1. Новини Закарпаття

Непроста історія тесту на вагітність

Протягом усієї історії людства жінки намагалися підтвердити або спростувати свою вагітність на ранніх термінах. Першу інформацію про проведення подібної перевірки виявлено на глиняних табличках, знайдених під час розкопок на території Вавилону. Місцеві жерці вичавлювали сік з особливих трав, у якому змочували шматочок овечої вовни. Жінка згортала його в тампон і носила у піхві протягом кількох днів. Потім шматочок вовни опускали у сольовий розчин. Якщо тампон ставав червоним, результат вважався позитивним, зелений колір свідчив про відсутність вагітності. У

Стародавньому Єгипті жінки мочилися на зерна ячменю та пшениці. Якщо зерно проростало, то особливий стан підтверджувався. У 1963 році були проведені дослідження, які науково обґрунтували, що при вагітності приблизно 7 із 10 зерен проростають.

Різні способи діагностики
Першим встановив зв'язок між припиненням місячних та можливим особливим станом Гіппократ, який безпомилково виконував діагностику на підставі поєднання основних та непрямих ознак. До них він відносив як припинення менструації, так і нудоту, слабкість, непереносність певних запахів, втрату апетиту. Згодом було вигадано чимало дивних методів діагностики. Результат вважався позитивним у таких випадках:

  • суміш ранкової сечі та виноградного вина була прозорою;
  • певні зміни у положенні очей (тепер вони глибоко посаджені, зіниці зменшуються, виражена судинна сітка в області повік);
  • глибокі сліди на траві після ходіння босоніж;
  • клямка або ключ, поміщені в таз із сечею на кілька годин, залишили відбиток на дні;
  • одягнені під час весілля на шию коротке намисто або вовняна нитка з часом ставали затісними;
  • перед очима розтирали особливий червоний камінь і його пил потрапляв у вічі.

Абсолютна більшість цих методів не є вірогідними, тому на початку XX століття вчені почали шукати точніші способи. Розроблений у 1927 році Бернардом Цондеком та Зельмаром Ашхаймом лабораторний аналіз передбачав введення досліджувальної сечі кролиці. Певні зміни у яєчниках тварини, які відбувалися за кілька днів, означали позитивний результат. Згодом подібним випробуванням піддавалися миші та жаби. Такий метод хоч і був досить точним, але мав чимало недоліків. Виконувався лише у лабораторних умовах протягом кількох днів. Але найголовніше – всі тварини гинули внаслідок розтину.

Чоловіки проти
Сьогодні, зайшовши на сайт мультирегіонального інтернет-магазину MAKEUP https://makeup.com.ua/ua/categorys/1267252/, ми маємо можливість інкогніто купити тест на вагітність та виконати дослідження вдома. Але до кінця 60-х жінка не могла самостійно дізнатися про своє особливе становище. Вагітність поза шлюбом викликала громадський осуд, а спілкування з лікарем часто перетворювалося на справжні тортури. Бідолашній треба було вислухати все, що він думає про її аморальну поведінку. До контрацепції ставлення було переважно негативним, а чимало батьків не вважали за потрібне обговорювати такі теми зі своїми дітьми. У результаті деякі юнаки та дівчата мали дуже невиразне уявлення про те, як у статевих відносинах уникнути небажаних наслідків. 

Першою запропонувала тест, який можна було виконати у домашніх умовах, дизайнерка Маргарет Крейн. ЇЇ запросили на роботу (оформлення пакування) до американського представництва нідерландської фармацевтичної компанії Organon Pharmaceuticals. Маргарет самостійно виготовила зручний компактний варіант і представила його керівництву компанії. 

Новинку зустріли без особливого інтересу. Адміністрація фірми (чоловіки) навела чимало аргументів проти того, щоб розпочати її виготовлення. Спеціалізовані медичні заклади та лабораторії зазнають збитків, жінки не повинні самостійно визначати своє особливе положення, оскільки результат може спричинити стрес або стати приводом для суїциду. Керівництво придумало безліч можливих неприємностей й пояснило свою поведінку турботою про жінок. Але насправді пропозиція була настільки оригінальною та інноваційною, що брати на себе відповідальність у разі невдачі просто не хотілося. У 1968 році рішення про виробництво тестів було все-таки прийнято, але за умови, що їхня авторка не пред'являтиме до компанії-виробника жодних фінансових претензій. 

Тільки через 3 роки ця продукція нарешті з'явилася у продажу у Канаді. У США запропоновані тести викликали великий опір насамперед чиновників, які використовуючи публікації у пресі, прагнули сформувати негативну суспільну думку. Вони лякали батьків зростанням сексуальних контактів у підлітковому середовищі, називали просте дослідження надто складним для домогосподарок. Але їхні прогнози так і залишилися нічим необґрунтованими вигадками. Для багатьох жінок тест на вагітність став символом боротьби за власні права та репродуктивну свободу.