1. Новини Закарпаття

Обираємо електроди для зварювання нержавійки

На результат зварювання будь-якого металу впливає ряд чинників: рівень кваліфікації спеціаліста, що його виконує, якість зварювального апарата та електродів. Для кожного типу металу важливо застосовувати відповідні витратні матеріали, що володіють необхідними характеристиками. Саме тому вибір зварювальних електродів повинен здійснюватися надзвичайно ретельно.

Критерії вибору

Електроди, призначені для зварювання елементів нержавіючої сталі відносять до окремої категорії, утворюють та вирізняються з-поміж інших низкою характеристик.

При виборі цього витратного матеріалу потрібно орієнтуватися на той тип електродів, за допомогою якого вдасться не тільки виконати якісний та зовні естетичний шов, але й забезпечити здатність протистояти розриву та впливу зовнішніх факторів. Слід зазначити, що під час завершальної стадії виробництва електродів для зварювання нержавіючої сталі передбачене обов’язкове проведення низки спеціальних тестувань та випробувань, мета яких – впевнитися в тому, що вони володіють необхідним хімічним складом. Для виготовлення таких електродів застосовують хромонікелевий сплав, особливість якого полягає в його унікальній здатності протистояти корозійному процесу вже на стадії утворення першого шовного шару.

Різновиди зварювальних електродів для нержавіючої сталі

Найбільш затребуваними витратними матеріалами серед всіх, що можуть використовуватися для зварювання конструкцій з нержавіючої сталі, відносять наступні марки електродів: ЦЛ-11, ОЗЛ-6, НЖ-13.

Щоб з-поміж них обрати оптимальний в кожному окремому випадку варіант, є зміст уважно ознайомитися з характеристиками та властивостями кожного з них.

1. ЦЛ-11

Цей різновид електродів найбільш доцільно використовувати за потреби створення зварного шва, який би був здатний задовольнити найстрогіші вимоги щодо стійкості до впливу міжкристалічної корозії (МКК). Електроди ЦЛ-11 дають змогу створювати надійне з’єднання без жодних обмежень щодо розташування у просторі. Єдиний виняток – вертикальне розташування з використанням постійного струму.

До безумовних переваг зазначеного різновиду зварювальних електродів відносять:

  • унікальну стійкість до МКК;
  • пластичність утворюваних швів та їх високу ударну в’язкість;
  • мінімальне утворення металевих бризок;
  • уникнення появи гарячих тріщин;
  • можливість досягти акуратного та рівного шва.

2. ОЗЛ-6

Зварювальні електроди ОЗЛ-6, так само як і ЦЛ-11, можуть використовуватися в будь-якому положенні шва, окрім вертикального. Результатом використання витратного матеріалу є створення шва, здатного витримувати температурний режим аж до однієї тисячі градусів за Цельсієм.

Такі електроди мають покриття, в яких присутні карбонати та фтористі з’єднання.

Перевагами використання саме цього типу електродів для зварювання нержавіючих сталі є:

  • підвищена жароміцність утвореного шва;
  • відсутність схильності до міжкристалічної корозії;
  • відмінна пластичність та ударна в’язкість шва;
  • мінімальне утворення металевих бризок;
  • охайна реалізація шва.

3. НЖ-13

Електроди зазначеного різновиду повсюдно використовуються для зварювального з’єднання елементів та конструкцій з харчової нержавіючої сталі. Варто зазначити, що вони так само підходять і для роботи з нержавіючими сталями, що містять сплави з хрому та нікелю або хрому, нікелю та молібдену.

Електроди марки НЖ-13 мають особливі якості, однією з яких є здатність забезпечити отримання шва метала, який володітиме стійкістю до міжкристалічної корозії. Саме тому даному типу витратного матеріалу надається перевага в тих випадках, коли до наплавленого матеріалу пред'являються високі вимоги стійкості до МКК.

В підсумковому наплавленому металі феритна фаза складає від двох до десяти відсотків.

Резюме

При зварюванні нержавіючої сталі потрібно мати на увазі таку її особливість, як крихкість, через що важливо мінімізувати тривалість теплового впливу на метал. Особливості з’єднання цього матеріалу стосуються, як використання певного різновиду зварювальних електродів, так і безпосередньо зварювального процесу.

Усім перерахованим нюансам потрібно приділити належну увагу, оскільки кожен з чинників в кінцевому підсумку здатен негативно вплинути на якісні характеристики зварювального шва.