1. Новини Закарпаття

Що таке біткоїн і хто його вигадав

Уперше про криптовалюту заговорили в 1983 році, хоча до 2008-го все було «несерйозно». Аж раптом виявилося, що існує біткоїн – перша цифрова валюта, що може існувати виключно на просторах Інтернету. Якийсь час окремі компанії використовували принцип створення біткоїна для розробки власних версій крипти – так званих альткоїнів. А коли курс Bitcoin пішов угору, суспільство нарешті поставило питанням: а що, власне, це таке, хто його вигадав і навіщо.

Історія першої криптовалюти

Зараз криптовалюти використовуються скрізь: ними можна сплачувати покупки та послуги в Мережі, грати в казино Elslots та інших азартних клубах, навіть використовувати їх для інвестицій. Виникнення ідеї створення таких грошей пов’язана з розвитком безготівкових розрахунків. Завдання, що ставилося, − розробити технологію, яка дасть змогу проводити максимально прозорі та водночас повністю анонімні інтернет-платежі. Останній момент був складним, адже інформація про відправника та одержувача мала бути конфіденційною на 100 відсотків, щоб звести до нуля можливість її використання третіми особами. Після певних експериментів питання було вирішене.

Цікаво, що про винахідника біткоїна нічого не відомо. Офіційна версія – крипту заснував хтось із псевдонімом Сатоші Накамото. Це людина або компанія, яка 2008-го оприлюднила протоколи принципово нових грошей під назвою Bitcoin. Після цього з’явилися перші цифрові монети, для яких той самий загадковий Сатоші розробив віртуальний гаманець. Ще один цікавий факт: монета не мала під собою матеріального забезпечення, тому спочатку її вартість відповідала витратам електроенергії.

Стрімкий розвиток Bitcoin

Усього через два роки почали відкриватися сервіси обміну біткоїна на фіатні кошти. Потім криптовалютою почали торгувати на біржах – аналогічно з доларом та євро. На крипту звернули увагу великі концерни та провідні ЗМІ, що згодом призвело до значного стрибка курсу біткоїнів. Нову систему розрахунків намагалися контролювати керівництва великої кількості держав, але поки що це нікому ефективно не вдалося. Деякі уряди з цим змирилися та офіційно признали цифрові гроші, інші – навпаки. Незалежно від цього, біткоїн продовжує функціонувати у своїй блокчейн-системі та привертає увагу величезної кількості людей.

 

Причини популярності крипти

Чому Bitcoin, а за ним і інші види крипти отримали таку всесвітню популярність? Тому є чимало причин, що криються в особливих характеристиках цифрових грошей та загалом системі блокчейну:

  • Стовідсоткова анонімність. Угоди в системі відбуваються без передачі особистих відомостей, верифікації учасників немає.
  • Висока безпечність. Щоб дізнатися про факт оплати, достатньо зайти в архів транзакцій. Кожна операція з переказу монет зберігається в блокчейні назавжди.
  • Децентралізоване сховище. Крипта є незалежною − від країни, політичної партії, економічних чинників тощо. Уряд жодної держави, не кажучи про окремих людей, не здатен впливати на курс крипти та працездатність системи на свій розсуд.

І головне − отримувати «цифру» можна самостійно, хоча цього потрібно навчитися. Кожен, кого це цікавить, може стати учасником створення нових монет або добувати за допомогою певних технологій. Слід лише дотримуватися ключових правил, що стосуються надійного зберігання монет. Їх можна накопичувати в спеціальних гаманцях, відразу витрачати або обмінювати на фіат. У будь-якому випадку біткоїн є повноцінним засобом платежів, визнаний суспільством.