Акула — образ досить лякаючий, достатньо лише згадати численні фільми жахів, де ці зубасті створіння виступають у ролі головних лиходіїв. Але все не так однозначно! Не всі акули становлять небезпеку для людини, та й взагалі різноманітність їх видів просто вражає.
Пізнавальний інтернет-журнал https://discover.in.ua/ підготував підбірку найзахопливіших фактів про цих хижаків.
- Перші акули з'явилися на Землі близько 450 млн років тому, так що цей загін риб можна вважати ровесниками багатьох динозаврів. Щоправда, ті їхні види, що тоді існували, давно вже вимерли.
- Сучасним вченим відомо 526 видів акул, що водяться в морях та океанах по всьому світу. Проте більшість із них не становить жодної небезпеки для людини.
- Найменшою акулою є Etmopterus perryi. Ці дрібні хижаки , що ведуть глибоководний спосіб життя, виростають у середньому до 15-17 см завдовжки.
- Серед акул трапляються й отруйні, щоправда, отрута у них не на зубах. До тварин Чорного моря входять акули-катрани, невеликі та неагресивні риби, у яких на спині є отруйні шипи.
- Раніше акули не були таким собі пугалом для плавців і пірнальників, хоча, звичайно, вони можуть бути небезпечними. Але весь світ почав вважати їх рибами-вбивцями після виходу на екрани трилера "Щелепи" в 1975 році, в якому антагоністом виступає біла акула-людожер.
- Акули водяться в різних шарах води, причому представники різних видів віддають перевагу різній глибині. Імовірність зустрічі з цими рибами є як біля самої поверхні, так і на глибині кілька кілометрів.
- Найпоширенішими акулами у світі є вищезгадані катрани, що виростають приблизно до 2 метрів завдовжки. Вони зустрічаються у помірних за температурою водах усіх океанів Землі.
- Великі хижі акули легко вражаються. У деяких туристів популярна розвага – спуститися у воду в сталевій клітці та поспостерігати за цим морським хижаком із безпечного укриття. Але риба часто розуміє, що її дражнять, злиться і атакує клітину.
- Чорні колючі акули світяться у темряві. Не цілком, звичайно, але у них є фотофори, особливі органи, що світяться, що складаються в основному з колоній біолюмінесцентних бактерій.
- З 526 видів акул 523 належать до хижаків. Інші три – китова, великорота та гігантська – відносяться до фільтраторів. Вони, подібно до китів, харчуються планктоном та іншими дрібними організмами, які відфільтровують з води.
- Найбільшою акулою, і взагалі найбільшою у світі рибою, є китова. Ці гіганти, що виростають до 18-20 метрів у довжину, абсолютно невинні, і на людей вони взагалі ніяк не реагують.
- Більшість риб відкладають мільйони ікринок, з яких 99,9% гинуть, а от акули народжують в середньому від 3 до 100 дитинчат, але відсоток виживання у них набагато вищий.
- Деякі представники цього надзагону виробляють на світ уже живе потомство, цілком самостійне з перших хвилин життя. Інші розмножуються яйцеживонародженням.
- Гренландська полярна акула – найповільніша з усіх. Ці риби, що виростають до 6-6,5 метрів у довжину, харчуються в основному, і переміщуються вони зі швидкістю в 1,5-2 км/год, приблизно вдвічі повільніше швидкості людини, що йде звичайним кроком.
- На деяких видах акул охоче паразитують дрібні веслоногі рачки, що світяться у темряві. Вони скупчуються переважно навколо очей риби, через що іноді здається, ніби очі в неї світяться у темній воді.
Ще більше цікавих та неймовірних фактів про представників світу тварин можна дізнатися на офіційному сайті журналу «Discover» за посиланням – https://discover.in.ua/animals/.