1. Головна
  2. >
  3. Новини партнерів

Чи можна дізнатися про жорсткість води в домашніх умовах?

127
Без регіону (не видаляти!)

Чи можна дізнатися про жорсткість води в домашніх умовах?

Як показує практика, якісні показники роботи побутових приладів, що використовують водопровідну воду, залежать не тільки від закладених виробником можливостей, а й від показника жорсткості рідини, що заливається. Через те, що на насосні станції водопровідної системи вода надходить з-під землі, до її складу входять частинки різних речовин. Це викликано тим, що під землею, проходячи через шари ґрунту, вона контактує з різними мінералами.

Ця стаття підготовлена сервісним центром з ремонту пральних машин - nadomu.kiev.ua/remont-pralnih-mashin-vdoma.

Попри те, що в системах централізованого водопостачання встановлено потужні фільтри, частина домішок доходить до квартир споживачів. І не завжди це виключно природні суспензії. Часто старі трубопроводи додають у воду бруд та різні частинки, що вимиваються з труб. В індивідуальних системах подачі води, через недостатню фільтрацію, також завжди присутні мінеральні домішки. Нерідко вони спричиняють поломки, через які доводиться звертатися в сервіс-центри, які виконують ремонт побутової техніки.

У цьому невеликому огляді ми розповімо про жорсткість водопровідної води, а також про те, як домішки впливають на побутову техніку. Будуть розглянуті методи, з яких можна дізнатися жорсткість, і навіть методи боротьби з домішками.

Найбільш ефективні методи визначення ступеня жорсткості води

Багато користувачів пралень та посудомийок не замислюються про необхідність очищення водопровідної води. Але використання води з великою кількістю домішок може призвести не лише до поломок техніки, а й погіршення здоров'я мешканців. Про підвищену жорсткість навіть без аналізу можна судити з:

  • появі "вапняних" або "іржавих" слідів на сантехніці;
  • погане від прання білизни в машинках-автоматах;
  • постійного засмічення внутрішньобудинкових комунікацій;
  • погіршення стану людського волосся та шкіри після миття;
  • втрату звичного смаку приготовлених із використанням цієї води страв;
  • порушення роботи внутрішніх органів.

Щоб виключити негативний вплив води, необхідно визначити її жорсткість та встановити відповідні фільтри для уловлювання домішок.

Якою буває вода за рівнем жорсткості

Оскільки ідеальна вода велика рідкість, її якісні показники визначають бактеріологічними, хімічними та жорсткими параметрами. Перші два параметри будуть розглянуті у наступних публікаціях. Ми ж поговоримо про жорсткість води, що подається з водопроводу. Цей параметр вказує на концентрацію в її складі солей різних речовин (найчастіше магнієвих та кальцієвих). Найменша кількість домішок міститься у м'якій воді, а найбільша – у надтвердій. Останній тип не використовується для закачування у водогін, тому очищати доводиться рідина середньої та високої жорсткості.

Визначення жорсткості "заводськими" засобами

Абсолютно точні результати дають лише лабораторні дослідження. Але існує ряд тестів та приладів, за допомогою яких можна впоратися із цим завданням самостійно. Щоправда, з меншою точністю.

Вимірювання показника жорсткості тест-смужками

Попри низьку вартість, цей метод вважається одним із точних. Для тестування рідини, індикаторну смужку змочують у склянці з водою, що тестується, і за кольором нанесених на неї квадратиків-реагентів, за таблицею, наведеною в інструкції, визначають жорсткість.

Визначення жорстких показників тестами для акваріума

Акваріумні риби дуже вимогливі до складу води та її жорстких властивостей. Тому для контролю цього показника розроблені прості та досить точні тести. Це спеціальний реагент, який по краплині додають у наповнений водою стаканчик, до появи потрібного кольору. Більш детальний опис та порядок роботи з тестом знаходиться в інструкції, що додається.

Використання приладу-солеміру

Для безперервного контролю жорсткості застосовують спеціальний прилад-солемір, так звані TDS-метр. Він показує кількість твердих частинок у розчині. Перед вимірюванням прилад калібрують за допомогою спеціальних рідин, що йдуть в комплекті.

Важливо: Самостійно оцінити результати вимірювань досить складно, але визначити жорстку воду чи ні можна будь-яким із вищеописаних методів.

Як з'ясувати рівень жорсткості води за допомогою "домашніх" коштів

Якщо ви не маєте можливості придбати перераховані вище тестові системи або прилади, визначити характеристики води, що використовується, можна і “домашніми” методами. Результат буде не особливо точним, але для ухвалення рішення про необхідність "пом'якшення" води цього вистачить.

Як визначити жорсткість кип'ятінням

Цей спосіб вважається найпростішим, але точність його невелика. Для визначення наявності у воді мінеральних добавок достатньо оглянути чайник зсередини. Якщо використовується жорстка за складом вода, то на його стінках та дні можна побачити специфічний наліт. Згодом він перетворюється на кам'яні нарости, чайник стає важчим, а час для закипання води збільшується. Для визначення типу мінералів, що осідають, потрібно прокип'ятити воду протягом 3-5 хвилин і спробувати її на смак. Солодкий смак свідчить про наявність у складі води гіпсових домішок. Про наявність заліза можна судити за терпким смаком, а про достаток магнію – за гірким.

Також про жорсткість води можна судити за кольором води завареного традиційним способом листового чаю. Якщо він заварюється набагато довше, а його колір стає темним і каламутним – вода, використана для приготування жорсткого напою. Крім цього чай має неприємний смак, а якщо дати йому трохи постояти, на поверхні утворюється жирна плівка. При цьому на стінках місткості, в яку налили напій, утворюється коричневий наліт.

Визначення ступеня жорсткості дзеркалом чи плоским склом

Щоб дізнатися, наскільки вода забруднена, необхідно капнути нею на плоску скляну або дзеркальну поверхню. Для цього потрібно використовувати як сиру, так і кип'ячену воду, оскільки домішки можуть поводитися по-різному до і після кип'ятіння. Якщо після висихання рідини на склі не залишилося жодних слідів нальоту - воду можна віднести до м'якої, а якщо видно плями або забруднення - жорсткої.

Визначення жорстких характеристик використовуючи звичайне мило

Для цього знадобиться тільки звернути увагу наскільки мило добре пінитися під час миття рук. Якщо процес спінювання добрий, а мило змивається досить погано – вода відноситься до м'яких. Також можна порівняти процес піноутворення з рідиною, жорсткість якої відома. Для цього в тому та іншому зразках води потрібно розчинити однакову кількість покришеного мила і перемішати його. Про ступінь жорсткості судять за висотою піни: чим вона вища, тим м'якша рідина. Існує складні та відповідно точніший спосіб визначення жорсткості господарським милом, але оскільки його результати все одно будуть далекі від істини, його ми не розглядатимемо.

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber