. Це вже наступний вівторок. Обіцяну додаткову інформацію посередник, в якого він працював, так і не надав.
«Ніяких гарантій ніхто не надавав, хіба що просто сподівання того, що все наладиться. Посередник перед від’їздом просто висловився, що якщо буде бажання продовжити працю то, можете турбувати після стабілізації ситуації в країні», - розповідає заробітчанин.