Словаччина виступає за підтримку безвізового режиму з країнами Східного партнерства.
За словами Мірослава Лайчака, це шлях до об’єднання Європи. «Таким чином також можна довести цим державам, що Європейський Союз вважає їх серйозними партнерами.
«Це також зобов'язання Союзу, в яке чітко показує, що у разі дотримання умов, вони отримають безвізовий режим. Це мало б стати ще одним доказом серйозності ЄС», - зазначив міністр для інтернет-видання.
Підтвердження лібералізації візового режиму для громадян України очікується на травневому саміті «Східного партнерства» у Ризі. Саміт є одним із найважливіших питань порядку денного під час поточного головування Латвії в ЄС. Як зазначив Лайчак, Грузія знаходиться на шляху до лібералізації, при чому травневий термін є для них сильною мотивацією.
Від саміту міністр очікує обговорення того, як рухатися вперед по відношенню до країн Східного партнерства, адже три з них уже мають з ЄС угоди про асоціацію та угоди про вільну торгівлю.
«Їх реалізація займе ще деякий час, тому що мова йде про серйозні документи. Відбувається і лібералізація візового режиму, тому я хотів би почути обговорення того, що відбуватиметься надалі», - додав Лайчак.
Добрим у процесі лібералізації глава словацької дипломатії вважає точне його визначення, яке не дає можливості для неправильної інтерпретації.
«Країни, яких це стосуються, точно знають, де знаходяться у цьому процесі, тому що існує дорожня карта. Таким чином, позитивним чи негативним буде рішення у Ризі, вони точно знатимуть, чому це сталося», - сказав він.
Лайчака також не хвилює, що після збільшення голосів за посилення імміграційної політики, ЄС відмовиться від лібералізації для України і Грузії. Як сказав міністр, не потрібно плутати різні факти і фактори, тому що одна річ - безвізовий режим з метою туризму, навчання чи відвідування, а інша – з метою залишитися у цільовій країні.
«Крім того, у компетенції окремих країн-членів ЄС прийняти таке законодавство, яке унеможливить зловживання безвізового перебування на території. Якби була тенденція до зловживання безвізовим режимом, як ми бачили це на прикладі балканських країн, існують інструменти і механізми, як це зупинити», - наголосив Лайчак.