1. Новини Закарпаття

Як український бізнес пристосовується до нових воєнних реалій

Зниження попиту, проблеми з логістикою, як внутрішньою, та і зовнішньою, відтік робочої сили за кордон, нестача комплектуючих - далеко не повний список викликів, з якими довелось зіткнутись українським підприємцям з початку повномасштабного вторгнення країни-агрессора. Сьогодні бізнесу вдалось трішки адаптуватись до нових реалій, хоча проблем досі дуже багато, і станом на серпень тільки 15% компаній працюють на 100%.

Втрати бізнесу через війну

Війна змусила український бізнес за дуже короткий період пройти важкий шлях від шоку до адаптації. Детальніше почитати, як стартапи вижили в перші місяці повномасштабного вторгнення, можна тут

Ключові втрати бізнесу:

  • 81% підприємців відмітили суттєве скорочення продажів;
  • 10% – проблеми з логістикою;
  • 4% – заявили про повне зупинення діяльності у зв’язку з пошкодженням чи руйнуванням виробництва;
  • 3% – не можуть повноцінно працювати через нестачу сировини, комплектуючих, запчастин;
  • 2% – відмітили нестачу персоналу.

Більшість викликів українці змогли подолати, трансформувавши бізнес на галузевому рівні. Підприємці змінили напрямок, слідуючи змінам потреб своєї цільової аудиторії, інші - орієнтували на потреби ринку в прийнятті ключових рішень. Також варто зазначити, що 42% підприємств зуміли зберегти свою діяльність без змін.

Пошук нових ринків

Окрім адаптації продуктів та оптимізації витрат, багатьом допоміг вижити вихід на міжнародні ринки. Українці й раніше демонстрували можливість вирости з маленького стартапу до компанії міжнародного рівня, а зараз це стало просто необхідністю.

На разі більшість підприємців планують експансію нових ринків:

  • 50% – планують освоювати закордонні ринки;
  • 15% – уже працюють з іноземними клієнтами;
  • 15% – продають товари за кордон.

Лише 20% компаній поки орієнтовані виключно на українського споживача, і найближчим часом не планують змінювати орієнтацію. Також варто зазначити, що 53% підприємців не змінили місця проживання, не виїхали за кордон і продовжують в Україні не тільки працювати, а й жити. Виїхало з країни лише 6%.

Що стосується скорочення персоналу, то лише 27% вдалось зберегти повну команду і 16% зберегти заробітну плату в повному обсязі. 24% компаній скоротили половину персоналу, 16% - більш ніж на 60%. 19% найманих працівників залишились працевлаштованими з умовою, що поки працюватимуть на волонтерських умовах.