1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

27 вересня в Ужгороді розпочинаються міжнародні змагання «Кубок Дружби - 2013»

24.09.2013 08:36 0 Архів
 

Чимало захоплюючих миттєвостей чекають на закарпатських прихильників спорту цього тижня, адже вже у п’ятницю 27 вересня в Ужгороді розпочинаються міжнародні...

Чимало захоплюючих миттєвостей чекають на закарпатських прихильників спорту цього тижня, адже вже у п’ятницю 27 вересня в Ужгороді розпочинаються міжнародні змагання «Кубок Дружби — 2013», присвячені 50-річчю з часу народження на теренах колишнього СРСР нового виду спорту – спортивного орієнтування.

Так-так, він веде свою історію саме з осені 1963 року, коли на Закарпатті були проведені Перші Всесоюзні змагання.

У Федерації спортивного орієнтування України багатюща історія, що не зупинялася ні на день. Серед найяскравіших досягнень згадаємо численні перемоги українців на чемпіонатах колишнього СРСР, неодноразові звитяги на чемпіонатах світу та Європи серед дорослих чернівчанина Юрія Омельченко, нагороди з юніорських чемпіонатів світу, що їх здобули мукачівка Ірина Купріянова, Наталія Потопальська з Калуша, херсонка Вікторія Плохенко та Руслан Глібов з Дніпропетровську, «золото» чемпіонатів світу серед школярів, що його вибороли сумчанин Дмитро Дуркін та мукачівці Ольга і Марія Семак та Олександр Повшик…

А ювілейний рік став для наших спортсменів особливо вдалим: вперше у Колумбії українка (львів’янка Надія Волинська) стала призером Всесвітніх Ігор з неолімпійських видів спорту; вперше у Фінляндії українська збірна зуміла вибороти медалі «дорослого» чемпіонату світу в естафеті (у складі команди виступали Павло Ушкварок з Харкова, кримчанин Олександр Кратов та Денис Щербаков з Цюрупінська); також вперше, але вже у велоорієнтуванні, вибороли нагороди європейської першості дівчата (мукачівки Наталія Шозда, Олександра Золтан та Беата Зубака). І вже традиційно впевнено виступили на ХХІІ літніх іграх у Болгарії члени дефолімпійської збірної, здобувши 7 медалей: чемпіонами та призерами стали харків’яни Тетяна Біда, Ганна Федосеєва, Олександр Санькін і Дмитро Плахотник, киянка Яна Мельник та Руслан Ніколаєнко з Полтави.
Відмітити п’ятдесятий сезон улюбленого виду спорту до Ужгороду приїдуть майже 700 спортсменів з Білорусі і Латвії, Литви та Росії, серед гостей є представники й Великої Британії та Бельгії, Румунії, Чехії і Угорщини, численні команди виставили 24 регіони України.

Очікується, що на старти у своїх вікових категоріях вийдуть і чимало з учасників тих пам’ятних змагань, адже у 1963 році на Закарпатті українці виступали трьома командами, це – збірна України (В.Басанова, В.Садовенко, Т.Ліннік, В.Сіленко, А.Стефановська, В.Шуміхін, В.Смирнов, В.Горобець, Л.Іванов, А.Семанцов), збірна Києва (Н.Родіонов, В.Міненко, Б.Леві, В.Лобага, А.Білецький, А.Бабич, З.Казаневич, Л.Єрьоміна, О.Смірнова, Л.Черниш) та збірна Одеської області (Т.Ісаєва, Г.Степаненко, Л.Гаркава, О.Бойко, Л.Ганжула, В.Іванюшін, В.Мікерін, В.Кашінцев, В.Фарський, А.Гарбер).

Організаторами змагань є Міністерство молоді і спорту України, Федерація спортивного орієнтування України, Закарпатська ОДА, Ужгородський міськвиконком, Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, Асоціація студентів-економістів Закарпаття.

Суддівською колегією керує один з найдосвідченіших спортивних суддів нашої країни, головний суддя чемпіонату світу 2007 року, киянин Віктор Кір’янов, секретаріат очолює Олег Постельняк, що минулого року організовував в Сумах зимовий чемпіонат Європи. Спортивні карти, що їх у 90-х роках створив колишній ужгородець, а нині громадянин США Степан Слуцький, оновлювали досвідчені картографи з Києва Роман Слободянюк та Олександр Єфіменко. Дистанції, під керівництвом контролера IOF, чернівчанина Вадима Прокопчука, спланував ужгородець Георгій Фечо. Крім нього до служби дистанції входять львів’янин Роман Чепіль, мукачівець Руслан Касьянов, Сергій Готра з Ужгороду та Сергій Прокопчук з Чернівців.

В рамках «Кубка Дружби — 2013» будуть розіграні нагороди чемпіонатів України з багатоборства серед дорослих спортсменів і ветеранів, юніорів та юнаків, Світові рангові змагання Міжнародної федерації спортивного орієнтування (в елітних категоріях) та матч юнацьких збірних команд України та Росії.

Програма змагань:


26 вересня, 11.00-13.00 – естафетні змагання за програмою матчу юнацьких збірних команд України та Росії (с. Оноківці);
27 вересня, 12.00-12.45 – урочисте відкриття змагань (Київська набережна біля Драмтеатру);

з 13.00 – «лабиринт» – змагання для вихованців медико-соціального реабілітаційнного центру «Дорога життя» міського товариства інвалідів праці та дитинства «Оптиміст»;

14.00-17.00 – змагання на спринтерських дистанціях в історичній частині міста;

19.00 – зустріч з учасниками чемпіонату СРСР 1963року (актовий зал ЗОШ №5).

28 вересня, 10.00-16.00 – змагання на довгих дистанціях (біля Оріховецького озера);

29 вересня, 9.00-13.00 – змагання на середніх дистанціях (стрільбище в «Шахтинському» лісі).

Ласкаво запрошуємо на змагання представників ЗМІ та уболівальників. Історія продовжується. На нас чекає захоплююча боротьба, що набуває нових фарб завдяки залученню зірок спортивного орієнтування. Нас чекає захоплююча подія. Пора змагань. Пора перемог. Разом ми переможемо!

Поскриптум:

27 вересня на Київській набережній, з ініціативи закарпатських ветеранів спортивного орієнтування, заплановане відкриття міні–пам’ятника Орієнтувальнику – першого на теренах Східної Європи. Автор Василь Бедрик.

Подібний є лише у шведському місті Сальтшебаден. Зроблений з нержавіючої сталі за проектом художника Олле Карлстрома скульптором Хольгером Йохансоном. Відкритий 4 липня 1976: на шестиметровому уламку скелі стоїть фігура людини з картою в руках. Напис на пам'ятнику «Першому орієнтувальнику» («Förste orienteraren». «Har man en gång fångats av viddernas och de stora skogarnas trollmelodi, är man bergtagen» — «Хто хоч раз освоїть чарівну мелодію безмежних лісових просторів, буде зачарованим нею навік») – саме тут 25 березня 1919 відбулися перші масові змагання з орієнтування. Однак офіційною датою народження орієнтування у світі вважається 13 травня 1897, коли були організовані перші змагання в бігу з картою і компасом для військових у Норвегії.

А в актовому залі ЗОШ № 5 буде експонуватися найбільша в світі колекція значків, присвячених спортивному орієнтуванню – "Історія, закарбована в металі".