1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Закарпатські заробітчани вже втрачають інтерес до сусідніх країн і їдуть до "старої Європи"

28.09.2017 16:35 Без кордонів Ексклюзив Голос Карпат

На думку закарпатського підприємця, екс-нардепа Івана Бушка навіть заробітна плата як така не є прямою причиною їхати за кордон.

Зараз теж є види робіт, де досвідчений працівник заробить і в Україні 7-10, навіть 15 тисяч гривень. Але, їдучи за кордон, наш співвітчизник залишає вдома всі клопоти й проблеми, економить на харчуванні, на багатьох витратах, навіть на сигаретах (кидають палити на три місяці, а повернувшись додому знову запалюють сигарету). Таким чином привозять із заробітків  від півтора до 3 тисяч євро.   Скажімо, 500 євро піде на погашення одних-других боргів, а решта залишається у розпорядженні заробітчанина. А вдома, заробляючи наприклад, 10 тисяч гривень на місяць той же чоловік навряд чи зможе відкласти якусь суму заощаджень – щоденні витрати «з’їдять» все.

За цих умов роботодавці намагаються переглянути систему оплати – передбачають надбавки за стаж роботи. Наприклад за 10 років -  надбавка у 1000 гривень. Крім того, підприємці намагаються автоматизувати процес виробництва, вивільнивши певну кількість вакансій.

Тим не менше кадровий голод в країнах ЄС і в першу чергу в Польщі,  Угорщині, Чехії настільки непогамований, що реальних важелів втримати українців просто не існує. Мало того,  перед сусідами виникла така сама проблема стосовно спеціалістів. Скажімо для українських лікарів значно спрощено процедуру нострафікації, тобто визнання українських дипломів на території ЄС. В результаті наші лікарі, попрацювавши кілька місяців у тій же Угорщині, «намилюють лижі»  на Великобританію та інші країни, де медики заробляють ще більше.  Робочі кадри вимиваються з угорських підприємств з шаленою швидкістю, тому цього року в країнах ЄС приймають на роботу «і старого і малого» незалежно від національності й віросповідання чи знання угорської мови.  Угорщина  зняла всі перепони для працевлаштування у своїй країні. Власних українського біометричного паспорта може спокійно, як у себе вдома, приїхати в будь-яке угорське місто і влаштуватися там на роботу, навіть не знаючи угорської мови. Зазвичай на підприємствах забезпечують медичне страхування, всі документи для офіційного працевлаштування, житло і навіть харчування один раз на день

За приблизними підрахунками тільки у Виноградівському районі є біля тридцяти посередників, які надають консультації і беруть на себе підготовку документів. Щомісяця з району виїжджає на заробітки від 100 до 500 чоловік і ця тенденція не спадає.

Олег Добош.

Читайте спецпроект "Голосу Карпат": Щоденник заробітчанина. На чехах.

Читайте на ГК:У селі на Виноградівщині відновили дитячу школу мистецтв (ФОТО)
Читайте на ГК:У селі на Виноградівщині 20 років не було дитячого садочку (ВІДЕО)
Читайте на ГК:На Донбасі важко поранили військового із Закарпаття: куля потрапила в голову
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus