1. Новини Закарпаття

15 цікавих фактів про акул

Акула — образ досить лякаючий, достатньо лише згадати численні фільми жахів, де ці зубасті створіння виступають у ролі головних лиходіїв. Але все не так однозначно! Не всі акули становлять небезпеку для людини, та й взагалі різноманітність їх видів просто вражає.

Пізнавальний інтернет-журнал https://discover.in.ua/ підготував підбірку найзахопливіших фактів про цих хижаків.

 1. Перші акули з'явилися на Землі близько 450 млн років тому, так що цей загін риб можна вважати ровесниками багатьох динозаврів. Щоправда, ті їхні види, що тоді існували, давно вже вимерли.
 2. Сучасним вченим відомо 526 видів акул, що водяться в морях та океанах по всьому світу. Проте більшість із них не становить жодної небезпеки для людини.
 3. Найменшою акулою є Etmopterus perryi. Ці дрібні хижаки , що ведуть глибоководний спосіб життя, виростають у середньому до 15-17 см завдовжки.
 4. Серед акул трапляються й отруйні, щоправда, отрута у них не на зубах. До тварин Чорного моря входять акули-катрани, невеликі та неагресивні риби, у яких на спині є отруйні шипи.
 5. Раніше акули не були таким собі пугалом для плавців і пірнальників, хоча, звичайно, вони можуть бути небезпечними. Але весь світ почав вважати їх рибами-вбивцями після виходу на екрани трилера "Щелепи" в 1975 році, в якому антагоністом виступає біла акула-людожер.
 6. Акули водяться в різних шарах води, причому представники різних видів віддають перевагу різній глибині. Імовірність зустрічі з цими рибами є як біля самої поверхні, так і на глибині кілька кілометрів.
 7. Найпоширенішими акулами у світі є вищезгадані катрани, що виростають приблизно до 2 метрів завдовжки. Вони зустрічаються у помірних за температурою водах усіх океанів Землі.
 8. Великі хижі акули легко вражаються. У деяких туристів популярна розвага – спуститися у воду в сталевій клітці та поспостерігати за цим морським хижаком із безпечного укриття. Але риба часто розуміє, що її дражнять, злиться і атакує клітину.
 9. Чорні колючі акули світяться у темряві. Не цілком, звичайно, але у них є фотофори, особливі органи, що світяться, що складаються в основному з колоній біолюмінесцентних бактерій.
 10. З 526 видів акул 523 належать до хижаків. Інші три – китова, великорота та гігантська – відносяться до фільтраторів. Вони, подібно до китів, харчуються планктоном та іншими дрібними організмами, які відфільтровують з води.
 11. Найбільшою акулою, і взагалі найбільшою у світі рибою, є китова. Ці гіганти, що виростають до 18-20 метрів у довжину, абсолютно невинні, і на людей вони взагалі ніяк не реагують.
 12. Більшість риб відкладають мільйони ікринок, з яких 99,9% гинуть, а от акули народжують в середньому від 3 до 100 дитинчат, але відсоток виживання у них набагато вищий.
 13. Деякі представники цього надзагону виробляють на світ уже живе потомство, цілком самостійне з перших хвилин життя. Інші розмножуються яйцеживонародженням.
 14. Гренландська полярна акула – найповільніша з усіх. Ці риби, що виростають до 6-6,5 метрів у довжину, харчуються в основному, і переміщуються вони зі швидкістю в 1,5-2 км/год, приблизно вдвічі повільніше швидкості людини, що йде звичайним кроком.
 15. На деяких видах акул охоче паразитують дрібні веслоногі рачки, що світяться у темряві. Вони скупчуються переважно навколо очей риби, через що іноді здається, ніби очі в неї світяться у темній воді.

Ще більше цікавих та неймовірних фактів про представників світу тварин можна дізнатися на офіційному сайті журналу «Discover» за посиланням – https://discover.in.ua/animals/.