1. Головна
  2. >
  3. Новини партнерів

12 міжнародних банків, які працюють в Україні, просять НБУ і Мінфін згорнути програму дешевих позик для бізнесу

37
Без регіону (не видаляти!)

2 міжнародних банків, які працюють в Україні, просять НБУ і Мінфін згорнути програму дешевих позик для бізнесу

Міжнародні банки, які мають свої відділення в Україні, запропонували Мінфіну та НБУ до кінця року припинити реалізацію держпрограми «Доступні кредити 5−7−9» або хоча б частково скоротити її обсяг чи змінити напрямки видачі позик. Натомість державні установи виступають за продовження дії програми й в наступному, 2022 році. Кожна зі сторін обґрунтовує свою позицію фактами. Які аргументи наводять сторони, читайте нижче.

Позиція Мінфіну та державних банків

У Мінфіні заявляють, що завдяки дешевим кредитам станом на кінець І кварталу нинішнього року з'явилося 4,5 тисячі робочих місць, а за час, відколи діє державна підтримка, було збережено більш ніж 132 тисячі робочих місць. Програма, на думку профільного міністра, потребує доопрацювання і часткового переформатування. У планах міністерства вдосконалити вимоги до учасників, а також відмовляти тим, хто має намір використовувати позику на покриття поточних витрат.

Представники державних банків вважають, що, хоча інвестиційні проекти не надто популярні, програма має перспективи, бо є реальною підтримкою підприємництва. До речі, ті, хто не займається власним бізнесом, зазначають у державному банку, можуть оформити кредит на споживчі цілі. Схожої думки дотримуються й експерти сайту, який надає інформацію про позики-онлайн, TKCredit.kiev.ua. Згідно з даними аналітичного сервісу, громадяни в 50% випадків, коли потрібні невеликі суми, звертаються у МФО. Мікрокредитні компанії рідше відмовляють позичальникам, пропонують вигідні умови на перший кредит, оперативно опрацьовують заявки. Наприклад, у Mycredit можна позичити до 12 тисяч грн на термін до 64 днів.

Пояснення міжнародних банків

Свою пропозицію представники міжнародних банків мотивують тим, що основне завдання, задля якого впроваджувалися дешеві кредити для малого і середнього бізнесу, а саме — створення нових підприємств та робочих місць, не виконується. Насправді, на їх думку, кошти платників податку використовуються на підтримку платоспроможних підприємців, а не тих, які найбільше постраждали від карантинних обмежень. А основна ціль — інвестування в нові робочі місця - перетворюється на несуттєву. Позицію банкірів підтверджують офіційні дані. З 59,5 млрд грн виданих кредитів на інвестиційні проекти взято лише 7 млрд, а на рефінансування позик підприємці використали в три рази більше.

Як вважає голова правління Райффайзен Банку, програма в нинішній формі здатна зробити банки своїми заручниками, адже не зовсім зрозуміло, як підприємці будуть повертати кредитні кошти. Також існує загроза, що бюджетних грошей може не вистачити на задоволення зростаючого попиту, і тоді позичальникам доведеться самостійно обслуговувати кредит.

На необхідність зміни програми вказує й той факт, що поступове пом'якшення Нацбанком монетарної політики призвело до зниження кредитних ставок, а отже, державна підтримка бізнесу в теперішньому вигляді вичерпала себе.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber