1. Новини Закарпаття

Методи виробництва металевої катанки

Катанка – це сортовий металопрокат переважно з округлої форми в перерізі. На ринок катанка потрапляє у вигляді довгомірних прутків або скрученого в бухти дроту. Матеріалом для виготовлення катанки можуть бути як чорні так і кольорові метали, фізико-технічні і технологічні властивості який розрізняються і дуже суттєво. Сама назва «катанка» походить від традиційного способу отримання цього виду продукції металургійного виробництва – формування виробів методом прокатки. 

Катанка може використовуватися в формі поставки (пруток), але зазвичай вона служить напівфабрикатом для виготовлення холоднотянутого дроту, арматури, сітки, пружин та інших метизів. Металевий пруток катанки також може стати частиною будь-якої конструкції.Технологічні особливості виготовлення катанки залежать від елементного складу сплаву та кінцевого призначення цього різновиду прокату. 

Методи виробництва катанки 

Для отримання катанки як виду металопрокату використовують властивість металу змінювати форму під навантаженням – це базовий принцип технології обробки металів тиском, до якої відноситься і прокатка. Застосовуваний метод прокатки залежить від пластичних властивостей оброблюваного матеріалу та запланованого результату – геометричних розмірів та міцнісних властивостей продукту. 

Заготовка для катанки послідовно проходять калібри трьох груп клітей – чорновий, проміжної і чистової прокатки. Проходячи через обертові валки з нарізаними канавками-калібрами, метал заготовки поступово набуває потрібної форми – при цьому зменшується поперечний переріз і збільшується довжина розкату. 

 

Рис.1 Схема формування металевої катанки 

Прокатка на холодну

Мідь, алюміній та сплави на їх основі мають високу пластичність. Через це катанку з кольорових сплавів отримують переважно методом холодної прокатки – без попереднього нагріву заготовки. 

Сталі та інші сплави на основі заліза характеризуються високими значеннями межі пружності – тож процес холодної прокатки потребує застосування підвищених навантажень. Цей метод прокатки нахолодну застосовують для виготовлення комунікаційної проводки, канатів, дроту сталевого звичайного тощо. Гарячекатані сталеві прутки найчастіше переробляють на дріт саме способом холодної прокатки.

Гаряча прокатка металу 

В основу технології покладено базовий принцип – при нагріванні металу змінюються характеристики міцності та пластичності. 

Для формування довгомірного прутка катанки заготовку квадратного перетину нагрівають вище температури рекристалізації і подають на сортовий або дротовий прокатний стан, де і відбувається обробка металу тиском. 

На фінальній стадії (після виходу з останньої кліті) проводиться охолодження катанки – після цього вже відбувається тільки збірка витків в готові бунти.

Відповідно до діючого стандарту ДСТУ 4738-2007 / ГОСТ 2590-2006 технологія виробництва катанки передбачає варіанти охолодження гарячокатаного металу.

Спосіб охолодження 

В чому полягає процес охолодження

Результат: як спосіб охолодження впливає на властивості продукту

Де переважно застосовується 

УО – повітряне (природне) охолодження

Прокат знаходиться на відкритому повітрі або охолодження із застосуванням обдуву вентиляторами.

Підвищена пластичність металу і середні значення параметрів міцності.

Спосіб застосовується для металопрокату, використовуваного як сировину для виробництва металовиробів і перетяжки на дріт.

УО1 – прискорене охолодження в 1 етап

Охолодження водою або водо-повітряною сумішшю перед надходженням прокату на укладчик витків.

Отримання пружної та жорсткої катанки.

Низьковуглецеві сталі (Ст0-Ст3) та деякі леговані для виготовлення арматури та інших жорстких конструкцій.

УО2 – 2-етапне прискорене охолодження 

Після швидкісного водяного охолодження прокат перед укладанням в витки надходить на лінію з більш повільною швидкістю охолодження – повітряний обдув. 

Матеріал з високою міцністю і достатньою пластичністю, з рівномірною дрібнозернистою структурою по перетину та по всій довжині бунту. 

Конструкції та металовироби відповідального призначення – дріт для канатів, арматурні пасма тощо.

Найбільш популярні види металевої катанки з поперечним перерізом від 5 мм до 9 мм з якісних вуглецевих сталей пропонує споживачам ТОВ «МЕТІНВЕСТ-СМЦ». На сайті компанії в каталозі https://metinvest-smc.com/ua/products/katanka/ можна ознайомитися з сортаментом цього виду прокату. Металобази компанії розташовані по всій Україні і завдяки злагодженій логістиці готові оперативно надати необхідну продукцію клієнтам: великим компаніям, середньому і малому бізнесу, приватникам – юридичним і фізичним особам.