1. Головна
  2. >
  3. Новини партнерів

Бюджет на 2023 рік та ключові прогнози уряду

35
Без регіону (не видаляти!)

Бюджет на 2023 рік та ключові прогнози уряду

Уряд України заклав у державному бюджеті на 2023 рік близько трильйона гривень на оборону. Спробуємо проаналізувати, які статті заради цього прийшлось суттєво урізати й коштом яких секторів буде наповнюватись казна під час війни.

Умовний проєкт бюджету

Презентований урядом 15 вересня проєкт бюджету поки виглядає доволі незрозуміло. Ключова причина такої умовності - неможливість точно спрогнозувати державні фінанси на тривалий період в умовах ведення повномасштабної війни. Порівняти цьогорічні плани з особливостями планування держбюджету у 2021 році можна, ознайомившись зі статтею https://www.0542.ua/list/280629.

Для початку варто відзначити, що бюджет складають, відштовхуючись від макропрогнозу. Щодо останнього, то прем’єр-міністр України у своїй доповіді озвучив наступні прогнозні показники:

  • реальне зростання ВВП – 4,6%;
  • рівень зростання цін – близько 30%;
  • середня зарплата – 18 500 грн;
  • курс долара – близько 42 гривні за долар (хоча може зрости до 50 гривень).

Тоді як податки та інші джерела надходження (прибутки держкомпаній та НБУ) уряд запланував на рівні 1,279 трлн грн. Для порівняння в попередньому році – 1,395 трлн грн, а скільки заплатили податків, наприклад, оператори азартних ігор, можна почитати на порталі https://www.gorod.dp.ua/news/199698. Запланована сума видатків - 2,514 трлн грн. Тобто дефіцит бюджету встановлений на рівні 20% ВВП країни, в довоєнні роки він не перевищував 2,3%.

Скільки українці заплатять до бюджету

Ситуація в країні доволі складна і це суттєво скоротить податкові надходження до бюджету. Мова про вимушену міграцію українців, а значить скорочення споживання і, відповідно, непрямих податків. Крім того, знищення значної кількості великих промислових об’єктів скажеться на показнику сплати податку на прибуток. 

Тому покривати видатки, зокрема, на оборону. держава буде в основному з наступних джерел:

  • приватизація;
  • зовнішні запозичення;
  • внутрішні запозичення.

Відмічається, що Кабінет міністрів вже веде перемовини про фінансову підтримку із США, ЄС та МВФ. Кабмін планує у 2023 році щомісячно отримувати по 1,5 млрд доларів від США, а також по 1 млрд доларів від ЄС та МВФ.

Що стосується показників, важливих для пересічного українця, то мінімальна зарплата залишиться практично на рівні 2022 року і становитиме 6 700 грн на місяць, а прожитковий мінімум – 2 684 грн на місяць. Ключовий пріоритет віддається видаткам на оборону, далі слідує соціальна підтримка населення. У 2023 році уряд планує також порядок розподілу коштів в цій сфері.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber