1. Головна
  2. >
  3. Новини партнерів

ЕКЗ та ендометріоз

51
Україна

ЕКЗ та ендометріоз

Серед захворювань, що є причиною жіночої безплідності, одне з провідних місць посідає ендометріоз. Ним страждає близько 10% жінок фертильного віку та від 40 до 50% жінок з діагнозом «безпліддя». Діагностований ендометріоз не є абсолютною перешкодою до самостійної вагітності. Частині пацієнток вдається самостійно завагітніти, успішно виносити вагітність і народити здорову дитину. Цікаво, що не завжди є прямий зв'язок такої можливості зі стадією. І все ж таки ендометріоз однозначно знижує фертильність, і сподіватися, що все вийде спонтанно, не завжди варто.

Інформація про ендометріоз: https://mdclinics.com.ua/ua/news/diagnoz-endometrioz

rg_eL9MEY5N0xQh8NsmWG4g19t9tuND-e7tUicSh5ZHrId-BAZelKfFmMUYegZjeq8JulBq3CHu5wsYEFsyUWoAc4puug8PqSUQRzN0JMzEFUDf8iBhiBp43MPEWeLE7IeswtFlHt-JY

Як ендометріоз спричиняє безплідність

Ендометріоз — це хронічне запалення. Воно створює і підтримує в малому тазі середовище, токсичне для ооцитів та сперматозоїдів. Через це шанси на запліднення in vivo, тобто всередині організму, зменшуються. Крім того, відіграє роль наявність ендометріоїдних вогнищ та залишених ними рубців та спайок у фаллопієвих трубах та яєчниках, які можуть створювати механічну перешкоду для зустрічі яйцеклітини та сперматозоїдів.

Фахівців цікавило, чи впливає ендометріоз на якість ооцитів, оскільки ним визначається якість ембріона. Було проведено низку досліджень, метааналізи отриманих даних показали, що якість ооцитів ендометріозом не торкається. Ендометріоми, тобто ендометріоїдні кісти яєчників, знижують оваріальний резерв. Як наслідок можуть виникати проблеми з одержанням потрібної для ЕКЗ кількості ооцитів. Проте навіть у цьому випадку їхня якість не страждає.

Також встановлено, що сприйнятливість ендометрію до перенесення ембріона також не страждає при ендометріозі. Принаймні помітних порушень виявлено не було. Це означає, що матка зберігає свої функції та здатна прийняти ембріон і виносити вагітність.

У підсумку фахівці прийшли до висновку, що ендометріоз порушує етап зустрічі яйцеклітини та сперматозоїда та їхнє злиття. Тоді, якщо виключити негативні чинники впливу та виконати запліднення in vitro (у лабораторії) є досить високі шанси на успішну вагітність.

Тактика лікування безплідності при ендометріозі

Тактика лікування залежить від розташування вогнищ ендометріозу. Якщо не порушена прохідність фаллопієвих труб та не пошкоджені яєчники, лікар може рекомендувати розпочати з внутрішньоматкової інсемінації (ВМІ), як з менш затратної та менш складної процедури.

Якщо маткові труби мають спайки, а також в деяких інших випадках осередки ендометріозу можна видалити за допомогою лапароскопії. Це малоінвазивне хірургічне втручання з високою ефективністю, яке у багатьох випадках дає змогу відновити нормальну анатомію малого таза і підвищити шанси на успішне зачаття, самостійне або за допомогою ЗМІ. Спроби зачаття рекомендовано робити не раніше, ніж за пів року після хірургічного лікування.

Якщо ВМІ, лапароскопія та медикаментозне лікування не привели до успіху, показано ЕКЗ. За деяких показань ЕКЗ призначають відразу, без спроб ВМІ.

Докладно про ЕКЗ: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/lechenie-besplodiya/metody-lecheniya/eko/

FysWVZ6BbMJC5IbouSoX4TP5Ab1XgwmcLozRzMO7O9Yr-VFvjWsPl-ZiYFb1hjzGgOFwTPWzPnxsBmz6sCMyjMHiL-dNkYpAMW1CLqc4LZXwP_dngiB2fiviGLzUo7rVm-s8AGDaLHrv

ЕКЗ у разі ендометріозу

Показання:

  • порушення прохідності фаллопієвих труб;
  • зниження оваріального резерву;
  • поєднання ендометріозу та чоловічого чинника безплідності в парі;
  • вік жінки старше 35 років.

Якщо не вдалося відновити трубну прохідність, шансів на природне зачаття або успіх ВМІ практично немає так само, як і за наявності чоловічого чинника. Щодо зниженого оваріального резерву та віку старше 35, то недоцільно гаяти дорогоцінний час на спроби, ефективність яких свідомо нижча, ніж ЕКЗ.

Сама процедура ЕКЗ під час ендометріозу не має особливих відмінностей. Якщо є чоловічий чинник, то для запліднення in vitro вибирають метод ІКСІ — інтраплазматичну ін'єкцію сперматозоїда. Шанси на успіх визначаються як високі: у жінок з ендометріозом 3 та 4 стадії показник ефективності склав 56,7% після 1–4 циклів ЕКЗ.

Автор: Трощенко Ганна Віталіївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар пренатальної діагностики.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber