1. Новини Закарпаття
  2. >

"Ми, русини, любимо Україну і всього лише хочемо взаємності": хто такі русини і чого хочуть насправді - Тетяна Поп

07.09.2019 12:25 Без кордонів

Чи можуть русини розраховувати на те, що нова українська влада визнає їх національною меншиною?

Про особливості менталітету, несправедливість, надії і любов до України в ексклюзивному інтерв'ю виданню «Ехо UA» розповіла Керівник Коордінаційного центру РВ (м. Вена) Тетяна Поп.

Эхо UA: - Тетяно Іванівно, розкажіть, будь ласка, про русинів. Хто вони такі, яким є їхній історичний шлях і яке місце вони займають в сучасному світі?

Тетяна Поп: - Хто такі русини? .. Спробую пояснити. Колись Закарпатська область називалася Підкарпатською Руссю і входила до складу Чехословаччини як окрема автономна республіка нарівні зі Словаччиною та Чехією. Карпатська Русь мала свій парламент, мову та інші особливості. І так було до 1946 року, коли після Другої світової війни територію обманним шляхом включили до складу України. Чому обманним? Справа в тому, що в той час нам обіцяли приєднання до СРСР на правах автономії, а в підсумку нас просто понизили в статусі до області ...

Сьогодні в Угорщині, Словаччині, Чехії та інших європейських країнах ми офіційно визнані національною меншиною. Більш того, в Словаччині і в Сербії існують інститути русинської мови та літератури. У Сербії навіть є окрема русинська автономія - Воєводіна.

Эхо UA: А чому, на ваш погляд, в Україні такі складності з визнанням національних меншин?

Тетяна Поп: - Перш за все, в країні немає стабільності і згуртованості. Будь-яка спроба порушити питання про визнання якоїсь меншини за Порошенка могла стати іскрою для розпалювання конфлікту. Я дуже сподіваюся, що Володимир Зеленський буде до нас більш лояльним і розбереться в нашому питанні. Якщо Володимир Олександрович займеться питанням визнання русинів як національної меншини, то я вважаю, що він отримає колосальну підтримку всього русинського народу, а нас багато - близько двох мільйонів!

У нас ще не було офіційної зустрічі з Володимиром Зеленським, але я дуже сподіваюся на те, що хоча б зараз наша нова влада піде назустріч русинам. Адже і для президента, і для депутатів, і для чиновників буде величезним плюсом, якщо вони не повторять помилок попередників.

Безумовно, серед русинів, як і серед представників будь-якої іншої національності, є нормальні люди, а є проплачені персонажі, які займаються дискредитацією. Але тут і зараз я заявляю, що особисто ніколи не говорила про те, що я хочу відділення від України. Навпаки, я завжди була за цілісність України! З моїх вуст не звучать ніякі сепаратистські заклики. Все, чого я хочу, так це припинення етноциду по відношенню до русинів.

Ми, русини, хочемо жити в складі України. Ми пережили мадярів, ми пережили чехів, ми були в складі різних держав, і кожна з них нас поважала, шанувала нашу історію. Зараз ми знаходимося в складі України, і нам би хотілося, щоб Україна теж нас поважала. Все, про що ми просимо: будь ласка, припиніть говорити, що нас не існує.

Сьогодні, коли приїжджаєш в Чехію або Словаччину і кажеш, що русин, то це почесно. В Україні ж все навпаки ... Від цього, звичайно, прикро і боляче. Мої предки були русинами, а я не маю права себе так називати, бо як тільки я себе ідентифікую як русинка, я для когось стаю сепаратисткою. Особливо гостро я це відчула саме за часів влади Порошенка.

Эхо UA: - До речі, досить часто русинів плутають з росіянами. Як ви вважаєте, це робиться цілеспрямовано або через нестачу інформації?

Тетяна Поп: - Я вже говорила про це і ще раз звертаю увагу на те, що русини - це не росіяни і не українці. Це окрема нація. «Плутають» нас спеціально пропагандисти. Ми - громадяни України. Ми живемо в Україні, яку ми любимо і поважаємо. І всього лише хочемо взаємності. Ми не розраховуємо на щось масштабне і грандіозне. Русини - такі люди, які виживуть всюди! Ми були в складі багатьох країн і взяли від кожної лише краще. У нас люди розумні, хитрі, вміють провернутися, заробити - ледачих русинів немає взагалі. Русина хоч в Африку, хоч в Китай відправ - він всюди розкрутиться!

Эхо UA: - В Чехії вас точно люблять! Розкажіть, як пройшла ваша вчорашня зустріч з президентом Чеської Республіки Мілошем Земаном.

Тетяна Поп: - Мілош Земан дуже тепло прийняв нашу делегацію! Він пообіцяв підтримувати нас в Україні і сказав, що за можливості обговорить питання русинів з Володимиром Зеленським. А взагалі, президент Чехії похвалив Володимира Олександровича. На його погляд, новий президент України - розумна людина і розсудливий керівник, а то, що він ще не має досвіду, так це наживне.

До речі, хотілося б висловити окрему подяку президенту Всесвітньої ради карпатських русинів в Чеській Республіці Василу Джугану, а також Михайлу Тяску, Андрію Фатулі і іншим русинським активістам.

Юлія Процишена, спеціально для «Ехо UA».

Нагадаємо, президент Чехії пообіцяв всебічне сприяння русинам - Тетяна Поп.

Читайте на ГК:Новини Закарпаття, Берегова, Ужгородщини та Мукачівщини 20 вересня 2019 року
Читайте на ГК:Закарпатці збирають кошти для постраждалого у ДТП за кордоном хлопця з Виноградівщини — соцмережі
Читайте на ГК:Вершину гори Піп Іван посипає дрібним снігом — соцмережі (ФОТО)
Читайте на ГК:Стали відомі результати 12-го туру чемпіонату Закарпаття 2019
Читайте на ГК:На кордонах Закарпаття черги спостерігаються лише на митних переходах із Угорщиною
Читайте на ГК:Закарпатські прикордонники затримали 2 групи нелегалів (ФОТО)
Читайте на ГК:Курси валют на 20 вересня: гривня продовжує зміцнюватися
Читайте на ГК:Прогноз погоди на Закарпатті: Мінлива хмарність, без істотних опадів
Читайте на ГК:Мінінфраструктури ініціює перегляд порядку розмитнення "єврономерів"

Стрічка