1. Новини Закарпаття

Ферменти для покращення травлення: застосування та користь

Дізнайтеся про різні типи ферментів, їх джерела, механізм дії та застосування для підтримки здоров'я травної системи.

Дізнайтеся про різні типи ферментів, їх джерела, механізм дії та застосування для підтримки здоров'я травної системи.

Щодня людині необхідна певна кількість жирів, білків та вуглеводів. Разом з тим важливо, щоб організм засвоював ці речовини, перетравлював їх та отримував корисні речовини. А це неможливо без належної роботи травної системи, в якій ключову роль відіграють ферменти. Позаяк їхнє головне завдання — поліпшити процес обміну речовин.

Що таке ферменти

Самі по собі ферменти (ще їх називають ензимами) — це речовини, які під час травлення допомагають розщеплювати складні харчові молекули на простіші компоненти. Таким чином, знижується навантаження на травну систему, а поживні елементи легше засвоюються. Зазвичай ферменти самостійно виробляються організмом людини або тварини (а також рослинами). Якщо ж організм не в змозі виробляти потрібний обсяг ферментів, виникають проблеми з травленням. В такому разі застосовуються препарати для травної системи (добавки), які поповнюють запаси ферментів та загалом використовуються для покращення травлення.

Кожен фермент має важливу роль в тому чи іншому біохімічному процесі. Їх дефіцит призводить до розладів травлення, набору або втрати ваги, важкості після прийому їжі, зниження загального рівня здоровʼя. Він може бути спадковим, або набутим в результаті травм або захворювань. Лікування має індивідуальний характер та включає прийом ферментних препаратів, які попередньо узгоджені з лікарем.

Види ферментів для покращення травлення

Розглянемо декілька видів ферментів для покращення травлення. Зокрема:

  • Лактази. Відповідають за розщеплення лактози — цукру, який міститься в молочних продуктах. Ферментні препарати з лактазою рекомендовані насамперед тим, хто має лактозну непереносимість чи проблеми зі споживанням “молочки”.
  • Амілази. Здатні розщеплювати вуглеводи на прості цукри — глюкозу та фруктозу. Добавки з амілазою можуть допомогти тим, хто хворіє на панкреатит.
  • Ліпази. Спеціалізуються на розщепленні жирів на жирні кислоти та гліцерол. Ліполітичні ферменти підходять людям з панкреатитом, проблемами з жовчним міхуром і тим, хто споживає велику кількість жирної їжі.
  • Протеази. Ці ферменти розділяють білки на амінокислоти та пептиди. Добавки з протеазами призначають людям з синдромом подразненого кишківника, панкреатитом та іншими станами, які повʼязані з неналежним розщепленням білків..
  • Целюлази. Сфера їх впливу — розділення клітковини, якою збагачені продукти рослинного походження. Препарати з целюлазою оптимальні для веганів, вегетаріанців, а також людей з проблемним із засвоєнням клітковини.

Разом з ферментними препаратами можна вживати також і продукти, збагачені природними ферментами. Найбільше їх міститься в овочах (особливо квашених), фруктах (ананаси, папая, манго), ягодах (чорниця, порічка), молочних продуктах (йогурт, кефір).

Ферменти — важливі елементи в організмі людини. Проте це означає передусім те, що ставитись до нього слід відповідально. У ферментів можуть бути свої особливості, побічні ефекти. До того ж вони можуть по-різному взаємодіяти з іншими ліками. Тож перед прийомом необхідно проконсультуватись з лікарем або фахівцем з гастроентерології.