1. Головна
  2. >
  3. Новини партнерів

Що таке альбумін і про що може розповісти “поганий” аналіз на цей білок?

55
Україна

Що таке альбумін і про що може розповісти “поганий” аналіз на цей білок?

Альбумін – це базовий білок, з якого складаються до 40-60% усіх білків плазми крові: до складу однієї альбумінової молекули входять усі 20 органічних амінокислот, з яких складаються білки. В організмі цей білок задіяний у найважливіших процесах: підтримує онкотичний кров'яний тиск, транспортує різні хімічні речовини (поживні, лікарські та ін.), бере участь у метаболізмі. Будь-які відхилення концентрації альбуміну у лабораторному аналізі крові майже завжди вказують на певні органічні проблеми.

Альбумін підтримує в нормі обсяг циркулюючої крові (ОЦК), колоїдно-осмотичний (онкотичний) тиск, кислотно-лужний баланс крові, її буферні властивості. Тому зниження концентрації цього білка в крові завжди супроводжується поганим самопочуттям, навіть якщо причина зниження криється не в якомусь захворюванні, а просто в нестачі білкової їжі.

Транспорт і депонування (створення "запасів") різних речовин альбумін виконує дуже широко, здійснюючи:

  • зв'язування та перенесення неполярних речовин – білірубіну, холестерину, жирних кислот;
  • перенесення деяких гормонів – альдостерону, трийодтироніну і тироксину (Т3 та Т4 – гормони щитовидної залози), кортизолу.

Крім того, альбумін зв'язує й багато лікарських препаратів, впливаючи на їхню фармакокінетику. Це стосується антибіотиків, саліцилатів, варфарину, клофібрату та ін. Тому якщо в крові знижена концентрація альбуміну – дія таких ліків посилиться навіть без підвищення їхніх дозувань.

Також альбумін бере участь у виведенні з організму екзо- та ендотоксинів, які стають менш токсичними, коли зв'язуються з альбуміном.

Альбумін синтезується печінкою – у нормі вона виробляє близько 15 г цього білка на добу. Відповідно, аналіз на альбумін обов'язково призначається за будь-яких захворювань печінки або підозри на них. Однак це не єдине призначення – коливання рівня альбуміну можуть вказувати й на багато інших патологічних процесів в організмі.

Високий альбумін вказує на дегідратацію (зневоднення) організму, зокрема пов'язане з тривалою діареєю та/або блюванням. Підвищення концентрації цього білка відбувається на тлі “згущення” крові, зниження її плинності. Також підвищений альбумін іноді може бути ознакою деяких інфекцій тощо, тому за підвищення його рівня в крові можуть призначатися й додаткові аналізи.

Низький альбумін – це маркер багатьох можливих проблем зі здоров'ям, у тому числі:

  • захворювань печінки (цироз, вірусні гепатити та ін.) або нирок (нефротичний синдром та ін.) – ці хвороби найчастіше спричиняють зниження рівня альбуміну в плазмі крові;
  • порушення синтезу білків та амінокислот на тлі вегетаріанської / веганської дієти або при недостатньому вживанні тваринного білка чи навіть їжі взагалі (тривале голодування);
  • синдром мальабсорбції, за якого поживні речовини не можуть повноцінно всмоктуватися в кишечнику. Цей стан часто діагностується за наявності панкреатиту, ентериту, ентероколіту та ін.;
  • великих опіків чи серйозних ушкоджень м'яких тканин;
  • злоякісних (онкологічних) процесів;
  • сепсису – потрапляння до крові різних інфекційних агентів;
  • тиреотоксикозу – підвищеної функції щитовидної залози;
  • деяких ревматичних захворювань – системного червоного вовчаку, ревматоїдного артриту та ін.;
  • значної крововтрати;
  • скупчення зайвих рідин в органічних порожнинах при ексудативному плевриті, асциті та ін.

Важливо! Деяке зниження рівня альбуміну під час вагітності (особливо у 3 триместрі) та грудного вигодовування є допустимим і вважається варіантом норми. А ось у новонароджених дітей воно відбувається у зв'язку з незрілістю печінкових клітин і називається ідіопатичною гіпоальбумінемією.

Що таке харчовий альбумін?

Альбумін як харчова добавка використовується у кулінарії. Для кулінарних експериментів цей білок синтезують з альбуміноїдів: свинячої крові (світлий – з фракцій плазми і чорний – з гемоглобіну), яєчного білка (світлий), а також вегетаріанський – з ендосперму рослин. Залежно від різновиду, альбумін використовують у приготуванні ковбас, м'ясних напівфабрикатів і консервів, суфле для цукерок та десертів тощо.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber