1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. >

Ціла генерація пішла. Українці в Польщі у пошуках кращого життя, - The Guardian

09.12.2019 21:20 Без кордонів Ексклюзив Голос Карпат

Читайте новину від англомовного видання The Guardian у авторському перекладі від Голосу Карпат.

Христині Мельницькій було 19 коли вона разом з сім’єю переїхала до Любліну, після того як бізнес її батька розвалився. Вона поступила там в університет та паралельно працювала продаючи кебаби, за що отримувала приблизно 1-1.5 євро. 5 років пройшло з того часу і вона все ще живе в Польщі, як і 2 мільйони інших українців, пише видання " The Guardian".

Їхня присутність в цій країні допомагає ліквідувати проблему нестачі робочої сили, яка була спричинена масовою міграцією поляків до Англії, Німеччини та інших країн Європи після вступу Польщі до ЄС.

Українська журналістка Олена Бабакова, яка переїхала до Варшави у 2008 році, говорить, що поки вона там була, у Варшаві чи інших містах не було районів, в яких би українці становили більшість, але було те, що вона описала як "горизонтальне гетто" з її співвітчизників.

"Бармени в барах, до яких я ходжу, - українці, українці стрижуть мене і роблять мені манікюр, і деякі з банківських співробітників - українці", - говорить вона.

У Польщі довгий час існувала програма, що дозволяє сезонним робітникам отримувати візи, але зараз все ще простіше: від 2017 року українцям дозволено безвізовий в'їзд до Євросоюзу

Багато українців виконують низькооплачувану, низькокваліфіковану роботу, яку місцеві жителі не хочуть робити. На відміну від польських робітників в інших країнах ЄС, українці в Польщі мають мало правових гарантій, на які можна було б спертися.

Мельницька розповіла, що часто зазнавала агрессії з боку п'яних покупців, коли працювала в закусочній.

"Люди кричали, що я повинна відправлятися додому і що я руйную Польщу. Одного разу хтось кинув у мене кебаб, і був один хлопець, який сказав, що збирається почекати зовні і напасти на мене, коли я буду йти додому". 

Вона викликала поліцію, яка нічого не зробила, крім того, що посміялася з неї. Їй сказали, що в Польщі є свобода слова, згадує вона.

Руслана Побережна, 20-річна жінка з Вінниці, яка приїхала до Любліна і знайшла роботу офіціанткою, розповіла, що їй заплатили третину суми, яку платили польським працівникам закладу, і коли вона поскаржилася, її висміяли і сказали, що у неї немає жодних прав.

Однією з найболючіших тем є історія, особливо вбивство польських цивільних осіб українськими націоналістичними силами під час Другої світової війни. Пам'ятник жертвам було встановлено минулого року у Любліні. Мельницька каже, що навчилася уникати розмов про історію з поляками, побоюючись, що це обернеться звинуваченнями та образами.

Проте, для багатьох українців, життя в Польщі, не дивлячись на всі труднощі з якими вони стикаються під час інтеграції, є більш привабливою перспективою, аніж та, яка чекає на них вдома.

Дмитро з невеликого містечка неподалік від Києва працював на керівній посаді у великій міжнародній компанії, поки два роки тому не переїхав до Варшави разом із сім'єю. Тепер він водить Uber у польській столиці, і, працюючи 70 годин на тиждень, він може заробляти близько 7000 злотих (більше $1800) на місяць. 

"Це більше, ніж я заробляв в Україні, але мова йде навіть не про гроші. Я просто втомився від непередбачуваності життя в Україні, від революції, війни, невизначеності. Я просто хотів відчувати, що десь влаштувався".

Читайте на ГК:Понад 200 тисяч українців отримали дозволи на проживання в Польщі
Читайте на ГК:У Польщі двоє братів з України загинули у ДТП
Читайте на ГК:Померла українка, яку з інсультом на зупинці покинув польський бізнесмен
Стрічка