1. Новини Закарпаття

Що таке Служба крові?

Служба крові – це єдина система з медичних закладів та їх підрозділів, які займаються заготівлею, переробленням, забезпеченням безпеки донорської крові та її компонентів. Головною метою Служби крові є організація співпраці з донорами, які здають донорську кров. Також єдина система відповідає за якісне розділення крові на компоненти, організацію її якісного зберігання з дотриманням спеціальних умов та своєчасне транспортування до лікувальних установ.

Головні проблеми з донорською кров’ю в Україні

Сьогодні донорська кров використовується не тільки в кризових ситуаціях – її компоненти можуть знадобитися для лікування різних хвороб. Тому вся система в Україні на порозі глобальних змін, завдяки схваленню Урядом Стратегії розвитку національної системи крові. Що планується зробити за заплановані чотири роки:

  • Організувати єдині процедури та правила, які будуть діяти на всій території країни. Це дозволить запровадити європейські стандарти якості, які будуть діяти у кожному закладі.
  • Забезпечити якість та безпеку компонентів крові, які поставляються до медичних закладів. Для цього планується створити центри крові та забезпечити їх сучасним оснащенням й усіма необхідними витратними матеріалами https://alt.ua/uk/partner/sluzhba-krovi-haemonetics-2. Це дозволить максимально ефективно проводити обстеження крові та розділяти її на компоненти.
  • Створити референс-лабораторію, яка буде контролювати роботу усіх інших лабораторій.
  • Додати до системи eHealth національний реєстр донорів. Це дозволить бачити всю картину саме зі сторони донорства крові. Також планується максимально ефективно виявляти такі тяжкі захворювання, як гепатити, сифіліс, СНІД, ВІЛ та не допускати пацієнтів з ними до здачі крові.

На сьогодні тільки у місті Київ за цим планом працює КНП “Київський міський центр крові”, у якому кров та її компоненти проходять усі етапи до моменту реалізації та транспортування. На базі центру сформовано мережу з 29 банків крові, замість ліквідованих відділень трансфузіології, яких на сьогодні у Києві немає. Це дозволило створити додаткові робочі місця. Такі дії для створення центрів крові будуть проводитись у кожному місті України.

Важливість функціонування Служби крові важко переоцінити, особливо в країні де йде війна. Реалізація Стратегії розвитку національної системи крові сприятиме подальшому розвитку та розбудові Служби крові в Україні.