1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

Оскароносний Хоакін Фенікс і його русинське коріння (ФОТО)

19.02.2020 21:10 Без кордонів Голос Карпат

Відомий американський актор, виконавець ролі "Джокера" Хоакін Фенікс має предків зі східної Словаччини, Земплінського краю.

Відомий американський актор, виконавець ролі

І цілком можливо має не лише єврейське, а навіть русинське походження. Як і ще один відомий американець митець Енді Ворхол (Андрій Вархола), якому у 2016 році в Ужгороді відкрили пам'ятник.

Словацький дослідник Юрай Гембіцький з Ради регіональних пам'ятників нещодавно захопився пошуком предків Хаокіна Фенікса. І виявив, що його прадід емігрував до Америки із села Брехов (за 50 км від Ужгорода).

"Коли Хоакін отримав премію Оскар, то виголосив промову про необхідність збереження навколишнього середовища і власну відповідальність кожної людини. Він звернувся до всіх людей на світі, в тому числі і мене. Його думки про те, що ми надто віддалилися від світу природи, захопили мене. А також заінтригувала історія походження відомого актора, його родина", - розповів історик.

Сім'я Хоакіна Фенікса у 1980-их

Як відомо з офіційної біографії Фенікса, його мати Арлін Шерон Фенікс (Arlyn Phoenix), уроджена Дунець, народилася у 1944 році в сім'ї іммігрантів з Угорщини та Росії. Однак прізвище Дунець - не угорське, і тим паче не російське.

Деякі дослідники взагалі вважають, що предки виконавця "Джокера" - євреї та русини із Закарпаття або східної Словаччини.

"Я хотів підтвердити або спростувати цю інформацію просто з цікавості, чи це не просто качка від журналістів. Так, мати Хоакіна Фенікса - Арлін Фенікс, народилася як Дунець, і була єврейкою ашкеназі, а її предки, як кажуть на рубежі XIX та XX століть емігрували в Америку", - каже Гембіцький.

Історик вирішив розшукати коріння відомого актора. Для цього зосередився на єврейській культурній спадщині, письмових пам'ятках та згадках, що збереглися у синагогах, кладовищах, місцевих архівах.

"Я з'ясував, що в біографії актора походження його матері тлумачилося англійською невірно. Адже село "Imreg" подавалося у документах як Малчіце, село біля Требішова. Але саме Імрег - оригінальна назва сучасного села Брехов, що розташований там, де зустрічаються річки Латориця та Ондава", - розповів Гембіцький.

Прадід Фенікса - Шамуел Дунець і прабабуся - Ліббе Гродзенік

Сьогодні в словацькому селі Брехів проживає близько 600 мешканців. Переважно словаки, русини та угорці.

Словацьке село Брехів

Саме тут, скоріш за все, мешкали бабуся та дідусь Хоакіна Фенікса. Бабусю звали Маргарита Лефкович(1916-1998), а дідуся Мейєр Дунець (1910-1996). Маргарита походила з єврейської родини, з Австро-Угорщини. Походження Мейєра більш таємниче. Історики кажуть, що його предки походять з Росії. Однак прізвище цю версію спростовує. Цікаво, що розповсюджене воно не лише на Закарпатті, а насамперед на Волині та Прикарпатті. Коріння сходить до гідроніму річки Дунай.

Сам Хаокін Народився 28 жовтня 1974 року в Пуерто-Ріко. Його батько Джон Лі Баттом походить з іспано-ірландської родини. Певний час сім'я була членами секти "Діти Бога" і замалася місіонерською діяльністю, подорожуючи по Південній Америці. У 1978 році батьки вийшли з секти і перебралися до Флориди, змінивши прізвище на Фенікс. Арлін Фенікс є нині членом Ради директорів "Peace Alliance" - організації, яка підтримує створення Департаменту миру Сполучених Штатів.

Хаокін Фенікс разом з мамою Арлін

У будь-якому разі словацький дослідник продовжує свої пошуки. І незабаром планує створити окрему музейну експозицію, присвячену родині Хоакіна Фенікса. І хто знає, можливо і сам актор колись зацікавиться своїм корінням і завітає на свою малу батьківщину.

"У свою чергу закарпатці теж можуть пошукати відомості у сімейних архівах - чи не мають вони спільних родичів з "Джокером" Хаокіном. А чому б ні?", - додає автор статті.

Джерело

 

загрузка...