11 січня у Берегівському районі у прикордонному селі Астей (Лужанка) стартує перший фестиваль гурки та домашньої ковбаси. На фесті планують готувати домашні...
Почнеться фестиваль у 7.00. Місцеві різники будуть різати свиней та обпалювати їх соломою, далі готуватимуть страви з м'яса. Зокрема гурку — ковбасу, яку виготовляють з різноманітною начинкою; з легенів, печінки, шкварок, відварених кукурудзяних круп чи рису, крові домашніх тварин, цибулі та приправ.
Назва можливо має угорське походження, хоча гурка (швед. gurka) шведською — означає огірок, на який так схожий батон гурки. Страва має велике поширення на Закарпатті а також на Гуцульщині та Прикарпатті.
Деякі дослідники вважають, що традицію робити з свинячих кишок не тільки ковбаси, а й набивати їх подрібненими субпродуктами, перемішаними з крупою, закарпатці перейняли від ромів. У давнину при забої свиней кишки та інші нутрощі не використовували і просто викидалися. Роми ж вирішили подрібнювали ці субпродукти і робили з них невеличкі «циганські» ковбаски. Легенда розповідає, що якось цей фарш випадково змішався з вівсом і виявилося, що ковбаски із зерном навіть смачніші. Пізніше овес замінили рисом.
Існує декілька різноманітних рецептів приготування гурки. Наприклад, гурку гуцульську готують з суміші відвареної кукурудзяної крупи, свинних шкварок та смаженої на смальці цибулі, чорного перцю та солі, якою набивають підготовлені кишки. Гурку домашню готують з суміші відварених та змолотих легенів, печінки, шкварок змішаних з відвареним рисом, молотим перцем та сіллю. Кров'яну гурку готують із відварених крові та рису зі шкварками та смаженою цибулею. Колись кров'яну гурку готували тільки в той день, коли була зарізана свиня, набиваючи кишки сумішшю відвареного рису, крові та її нутрощів.
На фестивалі в Астеї можна буде скуштувати різні види гурки, спробувати домашнього вина та паленки.
Урочисте відкриття фесттивалю — 13.00 за київським часом. Далі планують смачний обід з живою музикою.
О 17.00 — Оголошення конкурсу на кращу страву в номінаціях: Кро'вяна гурка, Печінкова Гурка, Смажена домашня ковбаса, Копчена домашня ковбаса, Сальтисон, Копчене сало, Варене сало із спеціями, Шкварки, Бограч, Смажені в печі свинячі ніжки, Смажене в печі поросятко та Домашнє вино.