1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна

Заробітчани переказують в Україну майже 10 млрд дол. на рік. Ми вже обігнали Узбекистан

03.08.2018 23:02 Думка

Поїхати на збір ягід до Фінляндії або на будівництво до Польщі – рішення непросте. Сама робота нелегка, нелюдські умови праці, ризик залишитися без грошей, причому це ще не найстрашніше, що може бути.

Утім українці в останні роки масово їдуть, переважно на Захід, у пошуках заробітку. Їдуть не від хорошого життя, повідомив Сергій Звиглянич для 112.ua.

Головна причина, яка змушує людей виїжджати з країни, – неможливість у себе вдома заробити гідні гроші. Середня зарплата в Україні в доларовому еквіваленті становить всього 342 долари. Причому ця цифра мало про що говорить, тому як більшість вакансій передбачають чи не в половину менший заробіток. При цьому в Польщі, уподобаній українськими мігрантами країні, можна за місяць заробити близько 1000 євро. Ця різниця і штовхає сотні тисяч українців їхати на заробітки.

У деяких країнах, наприклад, у Туркменістані, влада всіляко перешкоджає трудовій міграції, хоча ситуація в економіці цієї країни смутна, як і рівень життя населення. В Україні ж керівництво країни розуміє вигоду від гастарбайтерів.

"Можна сперечатися і навіть лаятися, але зараз експорт робочої сили став головним джерелом отримання валюти в Україні. І цей фактор буде ще посилюватися в найближчі десятиліття… Зрозумійте, якщо б не було грошей гастарбайтерів, то курс долара в Україні був би давно понад 50 грн за долар. А ще Україна не могла б похвалитися зростанням ВВП на 3,1% за перший квартал 2018 року, і не можна було би віддати майже один мільярд доларів за старими кредитами МВФ так, щоб при цьому гривня ревальвувала, а не девальвувала. Це наша економіка", - стверджує економіст Олександр Охріменко.

Вигода зрозуміла – 9,3 млрд доларів прийшли в Україну минулого року тільки через платіжні системи. Ще 4-5 млрд, ймовірно, були завезені фізособами "у гаманцях".

"Найбільш популярні неофіційні канали переказів: особисте перевезення готівки, передавання через друзів і родичів, також дуже популярний канал передавання через водіїв автотранспорту. Особливо він поширений у Польщі", — говорить начальник управління статистики зовнішнього сектору НБУ Наталія Чепурнова.

Це гроші, які потім НБУ зможе викупити на ринку, адже фізособи з часом міняють їх на гривню. Чим не заміна траншам МВФ?

Критики ж помічають – скоро в Україні не буде кому працювати, всі виїдуть на заробітки, а вітчизняні промисловість, агросектор і сфера послуг потребуватимуть кадрів. Якщо українська економіка не зростатиме і не вирівнюватимуться зарплати, мабуть, доведеться нам запрошувати до країни гастарбайтерів із ще бідніших країн.

До речі, про бідні країни. Багато хто сміється, що трудова міграція українців нагадує навалу узбеків і таджиків до Росії. Втім, точної статистики немає. За різними даними, тимчасово працюють за кордоном від 3 до 6 млн українців. За оцінками аналітиків Центру економічної стратегії, 16% працездатного населення країни - трудові мігранти.

Як оцінити, чи багато приносять трудові мігранти Україні? Все відносно. Можна порівняти з іншими країнами. Якщо взяти для порівняння країни СНД, де трудова міграція досить актуальна, отримаємо наступну статистику.

Українці заробляють і переводять додому більше за всіх. Втім, вони і працюють на більш високооплачуваних роботах. Росія вже не головний ринок для наших заробітчан, адже в Польщі зарплати на 40-50% вищі. Третина всіх переказів в Україну приходить саме з Польщі. Хоча до цих пір у Росії працює більше українців, ніж у Польщі, але надходження до України значно більші саме з західної сусідки - з Росії минулого року надійшло всього 1,4 млрд дол. Це говорить не тільки про різницю в зарплатах, але і про деякі обмеження на переказ грошей. Багато хто просто перевозить готівкою через кордон. При цьому статистичні дані Росії свідчать, що чисельність українських заробітчан у РФ скорочується - в 2017 році "наших" приїхало туди на 48% менше, ніж роком раніше.

Ще гірше після девальвації рубля доводиться гастарбайтерам із Середньої Азії. Росія як була, так і залишається їхнім головним роботодавцем, проте в останні роки спостерігається неухильне скорочення трудової міграції в РФ. Хто раніше працював у російській глибинці, тепер за 200-300 доларів вже не хоче туди їхати.

"Девальвація рубля, що сталася три роки тому, не дає можливості мігрантам так само добре заробляти. В деяких країнах зараз платять більше. Припустимо, той ж Узбекистан або Таджикистан, так і Киргизстан воліють працювати у Казахстані, оскільки там зараз зарплата вища, ніж у середньому по Росії. А крім девальвації рубля ще й ціни зросли вдвічі всередині країни. На жаль, частина кваліфікованих кадрів з країн СНД, які можуть собі дозволити мінімально вивчити мову, стали переїжджати до Східної Європи та інших країн, де зарплати вищі. А зарплату 100 дол. можна знайти і в Ташкенті, і в Душанбе", - говорить гендиректор російської юридичної компанії Urvista Олексій Петропільський.

Наприклад, молдавани раніше масово їздили на заробітки до РФ, тепер же тільки третина їх працює в Росії, решта - в Європі та Ізраїлі. Багато українців так само змінюють Росію на Польщу.

Україна - велика країна з великим населенням, Киргизстан - маленька, і людей там увосьмеро менше живе. Тоді як порівняти масштаби трудової міграції в таких різних країнах? Не проблема, давайте перерахуємо надходження від заробітчан на кожного жителя країни. Україна зі своїми 220 доларами на людину плентається в хвості, а ось киргизи насправді дуже багато заробляють, якщо врахувати населення країни (близько 6 млн осіб). 

Варто також подивитися співвідношення переказів від трудових мігрантів до ВВП країн. Для Киргизстану і Таджикистану це близько 40% від валового внутрішнього продукту. Це не просто багато, це дуже багато. Врахуйте, що доходи держбюджету Таджикистану в 2017 році склали 2,1 млрд дол., Киргизстану - 1,8 млрд дол. Тобто мігранти переводять до цих країн значно більше грошей, ніж заробляють їхні держави.

Для цих країн, а також для Молдови з її 15% це основний "двигун" споживання і зростання економіки. Без грошей мігрантів ці країни чекав би повний колапс. Україна ж знову в кінці списку, адже незважаючи на значні 9,3 млрд дол. переказів мігрантів, українська економіка дуже велика порівняно з іншими пострадянськими країнами, навіть з урахуванням катастрофи останніх років.

Тому, відповідаючи на питання із заголовка, слід визнати, що ще не обігнали середньоазійські країни, але тренд насторожує. Якщо прогнози економістів про зростання масштабів трудової міграції в найближчому майбутньому виявляться правильними, найімовірніше, ми наблизимося в цьому плані до Молдови.

І все ж, наскільки багато ці 9,3 млрд доларів, які надходять до України від трудових мігрантів? Давайте порівняємо з деякими українськими цифрами. Вони і ближчі нам, і зрозуміліші.

Наприклад, трудові мігранти заробляють третину всіх доходів держбюджету України (парадокс, але ті ж узбеки перераховують до країни лише близько чверті від доходів держбюджету). І це тільки те, що приходить до країни за допомогою переказів. А сумарно показник може досягати половини доходів нашого бюджету. Це майже стільки ж, як заробляє для країни митниця. На гроші трудових мігрантів можна було би майже рік платити пенсії в Україні. Україна витрачає на оборону вдвічі менше, ніж пересилають до країни гастарбайтери. На зароблені мігрантами гроші можна було би погасити всі борги перед МВФ у 2018-2019 роках – а це пікові періоди виплат. До того ж гастарбайтери перерахували в Україну втричі більше валюти, ніж МВФ, Євросоюз і США разом узяті. Про порівняння з іноземними інвестиціями вже краще взагалі промовчимо.

Навіть у Нацбанку України визнають, що грошові перекази заробітчан "мають набагато більший ефект для стабільності національної валюти, ніж прямі іноземні інвестиції". Ось кому треба сказати спасибі, що курс у нас все ще 27 грн/дол., а не більше. Поки на іноземних інвесторів надії немає, фінансовий фронт успішно тримають гастарбайтери.

Сергій Звиглянич

Читайте на ГК:"Не вперше": відомого співака зупинили представники ТЦК (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Штрафи суттєво зросли: що буде, якщо не оновити дані в ТЦК
Читайте на ГК:В Україні вдвічі збільшили час обмеження електроенергії: хто залишиться без світла