1. Новини Закарпаття
  2. >

Яна Матвійчук: Україна має перестати «паразитувати» на грошах партнерів

16.03.2023 17:35 Новини партнерів Думка

Яна Матвійчук – підприємиця, волонтерка, СЕО креативного агентства ARENA CS.

Яна Матвійчук – підприємиця, волонтерка, СЕО креативного агентства ARENA CS.

Ще з початку повномасштабної війни українців об'єднала ідея перемоги над зовнішнім ворогом — росією. Переважна більшість навіть не припускала думки про «білий прапор» та обрала боротьбу.

Отже, у протистоянні з окупантом ми єдині, як ніколи. А от коли мова йде про ідеї реформації України, єдність закінчується. Кількість варіантів нашого майбутнього після перемоги велика, і далеко не всі з них можна назвати раціональними.

Наприклад, поширена помилкова думка про те, що ми й далі житимемо на гроші західних партнерів, і не потребуватимемо глобальних змін. Дуже сумно, що великій кількості співгромадян подобається цей наратив: продовжувати паразитувати на допомозі інших країн. Але це шлях у нікуди: обравши його, ми втрачаємо чи не єдиний шанс на успішне майбутнє держави. Україна так і залишиться зруйнованою, слабкою і бідною. І навряд чи вона зможе протистояти майбутнім загрозам з боку рф (на жаль, є велика ймовірність, що вони повторяться).

Українські економісти та представники бізнесу мають іншу думку: нам вже зараз треба реформувати економіку та заробляти гроші самостійно. Для цього треба створити умови розвитку нових бізнесів, залучити інвестиції, підвищити ефективність коштів, які отримує Україна. Досягти цього реально, але лише коли ми позбавимося державного регулювання економіки, здирницьких податків і перевірок бізнесу, а також корупційної ненажерливості чиновників.

Україні не потрібен соціалізм

Добре жити у примарному світі. Але настав час об’єктивно поглянути на речі та почати мислити раціонально. На жаль, більшість «простих українців» ще не позбулася «совкового» мислення та вимагають жорсткого контролю ринку (і, зокрема, цін), високих податків для «багатих підприємців», подальшого розвитку чиновницького апарату.

Диму без вогню не буває: такі думки у суспільстві активно підживлюють топові політики, які просувають соціалізм та мають достатньо ресурсів і влади для медійного впливу на людей. Вони переконують, що саме побудова «радянської економічної моделі» є кращим шляхом для відновлення України.

Та проблема у тому, що нам не треба відновлюватись. Нам треба реформувати державу. А це значить — створити вільний ринок та надати суспільству економічну свободу, значно скоротити держапарат, спростити дозвільну та регуляторну системи, викорінити корупцію…

Саме тому як ніколи актуальною є необхідність суспільного діалогу про системну реорганізацію України, а не про відновлення. Бо відновитися — значить, повернути всі недоліки, у яких ми жили: з обмеженнями прав і свобод, регуляцією бізнесу, тотальними «схемами» тощо.

Нація вважається сильною лише тоді, коли вона розуміє, чого хоче та об’єднана навколо цієї ідеї. Тому я пропоную створити ідею системної реформації України, основою якої стане людина і її свобода: особиста, громадянська й економічна. Якщо кожен українець просуватиме цю ідею у своїй громаді, ми разом досягнемо значних успіхів.

https://www.youtube.com/watch?v=xtz7BUcHaNE&t=48s

 

Редакція "Голосу Карпат" може не розділяти думку автора даної статті.