1. Новини Закарпаття

Особливості технічного обслуговування газового обладнання та мереж

Система технічного обслуговування газових мереж – це сукупність взаємозалежних засобів, матеріалів, документації та виконавців, необхідних для попередження несправностей у системах газопостачання.

Система технічного обслуговування газових мереж – це сукупність взаємозалежних засобів, матеріалів, документації та виконавців, необхідних для попередження несправностей у системах газопостачання.

Система технічного обслуговування газових мереж – це сукупність взаємозалежних засобів, матеріалів, документації та виконавців, необхідних для попередження несправностей у системах газопостачання.

Під технічним обслуговуванням розуміються контроль технічного стану, очищення, змащення, регулювання та інші операції з підтримки функціональності газопроводів, газових установок та приладів.

Порядок дій при технічному обслуговуванні газових мереж

Технічне обслуговування газових мереж в Україні, ремонт газопроводів та обладнання промислових підприємств повинні проводити газові служби за графіками, узгодженими з керівництвом організації. Найважливішими завданнями технічного обслуговування є:

 • запобігання виходу з ладу дорогого обладнання та приладів внаслідок нестабільної подачі газу;
 • своєчасна заміна деталей і робочих вузлів, для яких характерний високий рівень зносу;
 • усунення засорів трубопроводів та окремих їх частин;
 • запобігання вибухонебезпечним ситуаціям.

При технічному обслуговуванні виконуються:

 • перевірка герметичності з'єднань газопроводів, обладнання та приладів з метою виявлення витоку газу та усунення пошкодження;
 • огляд та перевірка запірної арматури;
 • перевірка спрацювання запобіжно-запірних пристроїв, приладів автоматики регулювання та безпеки (не рідше одного разу на 3 місяці);
 • перевірка стану електроосвітлення, вентиляції виробничого приміщення, систем сигналізації;
 • очищення від забруднень;
 • вимір електричних потенціалів на газопроводах.

Усі види робіт з технічного обслуговування газопроводів повинні виконуватись відповідно до чинних Правил безпеки систем газорозподілу та газоспоживання.

Технічне обслуговування газопроводів

З метою виявлення несправностей та ознак витоку газу також здійснюється зовнішній огляд трас газопроводів. При обході виконують такі роботи:

 • перевірка на загазованість колодязів, підвалів, підземних споруд;
 • огляд конденсатозбірників та видалення конденсату з них;
 • спостереження за дорожніми та будівельними роботами, які проводяться поблизу траси газопроводів.

У разі виявлення газу в будь-якій споруді негайно мають бути оглянуті підвали будинків, перші поверхи безпідвальних будівель у радіусі до 50 м від місця виявлення витоку. Наявність газу має перевірятись спеціальним приладом – газоаналізатором.

Чому пахне газом?

Відчути запах газу можна в силу різних причин. Перше, що спадає на думку, – це, звісно, аварії. Трапляються рідко, але бувають. Основна причина – земляні роботи поблизу газопроводу як на громадській території, так і на заміській ділянці. До них належать дії, пов'язані з ремонтом/прокладкою нових комунікацій, розширенням заїздів, будівництвом нових об'єктів тощо, а також самостійні, недозволені земляні роботи з підключення до газопроводу. Щоб уникнути таких ситуацій, перш ніж розпочинати роботи на ділянці, необхідно вивчити технічну документацію, а при «виході» на громадську територію обов'язково отримати ордер на право проведення земляних робіт.

Інші можливі причини:

 1. Недотримання вимог безпеки. Найпоширенішою причиною є несвоєчасне технічне обслуговування газового обладнання в будинках та газового будинкового регулятора.
 2. Сторонні запахи. Буває так, що за газ видаються сторонні запахи. У таких випадках газова служба приїжджає та проводить перевірку. Хибні виклики трапляються досить часто.
 3. Випадки несанкціонованого зливу конденсату з побутових газових балонів, що неприпустимо для жилих масивів. Вітер швидко розносить конденсат газу вулицями, викликаючи численні хвилювання мешканців.

З метою безпеки необхідно дотримуватись основних правил використання газу в побуті. А щоб уникнути поломок, рекомендується укласти договір на комплексне, професійне технічне обслуговування газового обладнання та мереж, що дозволяє заощаджувати кошти, не вдаючись до екстреного та дорогого ремонту в авральному режимі.