1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

В УжНУ відтепер новий та незвичайний герб

26.07.2013 12:17 0 Архів

«Ми творили-творили і створили!!! Поки що найсерйозніша моя з колегами робота. Місяць роботи, багато пошуків, думок і переживань. І малювання-малювання. А тепер —...

Знання: 11«Ми творили-творили і створили!!! Поки що найсерйозніша моя з колегами робота. Місяць роботи, багато пошуків, думок і переживань. І малювання-малювання. А тепер — радість і полегшення. Чесно — я думаю це дуже хороша робота» — так емоційно підсумовує творення герба для УжНУ учасник Гільдії геральдичних художників «Terra Indagines» Олександр Попович.

Він, презентуючи герб на сторінці Гільдії у facebook, інформує: герб створено на замовлення Ужгородського національного університету.

Блазон (опис) нового герба Ужгородського національного університету наступний: У синьому щиті – срібна гора, перетята трьома синіми хвилястими поясами. З-за гори сходить золоте сонце. На горі – чорний дрозд із золотими очима та дзьобом, що у правій лапі тримає срібний ключ з чотиризубцевою борідкою. Над його головою – п’ять пятипроменевих золотих зірок покладених півколом. Девіз – «Plus scimus — plus possumus» («Більше знаємо – більше можемо») написано золотими літерами на лазуровій стрічці. Створено на замовлення ректорату Ужгородського національного університету у липні 2013 року. Автор герба: Олександр Попович (Українське геральдичне товариство, Гільдія геральдичних художників «Terra Indagines»). Малюнок виконала Ксенія Шкроблюк (Гільдія геральдичних художників «Terra Indagines»).

Знання: 2Олександр пояснює символіку герба. «Фон щита збережено лазуровим. Колір, традиційний для герба м. Ужгород, присутній у попередній версії герба університету та найбільш нейтральний з-поміж п’яти геральдичних емалей.

У основі лазурового щита – срібна (білого кольору) геральдична гора (за формою – заокруглена геральдична «основа»). Натяк на «Срібну землю», на гори Закарпаття. Вона ж – «підставка» для основної геральдичної фігури. (Між тим головні корпуси університету також збудовані на горі Дайбозькій). Гора – перетята трьома синіми хвилястими поясами. Тиса, Латориця, Уж – головні річки Закарпаття, його артерії. Річка – символ повноти часу: теперішнього, минулого і майбутнього. Університет має славну історію й море можливостей попереду.

З-за гори сходить золоте сонце. Символ світла знань.

На горі – чорний дрозд із золотими очима та дзьобом. Золоте «озброєння» птаха свідчить, що студенти, викладачі, випускники університету озброєні знаннями, досвідом. У правій лапі дрозд тримає срібний ключ з борідкою із чотирьох зубців. Число 4 – що завгодно: пори року, сторони світу, кількість євангелій. Символіка герба може розкриватися і згодом.

Ключ до знань може легко перетворитися на ключ від міста. Випускники університету відкривають для себе нові міста, а для міст – свої знання.

Над головою у птаха «німб», викладений із п’яти пятипроменевих золотих зірок.

Зірки – натяк на покровителя Ужгорода Яна Непомуцького. Утім, комусь може сподобатися розглядати їх як «п’ятизіркову якість освіти» або ж, наприклад, натяк до інтеграції університету з вузами Євросоюзу. Чи повне таємниць зоряне небо? Чи зорі-дороговкази? Чи, може, сяйво ідей у світлих головах? Розташування у вигляді німба – це і сузір’я (що саме собою промовисто) і натяк на традиційність Закарпаття і на чесноти тутешніх людей.

Знання: 3Дрозд – це і Другети, засновники системи освіти на території нинішнього Закарпаття (засновники семінарії в Гуменому та гімназії в Ужгороді) й історія міста, де розташовано університет», і птахи, які вилетіли з одного гнізда (УжНУ). Дроздів у природі існує 69 видів. Живуть вони на майже всіх континентах. Окрім співочих дроздів є ті, які живуть на деревах, у землі тощо. Тобто, таланти їхні різноманітні. Вони виглядають по-різному. Але вони діти одного «роду». Ключ – це ключ до знань, і ключ до міст, які радо приймають випускників УжНУ у всьому світі. Дві борідки – це минуле і майбутнє вузу. Значень і тлумачень можна придумати сотню. З часом герб сам розкриє себе. У цьому сенс хорошої геральдики.Девіз збережено від попереднього герба, однак перекладено його латиною. Головні кольори герба, лазуровий і жовтий – це і традиційні геральдичні кольори Закарпаття. Саме ці кольори у стрічці дарувала Марія Терезія єпископу-просвітетелю Андрею Бачинському».

uzhgorod.in